שתף קטע נבחר

בריטניה: המלטת קרנף נדירה לעיני העולם

בפרוייקט מיוחד וחסר תקדים, הועברה בשידור חי מול עיני עשרות אלפי גולשים בבריטניה ובעולם, המלטה נדירה של הקרנף השחור. המטפלים בגן החיות וצוות השידור שהוקם במיוחד ב-BBC מספרים ל-ynet על 15 חודשי ההריון הארוכים, על ההמלטה המותחת ומביאים כמה סיפורים מחייה של "סיטה", שהפכה לכוכבת על בטלוויזיה הבריטית

העובדים בגן החיות "paignton zoo" הממוקם במחוז דבון הפסטורלי שבדרום מערב אנגליה, המתינו בסבלנות בלתי רגילה ב-15 החודשים האחרונים, לקראת האירוע הגדול של השנה ברשת: סיטה, נקבת קרנף שחורה ונדירה, בת 16, היתה אמורה להמליט בשידור חי את הגור הראשון שלה, מול עיני עשרות אלפי גולשים בבריטניה וברחבי העולם.

 

במהלך המאה האחרונה, אוכלוסיית הקרנפים השחורים סבלה מירידה חמורה ביותר במספרם הכולל בעולם מבין כל חמשת המינים שנותרו. בין השנים 1970 ל-1992, אוכלוסיית הקרנפים השחורים צנחה בכ-96% ומספרם באפריקה הוערך בשנות ה-70 בכ-65 אלף פרטים. בספירה שנערכה בין השנים 1992 ל-1993, התברר כי נותרו בטבע רק 2,300 פרטים. למרות זאת, מאז 1996 המאמצים נגד צייד בלתי חוקי הניבו תוצאות חיוביות ומספרם עלה לכ-3,610 ועדיין גדל בהתמדה. מומחים משערים כי מספרם בגני החיות עומד על מספר מאות.

 

בבריטניה ישנם ארבעה גני חיות בלבד המאוכלסים בקרנפים שחורים וביניהם גם גן החיות במחוז דבון, המהווה גרעין רבייה לשני קרנפים שחורים: נקבה בשם סיטה, שהגיעה בשנת 2002 מגן חיות בברלין ועמיתה לחיים, קינגו, זכר בן 23, שכבר משמש אב גאה לארבעה גורי קרנפים. בתנאי שבי קרנפים שחורים חיים עד כ-45 שנה וקינגו עדיין בעל יכולות פיריון גבוהות. הוא שוקל 1.8 טון והגיע לגן החיות בשנת 2003 מגן החיות "פורט לימפ" במחוז קנט.

 

הרעיון לתעד את המסע הארוך של סיטה בדרך להמלטה החל לקרום עור וגידים בשנה שעברה. אנדרו בראון, אחראי על הפקת הפרוייקט בבי.בי.סי מספר בראיון טלפוני מיוחד ל-ynet על התלאות, האתגרים והרגעים המרגשים. "המטרה העיקרית של הפרוייקט המיוחד הזה היא לעורר מודעות לבעיית הקרנפים השחורים בעולם הנמצאים בסכנת הכחדה. לאחר מכן התמקדתי במטרה הבאה והיא איך לצלם את הקרנף השחור בצורה הטובה ביותר, כשגן החיות מגביל אותנו למעשה ולא מאפשר לנו לצלם בתוך תא המחייה הפנימי של סיטה", אומר בראון. "ומכאן והלאה זה היה אתגר טכני".

 


הטכנולוגיה נרתמת להגברת המודעות לקרנפים בסכנת הכחדה. אנדרו בראון בפעולה (צילום: bbc)

 

למרבה המזל של בראון, תוכנית טבע משובחת בשם "spring watch" המשודרת בבי.בי.סי שמה לה למטרה יחד עם קהל הצופים, לערוך תיעוד רחב מימדים להגעתו של האביב והגברת המודעות לשמירת הטבע המקומי. הפרוייקט נחל הצלחה גדולה ולדברי בראון, הוא יצר קשר עם עורכי התוכנית וביקש להשאיל חלק מציוד הצילום המשוכלל שברשותם.

 

הכנה לוגיסטית מורכבת

 

מאחר ומועד שידור התוכנית הינו בדצמבר הקרוב, אנשי ההפקה הילוו לבראון שתי מצלמות מתקדמות ומרכז שליטה ובקרה. "מדובר למעשה בשתי מצלמות מעקב פנורמיות, בעלות יכולות צילום של 360 מעלות, אותן הברגנו בתוך תאי המחיה של סיטה. לאחר מכן מתחנו כבל תקשורת באורך של 457 מטרים עד למרכז הבקרה, שם הקמנו את עמדות השליטה, מסכי צפיה ומחשב חזק שיזרים את המידע מאחת המצלמות לאתר הפרוייקט ברשת", אמר בראון.

 

כוחו העיקרי של הפרוייקט נשען על שידורי הוידאו החיים ממקום המחייה של סיטה ולבראון היה ברור כי עליו לספק את הסחורה להמונים. "לא הכל עבר חלק. יחידות ההפעלה של המצלמות מאוד עדינות ופעמים אחדות איבדנו שליטה באחת המצלמות.

 

השקעתי ימים רבים בגן החיות בכדי לנסות לאתר ולפתור את הבעיות. זה היה קשה יותר ממה שחשבתי שזה יהיה. אבל בסופו של דבר, הכל עבר בשלום". עם ההתקרבות למועד ההמלטה המשוער, ה-23 לפברואר, החל לנסוק מספר המבקרים באתר.

 

לבראון לא היה חשש שרוחב הפס לא יעמוד במעמסה. "למרבה המזל, כשאתה חלק מהבי.בי.סי, רוחב הפס לעולם לא מתמוטט. למרות בשלב מסויים שקלנו לאחסן את שרת המצלמה בשרת נפרד לחלוטין ולאחר חקירה קפדנית, גילינו כי השידור עלול להפוך לפופולארי מאוד בתקופה הקרובה, דבר שהיה גורם להוצאות תחזוקה עצומות".

 

העובדה כי ההיריון של סיטה נמשך ונמשך, איפשר לצוות להתמקצע. "בצורה מוזרה זה דווקא שיחק לידינו, כי זה איפשר לאנשים באנגליה ובעולם כולו למצוא את סיטה ברשת ואיפשר להם גם לספר לחברים שלהם על כך", מוסיף בראון. ההיריון של סיטה נמשך כ-15 חודשים ולמרות שהמטפלים והצופים היו חסרי סבלנות עד למועד הלידה, לא נראה שסיטה התרגשה מכך והמשיכה בשגרת חייה. שבוע לפני מועד ההמלטה יכלו קברניטי חברת החדשות הבריטית לחייך בסיפוק. לטענת בראון מספר הורדות הוידאו בדרישה הגיעו ל-90 אלף, מה שהופך את מצלמת הרשת של סיטה לפופולארית ביותר בתולדות הרשת וסך הצופים בפרוייקט כולו כבר חצה את קו ה-400 אלף משתמשים.

 

באתר הרשמי של הפרוייקט, בו ניתן היה להתעדכן בקורותיה של סיטה ולצפות בסרטוני וידאו חיים, החלו להצטבר הודעות רבות מגולשים רבים מהמחוז, מאנגליה ומהעולם כולו. "ניתן היה לראות בבירור איך שסיטה הופכת לכוכבת רשת בינלאומית ולכן גם התחלנו להזרים משאבים נוספים", מסביר בראון על ההכנות הקדחתניות לקראת ההמלטה. "איישנו את מרכז הבקרה באנשים מיומנים בשעות הלילה, על מנת שהגולשים יוכלו לצפות אחרי סיטה עם המצלמות. הדבר עורר עניין גדול יותר כי לא משנה מהיכן התחברת, תמיד יכולת לראות אותה. בעבר היו פעמים רבות שהיא בילתה מחוץ לתא המחייה ולא היה מי שיזיז את עדשת המצלמות לכיוונה, כך שהמתח נבנה באיטיות עד לשיא המתבקש".

 

עשרות אלפי צופים מרותקים למסך הקטן

 

ביום שני השבוע, בשעה 19:40 בערב, האירוע שרבים ציפו לו, התרחש בשידור חי. "זו היתה לידה מהירה ביותר וארכה רק 20 דקות מרגע שרגלי הגור בצבצו החוצה ועד לרגע שכולו היה בחוץ וזה היה רגע קסום ומרגש ביותר", אומר ל-ynet פיליפ נואולינג, דובר גן החיות. "זו היתה המתנה ארוכה ומורטת עצבים בעיקר נוכח העובדה שלא ידענו את התאריך המדוייק בו סיטה התעברה מקינגו, דבר שהשפיע גם על התאריך ההמלטה".

 


הגורה יונקת מסיטה. יומיים לאחר ההמלטה. (צילום: paignton zoo)

 

רגע לאחר הלידה ונחיתתה של הגורה על מצע רך של חציר, היו מספר רגעים בו נעתקה נשימתם של המטפלים בגן החיות והצופים בבית. חלפו להן מספר שניות עד שנתגלו סימני חיים ראשונים, ורק לאחר שהגורה מיצמצה והחלה לנסות לקום בכוחות עצמה, יכלו כולם לשחרר אנחת רווחה קולקטיבית. "הגורה בסדר גמור כעת. היו לה קצת בעיות בעמידה לאחר הלידה והיא נאבקה בכדי לעמוד. לאחר זמן מה, אחד המטפלים נכנס פנימה ועזר לקום על רגליה. היא מתחזקת יותר ויותר עם הזמן", מספר נואולינג. משקלה כעת הינו 40 קילוגרם לערך והיא אוהבת לישון על הרצפה המחוממת באופן קבוע.

 

כיצד האם המותשת הגיבה לאחר ההמלטה המהירה? "בתחילה סיטה לא היתה מעורבת ונראתה מהורהרת מעט. לאחר שהגורה עמדה על רגליה, היא קלטה זאת מיד ושתיהן התחברו זו לזו. כל תנועה קטנה של הגורה לוותה באהבה רבה מצד סיטה ובכל פעם שהגורה דורשת מזון, סיטה נעמדת ומאפשרת לה לינוק", ממשיך נואולינג. מסתבר כשסיטה הגיעה לגן החיות בשנת 2002 מברלין, היא היתה מעט עצבנית וחסרת מנוחה. ההיריון כנראה עשה לה רק טוב ובשנה וחצי האחרונה היא נרגעה. "היא האמא האידיאלית, חמה ומגוננת, אך לא יתר על המידה". 

 

ברגע האמת גם המצלמות תפקדו כשורה. "ההמלטה שודרה ברשת והמוני אנשים צפו בה. יש לנו משהו שאף אחד כנראה לא עשה זאת בעבר - סרט של המלטת נקבת קרנף שחור - זו הצלחה כפולה מבחינתנו. אנשים רבים שלחו לסיטה ברכות והצליחו גם ללמוד על מצב המין שלה שנמצא בסכנת הכחדה. לא חלמנו שהפרוייקט ירגש רבים ברחבי העולם. כשהחלטנו להתקין את מצלמת הרשת באון ליין, חשבנו שנקבל עניין מסויים מאנשים שאוהבים במיוחד קרנפים" צוחק בראון. 

 

נואלינג מסכים עימו ומגלה כי סיטה כבשה בתי אב רבים בבריטניה. "ידוע לנו שאנשים נשארו ערים בלילה לאחר ההמלטה, איחרו לעבודה ולבית הספר. אמהות רבים הזדהו עם סיטה כי הן זוכרות את ההיריון שלהן, ילדים ישבו עם הוריהם ועשו מעין "קמפינג" מול המסך, העיקר לא לפספס. אפילו קיבלנו דיווחים כי בבתי הספר מרשים לתלמידים לצפות במתרחש בזמן ההפסקות. אנשים למדו לראשונה בחייהם על קרנפים ממקור ראשון".

 

בראון מעיד כי גם ילדיו הקטנים, בני שבע ותשע, נותרו נפעמים מול אירוע ההמלטה. "אם אתה מצליח ללכוד את הדימיון של קהל צעיר, אז זה נותן תקווה שהם יכניסו זאת גם לעתיד. ילדים רבים עקבו אחרי סיטה, השתתפו בתחרויות ציור באתר והתמידו בצפייה. כנראה שזה לא היה קשור לשיעמום, אלא פשוט חוויה מהנה ומספקת". 

 

רוב הקרנפים בשבי - זכרים

75 אחוז מהקרנפים השחורים הנולדים בשבי הינם זכרים, כך שהופעתה של הגורה החדשה היא מאורע נדיר במיוחד. סיטה וביתה הקטנה תמשיכנה לחיות זו לצד זו בתקופה הקרובה, עד אשר הגורה תהיה מסוגלת לדאוג לעצמה. הקרנפים השחורים נוטים לחיות בבדידות ובגן החיות סיטה וקינגו מתגוררים בשתי חצרות נפרדות. בגן החיות מעוניינים להרגיל את הגורה לרעש האופייני למקום ומקווים שהשתיים ינועו בין המתחמים, על מנת לאפשר למבקרים לצפות בהן. כרגע מספקת הנהלת גן החיות מסכי ענק במקום המאפשרים למבקרים הרבים והנלהבים לצפות בשידורים ישירים. המצלמות תמשיכה לפעול ולשדר עוד שלושה שבועות ואז יוחזר הציוד לבעליו בערוץ ההיסטוריה בבי.בי.סי, לקראת ההכנה לצילומי תוכנית הטבע בקיץ.

 

 


"האמא האידיאלית, חמה ומגוננת, אך לא יתר על המידה" (צילום: רויטרס)

 

האתגרים הבאים העומדים בפני הנהלת גן החיות הם לנסות ולהתמודד עם כמויות הברכות העצומות המגיעות מחבי העולם ועם משימה לא פשוטה: בחירת שם מתאים לגורה החדשה. "המטפלים יבחרו בקרוב את השם לגורה והם רמזו לי שהם מעוניינים בשם אפריקאי, מאחר והם אלו שיצטרכו לחיות איתו ביום יום. יש לנו הצעות נהדרת עד כה ואני בטוח שייבחר שם הולם".  מוסיף נואולינג.

 

גם בראון ונואולינג מעידים על עצמם ועל העוסקים במלאכה כי התשישות ממאורעות השבוע בולטת בקרב כולם. "המטפלים של סיטה עייפים אבל מרוצים שהילדה הקטנה שלהם המליטה אחרי תקופה כה ארוכה", אומר נואולינג ובראון מנסה לסכם את התקופה הקדחתנית שעברה עליו. "אחרי הלידה היינו ערים עד לשעות הבוקר המוקדמות ואני שמח שהכל נגמר. עכשיו אפשר להשלים שעות שינה", הוא צוחק בקול ומבטיח לעדכן אחר קורות משפחה של סיטה.


פורסם לראשונה 08/03/2007 15:32

 

צילום: paignton zoo
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגורה קטנה מתאוששת לאחר הלידה
ויונקת בחדווה מאמה המותשת
המטפל ג'ייסון עם סיטה לפני ההמלטה
צילום: BBC
כוכבת על בבריטניה
צילום: BBC
מומלצים