שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  טרומפלדור אמר או לא אמר?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: עניין היסטורי שמעסיק אותי זה זמן רב. האם באמת אמר טרומפלדור לפני מותו את המשפט המפורסם "טוב למות בעד ארצנו"?

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום. הסוגיה אותה העלית, כסוגיות רבות אחרות בתולדות הציונות, טרם הוכרעה בצורה חד משמעית. מאז מותו בטרם עת של יוסף

  טרומפלדור בקרב תל חי נשמעו עדויות שונות, ובחלקן סותרות, אודות מילותיו האחרונות של הגיבור הגידם. מצב זה מקשה על הצגת גרסה אחת כנכונה בוודאות מלאה, אם כי בהכללה ניתן לומר: יש לא מעט עדויות המצביעות על כך שאכן, טרומפלדור אמר את המשפט המפורסם, בנוסח זה או אחר. בהקשר זה חשוב לציין כי גם אם לא אמר טרומפלדור מפורשות את המשפט "טוב למות בעד ארצנו" לפני מותו, הרי שאמר וכתב דברים ברוח דומה עוד בחייו. כדוגמה לכך הרי ציטוט ממכתב ששלח ב-1910 לאחיו שמואל:

   

  "אם תפרוץ מלחמה בארץ ישראל, בוודאי יכתירוני שם בתואר מפקד, אף על פי שאני מוכן לשרת שם גם כחייל פשוט. הן שם נהיה בבית, לא אצל זרים (...) מאמין אני יום יבוא, ואני עייף ומיוגע, אשקיף בשמחה ובגיל על שדותי שלי, בארצי שלי. ולא יאמר לי איש: לך לך נבזה, זר הנך בארץ זאת. ואם יאמר לי איש כך, בכוח ובחרב אגן על שדותי וזכויותי. ואם אפול בקרב - מאושר אהיה. אדע לשם מה אני נופל".

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                               לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "טרומפלדור אמר או לא אמר?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים