שתף קטע נבחר

יוזמת "הסנהדרין החדשה" מכה גלים בעולם

סוכנות הידיעות הבינלאומית אי.פי עוקבת אחר "הסהנדרין": "קבוצת רבנים שעוררה סערה בקרב המוסלמים לאחר שהכריזה על כוונתה לחזור לקיים טקסי הקרבת קרבנות בהר הבית". בקרוב בכותרות העיתונים

על יוזמותיה השונות של קבוצת הרבנים המתקראת "הסנהדרין החדשה" נכתבו בארץ מלים רבות, כעת התפנתה גם סוכנות הידיעות הנחשבת איי.פי (Associated Press) לעסוק בתופעה.  

 

בכתבה נרחבת, שהופצה הלילה לכל אתרי החדשות המובילים, בהם ה-CNN, תיארה סוכנות הידיעות את "קבוצת רבני השוליים, המעוניינת לחדש את הטקס התנ"כי של הקרבת בעלי חיים בהר הבית".  

 

לפני מעל ל-2,000 שנה, כאשר בתי המקדש עמדו על תלם, הקרבת בעלי חיים הייתה אחד מהטקסים החשובים ביותר בסדר היום של האדם המאמין. לאחר חורבן המקדש, אסרו הרבנים על הקרבן והלימוד תפס את מקום הטקס במרכז היהדות.  

 

כעת, מדווחת סוכנות הידיעות, חברי "הסנהדרין החדשה" מתכננים לקנות מספר רב של כבשים, על-מנת לאתר ביניהן את זו שתתאים לטקס הקרבן. את הטקס עצמו מתכננים לחברי הקבוצה לערוך באתר הקדוש שמגיע לכותרות העיתונים כמעט מדי שבוע: הר הבית.  

 

"אל-אקצה יישאר מסגד מוסלמי"  

על פי אי.פי, ישראל כבשה את מתחם הר הבית במהלך מלחמת ששת הימים, אך מסרה את ניהולו היומיומי לידי הוואקף המוסלמי. עם זאת, הפלסטינים מייחסים חשיבות רבה לתכניותיה של "הסנהדרין החדשה", שנחשבת כאמור לקבוצת שוליים בחברה הדתית בישראל.  

 

"למרבה הצער, ישנן קבוצות ישראליות קיצוניות רבות, שמנסות לבצע תכניות שונות", אמר לאי.פי ראש הוואקף, מוחמד חוסיין. "תנו להם להגיד מה שהם רוצים, אל-אקצה יישאר מסגד מוסלמי".  

 

תפילת יהודים במתחם הר הבית אסורה כיום, מתחילה מסיבות דתיות ולאחר מכן על-מנת לנסות להימנע ממהומות המוסלמים. איזור זה אינו עולה בקנה אחד עם תכניות קבוצת הרבנים, שסבורה כי יש להרוס את המסגד ולכונן במקום את בית המקדש השלישי.

  

71 חברי "הסנהדרין החדשה" טוענים כי בכוונתם לחדש את הקרבת הקרבנות גם ללא קיומם של בית המקדש, המזבח ושאר החפצים המוזכרים בתנ"ך. עם זאת, נציגם, הרב דב שטיין, הודה בשיחה עם אי.פי כי הטקס לא צפוי להיערך בקרוב.  

 

"אנחנו רוצים לערוך את הטקס", אבל יש בעיות פוליטיות", אמר שטיין. "אנו מקווים שיגיע היום בו הממשלה תסכים לבקשותינו, אנו נמשיך לחתור לביצוע התוכנית". רבנים אחרים, המתנגדים ליוזמת "הסנהדרין החדשה", ציינו בתגובה כי הקרבת הקרבנות נאסרה לאחר חורבן בית המקדש השני בשנת 70 לספירה.  

 

"זו בערך התקופה בה הופסקה הקרבת בעלי חיים כטקס דתי", אמר לכתב רבי דניאל הרטמן ממכון שלום הרטמן בירושלים. "חזרה לימים האלה אינה נחשבת להתקדמות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הר-הבית. קאמבק?
צילום: איי אף פי
מומלצים