שתף קטע נבחר

האם כדאי לעבור ל-Vista: כל הנתונים לפניכם

אנו מסננים עבורכם את הרעש התקשורתי, על מנת לסייע לכם להחליט. החדשות הטובות - יש בשורות למגוון סוגי משתמשים. החדשות הפחות טובות - בשלב זה יש למערכת ההפעלה החדשה מחלות ילדות. כולנו נשתמש בה ביום מן הימים, אבל רובנו לא חייבים אותה כבר עכשיו

השקת מערכת ההפעלה Windows Vista נחשבת בעיני רבים לנקודת ציון חשובה ועוררה ספקנות לצד הסקרנות. יצרני מחשבים טוענים שדרישות החומרה קצת גבוהות עבור רוב המחשבים בזרם המרכזי כיום. יצרני תוכנה מתלוננים על כך ששיפורי האבטחה ב-Vista "נועלים אותם בחוץ".

 

משתמשים עשויים לתהות האם החדשנות שווה את המאמץ, בייחוד שעה שחלק מהתכונות המתקדמות של Vista אפשר ליישם גם ב-XP.

 

 

ההבטחה של Vista

מיקרוסופט מדברת על Vista במונחים של פריצת דרך בחוויית המשתמש. באמירה זו יש להג שיווקי, אבל יש

 בה גם מן האמת.

 

מערכת ההפעלה החדשה יפה הרבה יותר מ-XP. האבטחה, כמו גם היישומים המובנים, השליטה על הגדרות הרשת והתקשורת, ועוד - עברו שינויים מרחיקי לכת. אפילו לא הזכרנו את DirectX10 ואת מנגנון בקרת ההורים.

 

בסך הכל, Vista היא יותר התפתחות טבעית מאשר מהפכה. למעשה, זה דווקא עדיף, לצורך תאימות טובה יותר לאחור.

 

המתחרה האמיתית של Vista היא לא לינוקס, או Mac OS, אלא דווקא Windows XP. רבים מאיתנו עשויים בצדק לחשוב ש-XP טובה מספיק. בנוסף, קשה למשתמשי XP ותיקים לדמיין כיצד שיפורים כאלה ואחרים באמת ישפיעו על חייהם - אפילו אם הם אמיתיים.

 

לפחות בשלב זה, Vista גם לא נקייה מבאגים ומבעיות. כשעברתי על גירסת ההפצה גיליתי שפע של תקלות קטנות ומעצבנות. היו תכונות שלא עבדו "ללא תפר" כמצופה. אינני יכול להתעלם מהתחושה שהשקת Vista ארעה בחיפזון - לפני הסיום האמיתי של העבודה.

 

מה גזר הדין שלי? Vista בהחלט טובה, עד טובה מאוד, בהיבטים מסוימים. עם זאת, היא לא תפיל אתכם מהכסא. היא בדיוק עונה על ההגדרה של nice to have בשונה מ-must have.

 

אם תקנו מחשב חדש בעוד כמה חודשים, יש היגיון ברכישת Vista. בעצם, תוך זמן מה כלל לא תהיה לכם

 אפשרות בחירה. בערך תוך שנה תתקשו מאוד לרכוש מחשב עם XP.

 

אם כבר יש לכם מחשב שמריץ XP באופן חלק ויציב, התמריץ שלכם לשדרג באופן מיידי קטן עוד יותר. תוכלו להמתין עד ליום בו תחליטו להחליף את המחשב, או לפחות להמתין כמה חודשים, עד ש-Vista תחלים ממחלות הילדות שלה.

 

בינתיים, תוכלו ליהנות מחלק מהצעצועים שמחולקים חינם עם Vista, דוגמת אינטרנט אקספלורר 7, נגן החלונות Media Player 11 וסרגל חיפוש לשולחן העבודה.

 

משתמשים עסקיים כדאי להרגל לנוכחותה של Vista כבר עכשיו, בעיקר משום שקלות הפריסה, האבטחה המשופרת, וקלות הניהול יתרמו להורדת עלויות בעלות ותפעול בטווח הארוך. לפני ההגירה יש צורך לוודא שיש תאימות לחומרה וליישומים בהם משתמש הארגון כיום.

 

כעת נצלול לעומק תכונותיה של Vista, כדי לראות מה יש לה להציע.

 

התכונות הבסיסיות

מערכת הפעלה צריכה, מטבעה, לנהל את רכיבי החומרה ולהציע ממשקי פיתוח יישומים (API) עליהם יוכלו ספקי התוכנה להסתמך. אכן, השיפורים המשמעותיים ביותר ב-Vista מתרחשים מתחת לפני השטח. רבים מהם

קשורים באבטחת המערכת. כתבנו עליהם עד דק.

 

Vista מציעה תמיכה טבעית ב-IPv6 כמו גם תמיכה משופרת בחיבורי רשת אלחוטית. בחבילה תגלו גם מספר כלים לשיפור ביצועים.

 

מנגנון SuperFetch מזהה את התוכנות בהן המשתמש מרבה להשתמש ומקדים טעינה למכה - אל תוך זיכרון פלאש כקובץ swap. כך מתאפשרת פעולה מהירה הרבה יותר בהשוואה לחלופה של הסתמכות על הכונן הקשיח לבדו.

 

מנגנון DriveReady תומך בכוננים קשיחים היברידיים עם זיכרון מטמון פלאש מובנה. מנגנון תעדוף חכם מאפשר להריץ יישומים כמו Windows Defender ברקע מבלי לפגוע בביצועים של תוכנות שהמשתמש בחר להריץ ברגע זה. Vista יודעת אפילו לתזמן משימות דיפרוג לכונן הקשיח בעצמה.

 

בסך הכל, ניסיוני עם Vista היה חיובי - על מחשב בעל חומרה מתקדמת. למשתמשים אחרים היה ניסיון פחות מוצלח - במיוחד לאלה עם פחות זיכרון RAM. מבחני SYSmark ו-MobileMark מעודכנים כעת לבחינת ביצועי Vista.

 

מצב השינה החדש של Vista אמור להיות אמין יותר מזה של XP, ואף לאפשר למחשב להתעורר

 מהר הרבה יותר. לא שמתי לב להבדלים משמעותיים, לפחות על המחשבים באמצעותם בדקתי.

 

מיקרוסופט ערכה שינויים מרחיקי לכת ב-kernel של מערכת ההפעלה לשיפור ניהול הזיכרון, סנכרון העבודה בין הליבות השונות של המעבד, תזמוני קלט/פלט, אבטחה ויציבות.

 

Vista מרחיבה את ממשק פיתוח היישומים באמצעות שילוב .NET 3.0, שמקנה למפתחים גישה ל-Windows Presentation Foundation (לשעבר Avalon) ול-Windows CardSpace (לשעבר InfoCard).

 

עם זאת, נעדר ממערכת ההפעלה רכיב WinFS (קיצור של Windows Future Storage) - מערכת קבצים המבוססת על מסד נתונים. לפיכך, יכולת מערכת ההפעלה לתייג קבצים ולקשר ביניהם באופן חכם נרחבת פחות ממה שתוכנן בתחילה בימים בהם שם הקוד של Vista היה לונגהורן.

 

תוספות נוספות לממשק פיתוח היישומים הם תמיכה טבעית ב-RSS. אם תעשו מנוי לתזרים RSS באמצעות אינטרנט אקספלורר 7 יזהה סרגל הצד את הפעולה באופן אוטומטי.

 

תאימות לחומרה

באופן בסיסי יש שתי רמות תאימות: יש מחשבים שיואילו בטובם להריץ את Vista, ויהיו כאלה שמתאימים במלוא המובנים למשימה (ולשימוש בתכונות המתקדמות דוגמת הממשק הגרפי, ומנגנוני SuperFetch ו-DriveReady).

