שתף קטע נבחר

מי גילה את אמריקה?

מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

שאלה: האם כריסטופר קולומבוס באמת גילה את אמריקה?

 

תשובה: לגולש היקר שלום. בני האדם הראשונים שגילו את אמריקה היו בני שבטים אסייניים שחצו את מצר ברינג בעת שהיה בו גשר יבשתי, לפני זמן רב (אומדנים שונים נוקבים במספרים שבין 20,000 ל-35,000 שנה לפני זמננו). הם התפשטו בהדרגה מאלסקה על פני שתי יבשות אמריקה והאיים הקריביים. כמובן, איננו יודעים את זהותו של הראשון מביניהם. כיום הם קרויים "ילידי אמריקה", או "אינדיאנים" (הסבר השם להלן).

 

אבל במונח "גילוי אמריקה" אנו מתכוונים בדרך כלל לנקודת הזמן שבה גילו תושבי אירופה את קיומן של יבשות אמריקה. במשך זמן רב היה מקובל כי אמריקה התגלתה בשנת 1492 על ידי מגלה הארצות האיטלקי כריסטופר קולומבוס, שהפליג בשליחות מלכי ספרד במטרה למצוא נתיב הפלגה חדש להודו, מעבר לאוקיינוס האטלנטי. בשעות הבוקר המוקדמות ב-12 באוקטובר 1492 (שאותו נהוג לציין כמועד גילוי יבשת אמריקה) הבחין אחד הספנים על האוניה "פינטה" באדמה באופק. היה זה ככל הנראה האי הקטן שאותו כינה סן סלוודור (כיום האי וטלינג, Watling Island), או אחד האיים הקרובים אליו בקבוצת איי בהאמה, הנחשבים לחלק מיבשת אמריקה. אנקדוטה לא נעימה מעט לגבי מגלה היבשת מספרת כי הובטח מראש פרס כספי נדיב לצופה שיבחין ראשון באדמה, אולם קולומבוס נטל את הכסף לכיסו בטענה שהבחין באדמה לילה לפני כן.

 

קולומבוס היה משוכנע שעלה בידו להגיע לאיי הודו המתוארים בספרו של מרקו פולו, ולכן כינה את התושבים שמצא שם בשם "הודים" – אינדיאנים. הוא החזיק באמונתו זו עד יומו האחרון, אך אחרים היו פחות משוכנעים בכך. הנוסע האיטלקי אמריגו וספוצ'י ביקר ב"איי הודו" של קולומבוס ב-1502, והשתכנע כי אין הם חלק מאסיה, אלא "עולם חדש", כפי שכינה אותם. ב-1507 פרסם הקרטוגרף ההולנדי מרטין ולדזמילר, שהעריץ את וספוצ'י, את מפת העולם הראשונה שבה נכללה היבשת החדשה, וכינה אותה על שם גיבורו, אמריקה. השם דבק.

 

באותה עת כמעט לא הכירה אירופה את הסאגות הנורדיות, והמעטים שקראו אותן התייחסו בביטול לאלה מהן שתיארו את מסעות הוויקינגים מערבה ואת היבשת החדשה שגילו. אך במרוצת הדורות הלכה והתחזקה טענתם של הסקנדינבים לזכות ראשונים, והיא התבססה סופית ב-1963, בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו באתר ל'אנס או מדוז (L'Anse aux Meadows) בניופאונדלנד שבקנדה. שם נחשף אתר ויקינגי – בהתאמה מלאה לכתוב בסאגה של לייף איריקסון (Leiv Eiríksson) המתעדת, כפי שניתן לומר מעתה, את הגעתו של לייף הגרנלנדי למקום זה, שנקרא בפיו וינלנד, בשנת 1000 לספירה. עוד נציין כי לפי סאגה אחרת, לייף שמע על קיומה של יבשה מערבה לגרנלנד מפי ויקינג אחר, ביירני הריולפסון (Bjarni Herjulfsson), שביקר במקום 14 שנה לפניו. לייף הקים מושבה בווינלנד, אבל היא החזיקה מעמד רק 10 שנים וננטשה.

 

לכן נוכל לסכם ולקבוע כי האירופאי הראשון שידוע לנו כי ביקר באמריקה הוא ביירני, וכי האירופאי הראשון שידוע לנו כי התיישב באמריקה הוא לייף.

 

למאגר התשובות - לחצו כאן .

 


אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

 

                             לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האמת בומבי וניו יורק די דומות מרחוק
מומלצים