שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  על תעופה וכוח קורליוס
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: ידוע (תקנו אותי אם אני טועה...) שזמן טיסה ממזרח למערב אורך יותר מזמן הטיסה בכיוון הנגדי (באותו מרחק כמובן) והסיבה היא סיבוב כדור הארץ שבעצם "חוסך" את הדרך, האם זה נכון?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. כשכדור הארץ מסתובב, האטמוספירה מסתובבת יחד איתו - וטוב שכך, אחרת היו נושבות בקו המשווה רוחות במהירות של 1,666 קמ"ש (מאך 1.7), וגם בתל אביב הרוח היתה מגמדת את ההוריקן קטרינה. לפיכך, סיבוב כדור הארץ אינו משפיע על מהירות הטיסה. למהירות הרוח יכולה להיות השפעה כזו, אבל היא זעומה.

   

  שאלה 2: האם מטוסים בתנועה מושפעים מכוח קורליוס? לפי הערך יש להניח שאם מטוס יטוס בקו מסוים הוא יגיע למקום המרוחק מהנקודה על המפה. אשמח

  לקבל את הארתכם! תודה

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. כוח קוריוליס (כוח מדומה במכניקה הניוטונית) משפיע על מטוסים, במובן זה שאילו מטוס היה נע היישר צפונה או דרומה מבלי להתחשב בו, הוא לא היה מגיע למטרתו, אלא לנקודה מרוחקת במקצת מזרחה או מערבה ממנה. אבל כמובן, המטוסים כפופים לבקרה - ידנית על ידי הטייסים, או קיברנטית על ידי מחשב הניווט האוטומטי, שתכנותו כולל את כוח קוריוליס.

   

  גורם משפיע חשוב עוד יותר הוא הרוח, אם אין היא מקבילה במדויק לקו התנועה של המטוס, וגם בגורם זה מתחשבים הטייסים ומחשבי הניווט.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "על תעופה וכוח קורליוס"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מה היה קורה אם היינו שוכחים את קוריוליס?
  צילום: איי פי
  מומלצים