שתף קטע נבחר

נס בריבוע: הכלב טז ניצל ממוות - ומצא את בעליו

לפני כשלושה שבועות נחלצה עוברת אורח לעזרתו של כלב גוסס, ונחרדה לגלות פצע פתוח בצווארו. הוא חולץ, הובהל לווטרינר שהציל את חייו ותמונתו פורסמה במודעת אימוץ בעיתון. במקביל בעליו של הכלב, שמזה כשנתיים מנסה נואשות לאתרו, נתקל במודעה - והיום יתחולל איחוד משפחות. סיפור נבחני עם סוף טוב

  

 

בוני יגל לא האמין למראה עיניו כשעיין, לפני שבועיים לערך, במודעות הכלבים המוצעים לאימוץ באחד העיתונים: "שנתיים אחרי שהכלב שלי טז נעלם מהבית, שנתיים אחרי שאני מחפש אותו בכל דרך אפשרית ולא מצליח להפסיק לחשוב עליו - פתאום ראיתי את התמונה שלו", הוא משחזר בהתרגשות. "לקח לי זמן לזהות אותו כי הוא נראה מלוכלך ורזה, הפרווה שלו היתה פרועה ועל הצוואר שלו הבחנתי בפצע פתוח. מי בכלל חשב שהוא הצליח לשרוד את כל התקופה הזו?".

 

הפצע הפתוח בצווארו של הכלב הוא גם הפצע הפעור בלבו של יגל (28). טז האהוב שלו, כלב מעורב בן חמש וחצי, נעלם מביתם במושב בית אלעזרי ומאז לא נודעו עקבותיו. "אני זוכר את היום כאילו זה היה אתמול", הוא מתאר בהתרגשות. "שלושה חודשים לפני החתונה שלי הכלב שהכי אהבתי בעולם, שבילה איתי בכל מקום, נעלם בוקר אחד כשחזרתי מהעבודה". יגל, שחשש כי כלבו יצא מהבית בעקבות כלבות המושב המיוחמות, החל במסע חיפוש קדחתני באזור. יחד עם בני משפחתו הוא סרק את בתי המחסה לכלבים, פרסם מודעות וקיווה, אך לשווא, שטז יימצא. "עד-כדי-כך הייתי טרוד בניסיון למצוא אותו, שלא

היה לי זמן להרגיש בחסרונו. חיפשתי אותו בכל רגע פנוי שהיה לי, ואפילו הגעתי עד ראשון-לציון כדי לבדוק אם התגלגל במקרה לשם".

 

שנתיים אחרי שנעלם, מתברר כי תחושת הבטן של יגל היתה נכונה. טז נמצא לאחרונה בראשון-לציון בידי רויטל סבירסקי (32) מקדרון, כשהבחינה בו שוכב לצד הכביש ברחוב ההגנה בעיר. "נראה לי ממש מוזר שכלב נשכב דווקא שם, אז עצרתי את הרכב וניגשתי אליו. פשוט לא יכולתי להישאר אדישה", היא אומרת. לאחר מספר ניסיונות סבירסקי הצליחה להרחיק את הכלב מהכביש. "הוא דידה והצליח לברוח למוסך סמוך, שם הוא נשכב לו בין שתי מכוניות. כשהתקרבתי אליו, גיליתי שהוא במצב מזעזע עם פצע פתוח ורקוב באזור הצוואר". סבירסקי מיהרה להתקשר לעמותת "תנו לחיות לחיות", ששיגרו אל המקום את המחלץ צביקה תמוז.

 


"מודה לכל מי שעזר לכלב שלי לחיות". טז וד"ר שיינר (צילום: ארז ארליכמן)

 

 

כיצד הצליח טז לשרוד לבדו?

טז הדווי הובהל למרפאתם של הווטרינרים ד"ר אלון שיינר ואביו זאב, שחששו כי לא יצליח להחזיק מעמד. אבל לכלב השרדן היו תוכניות אחרות והוא גילה רצון עז לחיות. "טז הגיע במצב של תת-תזונה, אבל הדבר הכי נורא היה הפצע המזוהם בצווארו שגרם לחשיפה של כל שכבות העור, מהשריר ועד לעצם הלסת", מתאר שיינר. "הוא הגיע בדקה ה-90 ואילולא זכה לטיפול סביר להניח שהיה מת. אנחנו חיברנו אותו לעירוי נוזלים ודם וקיווינו לטוב. ההתאוששות נמשכה יומיים-שלושה ולאחר שהיה חזק דיו הוא עבר ניתוח מסובך, במהלכו הוסרה הרקמה המתה מצווארו". אט-אט הוא החל להירפא, ולאחר שלושה שבועות טז כבר אוכל ושותה בכוחות עצמו.

 

במקביל, יגל יצר קשר עם אנשי העמותה שניסו לאתר את משפחתו של טז, והזדהה כבעל הכלב האובד. "למרות שבגופו של טז הותקן שבב, כנראה עקב הפציעה הקשה בצווארו הוא נפל", מוסיף שיינר, ומספר על הביקורים התכופים של יגל ומשפחתו במרפאה. "אני בטוח ב-96% שזהו טז, למרות שקשה לראות כי הוא רזה מאוד. ליתר ביטחון הבאתי את אשתי וחמתי כדי להיות בטוח במאה אחוזים", אומר יגל בחיוך. "המשפחה כבר לא יכולה לחכות יותר. כולנו

מתגעגעים אליו, והיום (א' - א.א) ניקח אותו סוף-סוף הביתה. אני שולח אלפי תודות לכל מי שעזר לכלב שלי לחיות ולעמותה שעזרה בחלק גדול במימון הטיפול הרפואי".

 

יגל, שהשלים לבסוף עם אובדנו של טז, אימץ לביתו שני כלבים ושלושה חתולים, שכמו בני המשפחה מצפים לתוספת החדשה-ישנה לחייהם. "בעינינו טז הוא פשוט בן אדם, השקעתי בו כמו ילד מפינוקי אוכל ועד תספורת פעמיים בחודש", מתרגש יגל. "ההורים שלי, שלא סימפטו כלבים בעבר, נקשרו אליו באופן עמוק וכך גם אישתי. טז הוא כלב שעושה מה שהוא רוצה, מפונק אבל חכם מאוד. הוא מסוג הכלבים שיישארו לידך במיטה אם אתה חולה, שמבינים אותך כשאתה מדבר אליהם ונאמנים בצורה בלתי רגילה. הוא כלב ביתי שישן איתנו במיטה ובסלון, אבל כשהיה יוצא איתי מהבית היה צמוד אליי גם בלי להיות קשור ברצועה. הוא היה מסוגל לטייל ליישוב הסמוך לחברים שלי, לנסוע איתם לים ולחזור ברגל בלי בעיה".

 

כיצד הצליח טז לשרוד לבדו במשך שנתיים? שיינר מעריך כי הודות לאנשים טובים שהעניקו לו אוכל ומחסה זמני. "המתנה הגדולה ביותר מבחינתנו היא לא רק שהצלחנו להציל אותו, אלא שבעליו אותרו", הוא מסכם. "הלוואי שאנשים יגלו מודעות גבוהה יותר לבעלי-חיים פצועים ויביאו אותם לטיפול. הפעם זה הסתיים בסוף טוב, אבל במקרים רבים כלבים עוברים התעללויות קשות וגורלם לא מוצלח כמו זה של טז".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפני. טז לאחר מציאתו
צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות"
צילום: ארז ארליכמן
אחרי. טז במרפאה
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים