שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה אנחנו מפהקים (ולמה זה מדבק)?

  רק מלקרוא את הכותרת הזו, כבר בא לפעור פה ולפהק. למה אנחנו בכלל מפהקים, מה הקשר לעייפות ומדוע מסביב פתאום כולם מצטרפים? אתם שאלתם, הדוקטור עונה

  נראה אתכם צופים באדם מפהק ולא פוערים את הפה בעצמכם. כן, קשה לעבור יום מבלי לפהק. לעתים, העייפות מתישה כל כך, עד שרצף של פיהוקים לא נותן מנוח. אז מה אנחנו צריכים את הפיהוק, ולמה הוא כל כך מדבק?

   

  הפיהוק הוא עוד אחד מהרפלקסים הבלתי נשלטים בגוף שכולל שאיפת אוויר חדה אל הריאות תוך פתיחת פה רחבה, ונשיפתו החוצה. הפיהוק, כפי שכולנו יודעים, מופיע לרוב במצבי עייפות ולעתים גם בעת שעמום. לעתים הפיהוק מופיע דווקא בבוקר, לאחר שינה טובה, כשהגוף במצב עירנות מלאה.


  מי הדביק, מי נדבק?                                                 (צילום: סי די בנק)

   

  אז למה אנחנו מפהקים? הלכנו לדרוש אצל פרופ' פרץ לביא מהטכניון, מומחה בעל שם עולמי לרפואת שינה מהטכניון בחיפה. לדברי לביא, התשובה לשאלה הזו עדיין לא ברורה, אולם יש מספר השערות בעניין.

   

  לפי אחת הגרסאות, הפיהוק נגרם בשל חוסר חמצן בדם ועלייה בריכוז הפחמן הדו-חמצני. גזע המוח רגיש לריכוזים גבוהים של פחמן דו-חמצני ומעורר את רפלקס הפיהוק, הגורם לשאיפה חדה של חמצן אל הריאות ומשם אל זרם הדם.

   

  השערה נוספת גורסת כי הפיהוק גורם למתיחת שרירים ומיפרקים, ובכך מסייע לגוף להילחם בעייפות הגוברת. תיאוריה אחרת גורסת כי קיים קשר בין מעבירים עצביים שונים ובהם דופאמין וסרוטונין המופרשים למוח וגורמים לעליה בתדירות הפיהוקים.

   

  גירסה אחרת טוענת כי הפיהוק הוא שריד אבולוציוני, זכר לתקופות עבר בהם אדם היה חושף את שיניו כדי להזהיר את הסובבים: "הישמרו לכם אם תקיצו אותי משנתי".

   

  אחת השאלות העלומות ביותר, שהתשובה להן נותרה בלתי ברורה, היא מדוע הפיהוק מדבק. עד כמה חזקה עוצמת ההדבקה של הפיהוק, יכול לספר האירוע שהתרחש לפני כעשרים שנה בכפר באפריקה, שעה שפיהוק של איש אחד גרם בתוך דקות ספורות למאות אנשי הכפר לפצוח בפיהוקים.

   

  גם כאן, תיאוריות אחדות ניסו להתחקות אחר הסיבה לפיהוק. על פי ההשערה, ההדבקה היא שייר אבולוציוני הנגרם על ידי רשת עצבית שמופעלת על ידי גירוי ראייתי. גירוי זה קשור ככל הנראה לאינסטינקטים פרימיטיביים עליהם אין לנו שליטה.


   

  • יש לכם שאלות על תופעות המתרחשות בגוף האדם? כתבו לנו. השאלות המעניינות יפורסמו במדורים הבאים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  פיהוק. אי אפשר להתאפק
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים