שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פשרה בבג"ץ: המבקר ידבר - הח"כים ישתקו

  במסגרת פשרה שהושגה בבג"ץ, תסתפק היום ועדת הביקורת של הכנסת בהאזנה פאסיבית לממצאי הביניים של מבקר המדינה אודות מחדלי העורף. מסקנות אישיות לא יהיו שם - וגם לא שאלות. לבנת: "זו סתימת פיות". מזוז התייצב הבוקר לצד העותרים נגד פרסום הדו"ח

  התנגשות הרשויות וזרועות המדינה הגיעה הבוקר (יום ג') לשיאה, עת נדרש בג"ץ להכריע בעתירה חריגה: האלוף נגד המבקר, צה"ל נגד הכנסת.  

   

  הדיון הדרמטי (ויש שיאמרו ההזוי) בבג"ץ התקיים

   בעקבות עתירה דחופה שהגיש מפקד פיקוד העורף, אלוף יצחק (ג'רי) גרשון, בבקשה למנוע את פרסום דו"ח הביניים של מבקר המדינה אודות מחדלי הקיץ האחרון. את האלוף ייצגה בדיון הסניגוריה הצבאית, שהזכירה בשמו כי על פי החוק, אין לפרסם דו"ח מבקר ואין לדון בו בבית המחוקקים מבלי שניתנו למעורבים זכות תגובה וזמן מספיק כדי להכינה.

   

  לבסוף נקבע שהוועדה לביקורת המדינה תדון בדו"ח, ללא המסקנות האישיות ובלי שאלות של ח"כים. על כך זעמו כמה מהם: "הניסיון לסתום פיות של נבחרי ציבור מהווה פגיעה חסרת תקדים בדמוקרטיה", האשימה לימור לבנת (ליכוד). בג"ץ צפוי לקיים דיון נוסף בנושא לאחר שהמבקר ימנה לעצמו עורך-דין, משהוברר כי היועץ מזוז לא ייצגו.


  לא מסכימה, אבל באה: עו"ד אלשטיין (צילום: חיים צח)

   

  הבוקר פרסם היועץ המשפטי לממשלה, לאחר לבטים קשים, את עמדתו בסוגייה המורכבת, ולפיה אין לקיים את הדיון בכנסת במתכונת הנוכחית שנקבעה. "הוועדה מנועה מלדון בממצאי הביניים בשלב זה, והמבקר מנוע מלהיענות לבקשתה ולמסור לה את עיקרי ממצאיו" - כך הוא כותב, ולמעשה מיישר קו עם העותרים. בעקבות כך ביקשה היועצת המשפטית של המבקר, עו"ד נורית ישראלי, לעכב את הדיון בבג"ץ, כדי לאפשר לו למנות עו"ד שייצג את עמדותיו. עו"ד ישראלי הוסיפה כי המבקר "לא יעשה דבר שיש בו כדי לייתר את העתירה". לבסוף יוצגה עמדת המבקר ללא ליווי של עורך-דין.

   

  בראש ההרכב בבג"ץ ישב המשנה-לנשיאה אליעזר ריבלין, ולצדו השופטים אסתר חיות ודוד חשין. כבר אתמול ניטל במעט ה"עוקץ" מההכרעה השיפוטית, עת החליט המבקר מיכה לינדנשטראוס - בצעד שנתפש בעיני רבים כהתקפלות מצידו - כי לא יפרסם את הדו"ח הארוך והמפורט, כפי שתכנן תחילה. במקום זאת יפיץ רק עמודים ספורים, שאינם כוללים מסקנות אישיות.     


  הסניגוריה הצבאית בשירות פיקוד העורף (צילום: חיים צח)

   

  יו"ר הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל), שב והבהיר הבוקר כי הדיון בדו"ח יתקיים בכל מקרה עם הגשתו. עוד ציין כי לאור הפרדת הרשויות המקובלת, הוא "לא מעלה על הדעת" שבית-המשפט יתערב בשיקוליו כיו"ר ועדה בפרלמנט: "לא הכל בגיץ, לא הכל שפיט". ייצוגו של אורלב בבג"ץ פתח אמש סאגה חדשה, כספיח לפרשה - בעוד הוא מיהר לשכור את שירותיו של עורך-דין פרטי, עו"ד אילן בומבך, טוענת היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, כי רק לה הזכות לספק לו הגנה משפטית במקרה זה.

   

  ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) התייצב לימין אורלב: "לדעתי, למזוז

   איו סמכות להגיד לכנסת במה לדון ובמה לא, וזה לא לעניין שהוא יתערב בכך. זאת לאור העובדה שמבקר המדינה הודיע כי לא יוצגו בישיבת ועדת הביקורת מסקנות אישיות". הוא הוסיף: "אין לי ספק שיש לקיים את הדיון ולשמור על כללי הצדק הטבעי. אני מגבה לחלוטין את מבקר המדינה". לעומתו, כמה שרים תקפו הבוקר את המבקר ש"תוקע טריז בגלגלים".

   

  עו"ד אלשטיין - וכמוה גם היועץ המשפטי לממשלה - מקבלים את עמדת פיקוד העורף, לפיה על הדו"ח והדיון בכנסת להידחות ולהמתין לתגובות ה"נאשמים". אשר ליועץ מזוז, גם הוא נקלע למצב מביך, בהיותו האיש שאמור לייצג את שני הצדדים בפרשה - הן את המבקר והן את הצבא. הבוקר כאמור פסק את דברו.


  פורסם לראשונה 06/03/2007 08:55

   

  בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכנסת מנועה: מזוז
  צילום: גיל יוחנן
  לא הכל בגיץ: אורלב
  צילום: גיל יוחנן
  בלי מסקנות אישיות: לינדנשטראוס
  צילום: חיים צח
  צילום: גיל יוחנן
  רק היא תייצג: אלשטיין
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: אמיר כהן
  הרים את נס העתירה: גרשון
  צילום: אמיר כהן
  מומלצים