שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נפטר הסופר והביוגרף אנרי טרויה

  טרויה, שנחשב לאחד הכותבים הפופולריים בצרפת, היה בן 95 במותו והותיר אחריו כמאה יצירות שראו אור

  הסופר והביוגרף הצרפתי אנרי טרויה הלך לעולמו בגיל 95, כך פרסם העיתון לה פיגרו. טרויה, יליד רוסיה שעקר לצרפת בילדותו והפך לאחד מהסופרים הפופולאריים בארצו המאמצת ולביוגרף מהבולטים בדורו, נפטר בלילה שבין שישי לשבת.

   

  את הסופר הספיד הקולגה, מוריס דרואון, חבר באקדמיה הצרפתית שכתב: "הוא נולד מספר סיפורים, אמיתיים ומומצאים. בשבילם הוא חי ונשם. יום ללא כתיבה נדמה היה לו כחטא".

   

  טרויה נולד תחת השם לב טרסוב. משפחתו מילטה את עצמה ממוסקבה במהלך מהפכת אוקטובר חצתה את הרי הקווקז עברה באיסטנבול, ונציה ובסופו של דבר התיישבה בפריז. במהלך לימודיו בפקולטה למשפטים כתב את הרומן הראשון שלו, "Faux Jour", שראה אור במהלך שירותו הצבאי. אחרי המלחמה החל טרויה בכתיבת רומנים רחבי יריעה שהושוו לא אחת לרומנים הרוסיים של המאה ה-19. רבות מעלילות ספריו מוקמו ברוסיה בעוד שכתבים אחרים שלו היוו דיוקנאות של המשפחה הצרפתית הקלאסית.

   

  אנרי טרויה התפרסם בעיקר בזכות שורת ביוגרפיות מרשימה של גדולי הספרות הרוסית, דמויות בולטות בהיסטוריה של רוסיה ושורה של סופרים, משוררים והוגי דעות צרפתים בכללם לב טולסטוי, דוסטוייבסקי, צ'כוב הצארינה קתרינה הגדולה ("כנרת"), איבן האיום, גרגורי רספוטין ("כנרת"), פושקין, בלזק ("זמורה ביתן"), בודלייר ("דביר"), פלובר, מופאסאן, ורלאן, בלזאק ואמיל זולא.

   

  הרומן החמישי שכתב, "העכביש", יצא לאור בשנת 1932 וזכה בפרס הגונקור הצרפתי. בשנת 1959 התקבל לאקדמיה הצרפתית, מה שהופך אותו לוותיק בקבוצת 40 הסופרים "בני האלמוות" המשמרים על פי המסורת את השפה הצרפתית. טרויה, שהגדיר את עצמו "חולה כתיבה", הותיר אחריו כמאה ספרים שאת כולם כתב בשפה הצרפתית. בשנת 1994 זכה בתואר הסופר המועדף על הצרפתים. בין ספריו המצליחים "Le Moscovite"  ,"A Demain, Sylvie" וספר זכרונותיו "דרך כה ארוכה" ("Un Si Long Chemin") שראה אור בשנת 1976. ספרו האחרון, "La Traque", ראה אור בשנת 2006. ראש ממשלת צרפת דומיניק דה וילפן ספד לטרויה ואמר כי כתביו מחברים אותו לשפה הצרפתית ולמולדתו, רוסיה. "יצירותיו רתקו אלפי קוראים במשך 70 שנה וימשיכו לרתק קוראים גם בעתיד", כתב וילפן.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טרויה. מהבולטים בדורו
  צילום: איי אף פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים