שתף קטע נבחר

בעקבות "רוח שקד": בן-אליעזר ביטל הביקור במצרים

המתיחות בין ישראל למצרים עולה. שר התשתיות ושלטונות מצרים החליטו במשותף כי ביקורו של בן-אליעזר שנועד ליום חמישי השבוע, יידחה לפי שעה. הסיבה: הסרט ששודר בשבוע שעבר בערוץ הראשון ובו נטען כי סיירת שקד, בפיקודו של בן-אליעזר, הרגה 250 שבויים מצרים לא חמושים בסיני בתום מלחמת ששת הימים. בתוך כך, זומן שגריר ישראל בקהיר לבירור במשרד החוץ המצרי בעקבות הסרט ובישיבת הפרלמנט כינו אותו שני חברים "כלב" ו"משוּמד"

שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, החליט אמש (יום א') לדחות את נסיעתו למצרים, בתיאום עם הממשל בקהיר. ההחלטה התקבלה בעקבות המתיחות שיצר הסרט "רוח שקד" שהכין העיתונאי רן אדליסט וששודר בערוץ הראשון בשבוע שעבר, ובו נטען כביכול כי סיירת שקד, תחת פיקודו של בן-אליעזר, היתה אחראית להריגתם של 250 שבויים מצרים לא חמושים בסיני בתום מלחמת ששת הימים.

 

בן-אליעזר היה אמור לבקר במצרים ביום חמישי השבוע לצורך פגישה עם ראש המודיעין המצרי, עומר סולימאן, ופגישות מדיניות נוספות. מלשכת שר התשתיות נמסר: "לאור הפרסומים האחרונים בעיתונות המצרית - שאגב אינם נכונים - ולאור האווירה שאינה נוחה לביקור, הסכימו שני הצדדים לדחות את הביקור למועד אחר בזמן הקרוב".

 

בן-אליעזר העביר תגובה מפורטת לעיתון הממסדי המצרי "אל-אהראם" ובה כתב: "בימים האחרונים התפרסמו בתקשורת בעולם הערבי, ובעיקר במצרים, קטעים מסרט שבו נאמר כי סיירת שקד בפיקוד פואד בן אליעזר הרגה 250 חיילי קומנדו במלחמת ששת הימים, לפני ארבעים שנה.

 

"אכן, באחד הקרבות נהרגו באותה מלחמה חיילי גדוד פדאיון פלסטיני, שפעל ברצועה כנגד מדינת ישראל, ובייחוד כנגד הסיירת עליה פיקדתי. לא 'נרצחו', כפי שפורסם, אלא נהרגו במהלך קרב. הפקודה שקיבלתי היתה לנהל קרב עם גדוד פדאיון פלסטיני שפעל מתוך הרצועה, שיתק את דרום ישראל וגרם לעשרות אבדות ונפגעים בקרב חיילי הסיירת שלי וחיילי צה"ל.

 

"על מנת להסיר כל ספק, מעיון במסמך מודיעין של פיקוד הדרום, מ-4 ביוני 1967, אשר הועבר לבקשתי ממחלקת ההיסטוריה של צה"ל ומפרט את היערכות סדר כוחות האויב ברצועה, עולה בבירור, כי הסד"כ הינו של גדודי פדאיון פלסטינים ולא מצרים. הבלבול אולי נובע מהעובדה ההיסטורית, כי יומיים לפני הקרב המדובר, סיירת שקד פגשה גדוד מצרי, אשר הפסיק את הלחימה ליד נחל. חיילי הסיירת סייעו לגדוד המצרי והעבירו לו מים ומזון".

 

בלשכתו של בן-אליעזר ביקשו להדגיש כי השר זועם על הפרסומים אשר אינם נכונים ומבלבלים בין חיילי פדאיון פלסטינים לבין חיילים מצרים. הבלבול נובע מכך ששניים מן המרואיינים בסרט התייחסו למצרים - ולא כך הדבר; אכן המלחמה היתה עם מצרים, אך האויב בקרב זה היו חיילי פדאיון פלסטינים.

 

סערה פוליטית ותקשורתית

אתמול זימן משרד החוץ של מצרים לפגישת בירור את שגריר ישראל בקהיר, שלום כהן, על רקע שידור הסרט, על מנת שיסביר את תכניו. במקביל התבקש השגריר המצרי בתל אביב להשיג עותק של הסרט מממשלת ישראל. ממשרד החוץ בירושלים נמסר: "שגריר ישראל בקהיר, שלום כהן, הוזמן למשרד החוץ המצרי לשיחה בנושא הסרט 'רוח שקד' והבהיר את מה ששר התשתיות בן-אליעזר אמר בעצמו בראיונות שהעניק לעיתונות". 

 

העיתונות היומית במצרים הקדישה לפרשה מקום נרחב בעמודיה הראשיים בשבוע האחרון וגם הפוליטיקאים המצרים עטו על הדיווח כמוצאי שלל רב. השיא נרשם בדיון שהקדישו לכך הוועדות הפרלמנטריות לזכויות אדם, לענייני ערבים וליחסי החוץ של מועצת העם המצרית, בו כינו שני חברי פרלמנט מצרים את השגריר כהן "כלב" ו"משוּמד" ואף דרשו לגרשו משטח מצרים.

 

העיתונות המצרית אף עשתה שימוש בדבריו של יו"ר מרצ לשעבר, יוסי שריד, כפי שאלה פורסמו שלשום בעיתון "אל-אהראם". שריד אמר בראיון: "הרג שבויים מצרים במלחמת קדש ובמלחמת ששת הימים הוא פשע מלחמה שאין עליו התיישנות, ואולם הבעיה היא שהאזור מלא בפשעי מלחמה".  

באחרונה שוררת מתיחות ניכרת במצרים כלפי ישראל ומאז שפרץ המשבר הנוכחי סביב העבודות בשער המוגרבים בהר הבית התלהטו עוד יותר הרוחות. ביקורו של ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח ראא'ד סלאח, במצרים בסוף השבוע לבטח לא תרם לרגיעה בנושא זה. סלאח יצא למצרים למסע הסברה סביב "הסכנות האורבות בפני מסגד אל-אקצה" בה בשעה שסגנו, השייח כמאל חטיב, יצא לטורקיה למטרה דומה.

 

גם דחיית ישראל את הסכם מכה שאמור להביא להקמת ממשלת אחדות ברשות הפלסטינית היה לצנינים בעיני המצרים וגרם לישראל להיראות כמי שמערימה קשיים.


פורסם לראשונה 04/03/2007 22:24

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בן אליעזר. הבהרתו לא הרגיעה את הרוחות
צילום: ירון ברנר
שבויים מצרים במלחמת ששת הימים
צילום: לע"מ
מומלצים