שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תקדים: פורקה המועצה האזורית אפעל

  המועצה האזורית אפעל, הכוללת את רמת אפעל, רמת פנקס וכפר אז"ר, תחולק בין רמת-גן, קרית אונו, אור יהודה ופארק איילון. זאת, בשל ניהולה הכספי השערורייתי של המועצה וקשייה הכלכליים

  שר הפנים רוני בר-און החליט לפרק את המועצה האזורית אפעל. זאת, בשל הקשיים הכלכליים ואי-הסדרים שהתגלו במועצה. מדובר בפעם הראשונה מאז קום המדינה ששר פנים מורה לפרק מועצה.

   

  היישוב רמת פנקס והשטחים הסמוכים לו יסופחו לתחום שיפוטה של עיריית אור יהודה. היישובים רמת אפעל וכפר אז"ר, בית האבות נווה אפעל והמרכז

  הסמינריוני אפעל יסופחו לתחום שיפוט עיריית רמת גן. השטח שבין כפר אז"ר, קריית אונו וכביש גהה יסופחו לקריית אונו. השטח שממערב לכביש גהה יהפוך לחלק מפארק איילון (פארק שרון).

   

  אפעל מאוכלסת ברובה על ידי אוכלוסייה אמידה. למרות זאת, סובלת המועצה מקשיים כלכליים זה שנים ארוכות. לפי נתוני משרד הפנים סובלת המועצה מגירעון שוטף של כמיליון שקלים, שהגיע בשנת 2006 לכ-13 מיליון שקלים.

   

  במשרד הפנים אומרים כי שיעור גביית הארנונה במועצה הוא נמוך ונמצא בירידה מתמדת. במשרד הפנים אומרים כי בשנת 2001 נערכה בדיקה כלכלית במועצה, ובה התברר כי המועצה הציגה למשרד הפנים נתוני ארנונה המוטים משמעותית כלפי מטה. כתוצאה מכך, טוענים במשרד הפנים כי המועצה קיבלה מענקי איזון שלא הגיעו לה. בנוסף, השתמשה המועצה בכספי פיתוח לכיסוי גרעונות, דבר הסותר את הנוהל התקין.

   

  עוד טוענים במשרד הפנים כי המועצה משותקת כתוצאה מלחץ ומאבקי כוח בין קבוצות בעלי אינטרס מקומיות וועדים חזקים של היישובים המרכיבים את המועצה. כתוצאה מכך, נטען, המועצה אינה מצליחה לקבל החלטות ואינה מספקת שירותים נאותים לתושבים. משרד הפנים הציע למועצה תוכנית הבראה, והמועצה הציגה תוכנית הבראה משלה, ובסופו של דבר שני הגופים לא הגיעו להסכמה ותוכנית ההבראה לא יצאה אל הפועל.

   

  משרד הפנים הקים בעבר 3 ועדות חקירה לבדיקת מצב המועצה וניהולה הכספי השערורייתי: ועדת קיפניס וועדת שחר שפעלו בשנות ה-80' וועדת אפרת בשנת 2000. הניהול הכספי הלקוי של המועצה מופיע גם בדו"ח מבקר המדינה משנת 2005.

   

  את תגובת המועצה לא ניתן היה להשיג.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים