שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי המציא את הכסף הראשון?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: רציתי לדעת מתי בני אדם התחילו להשתמש בכסף, מי המציא את הכסף הראשון ואיך הוא נראה?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. הכסף אינו המצאה של אדם אחד בזמן נתון, אלא פריו של תהליך ההתפתחות של סחר במוצרים בין בני אדם במהלך ההיסטוריה האנושית. לפני השימוש בכסף היה נהוג סחר חליפין - החלפת סחורה בסחורה. השיטה היתה מסורבלת למדי, מטבע הדברים, ולפני למעלה מ-5,500 שנה, על פי ההערכה המקובלת, הובן בתרבויות שונות הצורך באמצעי תשלום אחיד, שיהיה מקובל על הכול.

   

  כמובן, לא בכל המקומות בעולם השתמשו באותם החפצים כבסיס לסחר. בטיבט, למשל, השתמשו בגושים של עלי תה מיובשים, בּארצות מרכז אפריקה השתמשו במלח, בחברות שונות באפריקה – בבקר, בברזיל – בתירס ובסיביר – בפרוות של בעלי חיים. במקומות רבים אחרים השתמשו בחרוזים, בחטי שנהב ובחפצים אחרים כאמצעי תשלום מקובל. נציין במיוחד כי תרבויות במקומות שונים בעולם – אפריקה המערבית, איי הודו המזרחית ועוד – השתמשו במין מסוים של קונכיית פי-כושי, שזכתה משום כך לשם המדעי Cypraea (Erosaria) moneta, ובעברית – פי-כושי אסימון.

   

  כל המוצרים השונים הללו היו מוגבלים מטבע הדברים לאתרים מסוימים, והדבר הכביד ביותר על הסחר בין מקומות מרוחקים, שהלך והסתעף במרוצת הדורות.

  מלבד זאת, חלקם היו כבדים ולא נוחים לטלטול. וכך עברו בהדרגה לשימוש במטילים ובפיסות של מתכות, דוגמת זהב, כסף, נחושת ועוד. המתכות היו מבוקשות מאוד בעת העתיקה לשם עצמן, ומלבד זאת היו קלות לאחסון ונוחות למדידה. חלקן היו בעלות עמידות גבוהה, ולכן ערכן לא ירד במהלך הזמן. אלה זכו להיקרא "מתכות יקרות". וכך, מי שהחזיק במטיל מתכת כזה, תמיד היה יכול להחליפו תמורת סחורה אחרת, ולכן היה יכול להחזיק אותו בבעלותו למשך זמן ארוך, עד שעת הצורך. המטילים נשקלו במאזניים, אך כדי לחסוך בזמן ובמאמץ, וכדי למנוע זיופים והונאה, החלו להטביע במטילים חותמות מוסכמות שהעידו על המתכת שממנה נעשה המטיל ועל משקלו. וכך, למעשה, הומצא המטבע.

   

  המַטבעות הראשונים נטבעו ככל הידוע לפני יותר מ-2,700 שנים על ידי קרֶזוס, מלך העיר לִידִיָה באנטוליה (כיום בטורקיה). המטבעות שלהם היו עשויים מְאֶלְקְטְרוֹם, תערובת טבעית של המתכות זהב וכסף. במהלך השנים הבאות התפשט השימוש במטבעות כסף לארצות נוספות.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .  

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מי המציא את הכסף הראשון?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים