שתף קטע נבחר

עבר בקריאה טרומית: טיפ לא חלק מהשכר

עפ"י הצעת החוק, תשר שמקבל מלצר, שליח או כל עובד אחר לא יהווה חלק ממשכורתו וישולם לו בנוסף למשכורת הרגילה

מליאת הכנסת אישרה פה אחד בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברי הכנסת שלי יחימוביץ', גלעד ארדן ויואל חסון הקובעת כי ה'טיפ' שמקבל עובד (מלצר, שליח וכדומה) לא יהווה חלק משכר עבודתו אלא כתוספת לשכרו.

 

ביום ראשון אישרה את הצעת החוק ועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק באה לקבוע במפורש שמענק כספי המשולם לעובד על ידי מקבל השירות, בענפי עבודה בהם מקובל מתן תשר, לא יחשב שכר לגבי חקיקה הנוגעים לזכויות העובד.

 

כמו כן מוצע להקנות סמכות לשר התמ"ת, באישור ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, לשנות את רשימת ענפי העבודה שבהם תשר לא ייחשב כשכר עבודה: מלצרות, מלונאות, ספרות, מופעי בידור ומשלוחים.

הצעת חוק זו אינה מאפשרת למעסיק לקחת את התשר אליו אלא מחייבת אותו לשלם לעובד שכר מינימום (על כל הזכויות הכרוכות בכך) בנוסף לתשר ובלי קשר לגודלו ולשאלה אם ניתן או לא ניתן.

 

ח"כ ארדן: "מרבית העוסקים בעבודות בהן ניתן 'טיפ' הם צעירים המנסים להתפרנס במשמרות במקביל ללימודים. מעסיקים רבים מנצלים עובדה זו ופוגעים בזכותם הבסיסית לשכר מינימום שמשולם ע"י המעסיק. הצעתנו תגן על העובדים מפני ניצול המעסיק,כך שהעובד יקבל לפחות שכר מינימום ובנוסף את הטיפ שקיבל מהלקוח".

 

ח"כ יחימוביץ': "נוצרה צורת העסקה פרועה שבה המעסיק סבור בטעות שאינו חייב כלל לשלם שכר ומסתמך על הטיפים. הצעת החוק תשים קץ לניצול צעירים רבים ותחייב גם בתשלום הטבות סוציאליות". וח"כ חסון אמר כי הוא מאמין "שהצעת חוק זו תעשה סדר בבלגאן ותוביל למהלך שיסדיר אחת ולתמיד את נושא הטיפים לטובת כל הצדדים, המלצרים והמסעדנים".

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי גיל
התקדמות לטובת המלצרים
צילום: אפי גיל
מומלצים