שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה אנחנו מתעטשים?

  מי בכלל צריך את העיטוש, האם במהלכו הלב מחסיר פעימה, ולמה העיניים תמיד נעצמות כשזה קורה? אתם דרשתם - הדוקטור עונה

  יש המתעטשים בקולי קולות ומרעידים את אמות הסיפין, אחרים מבליחים לחלל האוויר קול עיטוש חרישי שנבלע ברובו עמוק פנימה. אבל איך שלא תסתכלו על זה, אין בינינו אחד שאינו מתעטש, במיוחד בימות החורף. אתם ביקשתם לדעת מי בכלל צריך את זה, מדוע העיניים נעצמות, והאם באמת הלב מדלג על פעימה.

   

  העיטוש הוא למעשה רפלקס, פעולה שאינה בשליטתנו הגורמת לפרץ אוויר מהריאות והאף, שמגיע למהירות של 250 קמ"ש. העיטוש הוא אחד מהגורמים העיקריים להפצת חיידקים ונגיפים, במיוחד בחורף, אז החלונות סגורים. עיטוש אחד יכול לפלוט מכם עשרות אלפי רסיסי רוק ונזלת, כל אחד מהם בקוטר של חצי עד 5 מיקרון, וכולל כמובן חיידקים ונגיפים רבים.

   


   

  אז מדוע זה בעצם קורה? הסברה כיום היא שהעיטוש הוא רפלקס אבולוציוני, שנועד להרחיק מהגוף פולשים זרים שעלולים לגרום לנו לחלות. אלא שהרפלקס הזה שתוכנן לכאורה להיות ממוקד, הפך לפעולה המתרחשת גם לאחר הגירוי הקטן ביותר שאינו בהכרח יוביל למחלה.

   

  העיטוש הוא למעשה תוצאה של גירוי, לרוב של רירית האף ולעתים של הריאות, האוזניים או העיניים על ידי חיידקים, נגיפים, גורמי אלרגיה או חלקיקים אחרים. העיטוש עלול להיגרם גם כתוצאה מאוויר קר פתאומי, אורות בוהקים ולעתים אפילו בעת התרגשות או אורגזמה.

   

  ולמה העיניים נעצמות כשמתעטשים?

  אם שמתם לב, קשה להשאיר את העיניים פקוחות בעת העיטוש. מדובר שוב במסלול רפלקס, שאין לנו עליו שליטה. על פי ההשערות סגירת העיניים נועדה להקל על הלחץ הלא נעים שגורם העיטוש מאחורי העיניים.

   

  השערה אחרת גורסת שעצימת העיניים נועדה להגן על העיניים מפני חיידקים ונגיפים המשתחררים בעת העיטוש. סברה נוספת גורסת שהעצימה מתרחשת בשל רפלקס שבו מתכווצים שרירים רבים בגוף ובהן שריר הסרעפת, הבטן, הירכיים, הגב ואף פי הטבעת. ביניהם, מתכווצים גם השרירים סביב העיניים וגורמים לעצימת העיניים. עם זאת, חרף המיתוס, ניתן לפקוח עיניים בעת עיטוש, מבלי שגלגלי העין יצאו ממקומם.

   

  מיתוס נוסף גורס שבזמן העיטוש הלב מחסיר פעימה. אם כן, הסירו דאגה מלבכם: הלב ממשיך לפעום, מבלי להחסיר פעימה. העיטוש עלול לגרום להאטה של שבריר שניה בקצב הלב, אולם הפעימה הבאה תמהר להגיע מיד עם תום העיטוש או אף במהלכו, אז אל דאגה.

   

  שורה תחתונה: העיטוש עובד לטובתנו, אבל נא להקפיד לכסות את הפה, שאחרת תדביקו את הסובבים אתכם בכל מה שפלש לגופכם.

  פורסם לראשונה 04/03/2007 23:34

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  אפצ'י. גם בעיניים עצומות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים