שתף קטע נבחר

איום השביתה הוסר; עיני: אולמרט אחראי לפתרון המשבר

איום השביתה במשק הוסר בצהריים בתום פגישה בין ראש הממשלה ליו"ר ההסתדרות, בה סוכם כי אולמרט יפעל למציאת פתרון להלנת השכר ברשויות המקומיות וכי הנושא יעלה לדיון בישיבת הממשלה הקרובה. עיני: "אם אולמרט יעמוד בהתחייבותו, העובדים יקבלו שכר בטווח הקצר"

איום השביתה הגדולה במשק הוסר בשעות הצהריים, בתום פגישתם של ראש הממשלה אהוד אולמרט ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני. השניים סיכמו שאולמרט יפעל למציאת פתרון להלנת השכר של 1,700 עובדים ב-30 רשויות מקומיות בישראל. הנושא יעלה לדיון בישיבת הממשלה הקרובה.

 

במסיבת עיתונאים שכינס עיני אחר הצהריים הוא אמר: "פתרון המשבר של הלנת השכר של עובדי הרשויות המקומיות עדיין רחוק. אנחנו טענו לאורך כל הדרך שאסור שבמדינה מתוקנת עובד לא יקבל שכר. אמרנו גם שרק אם ראש הממשלה יכנס לעובי הקורה, זה יהיה אולי הסיכוי היחידי והאחרון לפתרון המשבר, כדי להגיע למצב שלא יהי עובד אחד שלא יקבל משכורת".

 

בתגובה להבטחות אולמרט אמר עיני: "ראש הממשלה הוא המפתח לפיתרון. לא קבענו לו"ז מדוייק לפיתרון הבעיה אך הבהרנו היטב שאולמרט יפעל לפיתרון הבעיה בזמן הקצר. אני מקווה ומאמין שאולמרט מסוגל לפתור את הבעיה הזאת. אולמרט לקח עליו אחריות. אם לא יהיה פיתרון, אולמרט יהיה אחראי לכך. אני יכול להבטיח לעובדים שאם אולמרט יעמוד בהתחייבותו, הם יקבלו שכר בטווח הקצר. ראש הממשלה חושב שהלנת שכר היא תופעה קלוקלת והוא מתכוון לעשות הכול כדי שהעובדים יוכלו לקבל את משכורתם, ולכן הודעתי שלא נפתח מחר בשביתה".

 

הירשזון: אני מחויב להמשיך לפעול לפתרון הבעייה

בתגובה להסרת איום השביתה, אמר שר האוצר אברהם הירשזון: "אני מברך את רה"מ על נכונותו לסייע לפתרון הבעיה ומקווה כי פתרונה קרוב. אני מחויב להמשיך ולפעול לפתרון בעיית הלנת השכר ברשויות המקומיות תוך מיגור התופעה מן השורש".

 

השר הוסיף כי ראשי הרשויות יצטרכו להתייעל ולהיכנס למתווה של תוכניות הבראה, אשר יפתרו אחת ולתמיד את ביזיון הלנת השכר מחד, ואת הצורך בקיום מינהל תקין ברשויות המקומיות מאידך.

  

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, הוא זה שהוביל את ניסיונות התיווך לאחר שהמשא ומתן בין שרי האוצר והפנים להסתדרות עלה על שרטון.

 

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו ל-ynet שהשיחה הראשונה בין אולמרט לעיני התרחשה עוד לפני שהאחרון הכריז על איום השביתה הגדולה במשק. לדבריהם, אולמרט היה בסוד העניינים. בשלב הראשון איפשר ראש הממשלה את המשך המגעים בין עיני לבין שר האוצר אברהם הירשזון ושר הפנים רוני בר-און. מעבר לטענה שראש הממשלה דאג לשכרם המולן של העובדים, אומרים במשרד ראש הממשלה, כי היה ברור לאולמרט שאין מקום לממן את העלויות הגבוהות של שביתה כללית במשק.

 

אולמרט מסר לעיני מכתב שבו הוא קובע בין היתר שיתערב במשבר מכיוון שהוא חושב שבלתי ראוי שעובדים יפגעו כך ושכרם יולן. אולמרט הודיע לעיני שהוא מגבה את שריו בר-און והירשזון, אך עם זאת יפעל לקדם את הפתרון בממשלה. הנושא, כך סוכם בין השניים יעלה בישיבת הממשלה הקרובה.

 

"הלנת שכר - נורמה פסולה"

בין השאר כתב אולמרט לעיני: "הלנת שכרם של עובדים הינה נורמה פסולה, שיש להוקיעה תוך נקיטת האמצעים כנגד מעסיקים אשר אינם משלמים שכר עובדיהם במועד...

 

"הממשלה, כידוע לך, איננה המעסיק של עובדי הרשויות המקומיות. יחד עם זאת, עליה להבטיח את התנהלותן התקינה והראויה של הרשויות המקומיות, לרבות חובתן לשלם את שכרם של עובדים וספקים אחרים...

 

"בנסיבות אלה, בכוונתי לקיים דיון בנושא בישיבת הממשלה הקרובה. שרי האוצר והפנים יתבקשו לעדכן את חברי הממשלה ביחס לצעדים שננקטו עד עתה בעניין תשלום שכרם של העובדים וביחס לצעדים שבכוונתם לנקוט בטווח הקצר, כדי להבטיח תשלום שכרם של עובדים אלה. בכוונתי לעקוב מקרוב אחר ההתקדמות בנושא כדי לזהות מבעוד מועד קשיים בתהליך, אשר יחייבו פעם נוספת את התערבותי באישית.

 

"בהעדר שיתוף הפעולה המתבקש מצד המעסיקים הנוגעים בדבר, תשקול הממשלה בראשותי נקיטה בצעדים הנדרשים, לרבות צעדים המתחייבים בחקיקה..."


פורסם לראשונה 27/02/2007 15:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. יביא לדיון בממשלה
צילום: דודי ועקנין
עיני. קיבל מכתב מרה"מ
צילום: ירון ברנר
מומלצים