 

Vista תומכת בגרפיקת DirectX10 מתקדמת, למשחקים פוטוריאליסטיים יותר. גם ארכיטקטורת

 מנהלי ההתקן למשימות שמע והדפסה עברה תמורות, במטרה לקדם ביצועים משופרים ויציבות. Vista תתמוך באופן משופר במכשירי Blu-ray ו-HD DVD.

 

מחשבים ניידים ומחשבי לוח יפיקו תועלת מ-Vista, הודות לתכונות משופרות שמשולבות במערכת ההפעלה. יכולות מרכז מדיה עשויות להיכנס לשימוש הזרם המרכזי הודות לשילובן המלא. טכנולוגיית SideShow מאפשרת להציג על מסכי עזר פיסות מידע גם כשהמחשב כבוי.

 

64 סיביות או 32 סיביות

מיקרוסופט פיתחה במקביל גירסאות 32 ו-64 סיביות ל-Vista. צעד זה עשוי להגדיל את תפוצת גירסת 64 סיביות, שמציעה יתרונות רבים שנלווים ליכולת למפות 128 גיגהבייט של זיכרון.

 

בפועל, יש כמה פשרות שצריך לעשות אם רוצים Vista עם 64 סיביות, לפחות בטווח הקצר. אחת הבעיות היא עם מנהלי התקן לחומרה. אי אפשר להשתמש במנהלי התקן של גירסת 32 סיביות על גירסת 64 סיביות.

 

המראה החדש

קשה להתעלם מהעטיפה הנוצצת בה מגיעה Vista. ממשק Aero מציגה גרפיקה תלת-מימדית מודרנית, עם שקיפויות עדינות. המעבר בין יישומים בתצוגת Flip 3-D באמצעות Alt-Tab השתנתה לעולם וכעת היא נראית כמו "מסע בין יישומים", יותר מאשר כמו עלעול משמים בין צלמיות. לדעתי האפקטים של עדינים וחביבים, אבל תרגישו חופשיים לא לאהוב אותם.

 

תפריט התחל של XP דרש מהמשתמש לשרשר חלונות כדי להגיע לתוכנית או המסמך הרצויים. Vista פוטרת אתכם מהשרשור באמצעות תיבת חיפוש שאף מוצאת את המבוקש - במהירות. תוכלו אפילו להקיש שם של תיקייה.

לחיצה על Enter תפתח את סייר החלונות. מנגנון החיפוש משולב לאורכה ולרוחבה של Vista והוא מקל על מציאת מסמכים מכל הסוגים.

 

Vista מציעה גם חיפוש מתקדם, אבל היא השמיטה ממנו את האופרטורים AND/OR שהיו בגרסאות הבטא.

 

בסייר החלונות תראו צלמיות חיות - תמונות זערוריות אמיתיות של המסמכים (תמונות, סרטוני וידאו, מסמכי Office), שניתן להגדיל בקליק. אפשר להעשיר קבצים רבים במטה-נתונים במטרה להקל על מציאתם וסינונם לאחר מכן. השינויים בסייר החלונות מתבטאים גם בכל פעם שנפתחת תיבת הדו-שיח של תפריט הקבצים.

 

יש הרבה בהייפ על סרגל הצד של Vista, אליו ניתן לעגן גאדג'טים דוגמת שעון, לוח שנה או חלון שמשקיף על שערי הבורסה. הוא פועל כשורה, אבל באופן אישי אני לא מרבה להשתמש בו - אפילו במחשבים עם שני מסכים. אני מעדיף לייעד את שטח המסך למשימות חשובות יותר.

 

מערכת העזרה החדשה מהווה שיפור של ממש בהשוואה ל-XP. היא מתייחסת ליותר תת-נושאים ומפנה את המשתמש למידע מקוון רלוונטי באופן אוטומטי. המערכת יכולה להציג דמו שממחיש באופן חזותי כיצד לפעול. הבעיה - אם אני זקוק לדמו עבור נגן המדיה (אבל זה עובד כרגע) הדמו יסרב לעלות.

 

משתמשי עוצמה וצוותי IT

Vistaמקלה על ניהול משאבי המחשב באמצעות "מרכזים" מתמחים. למשל, תמצאו בה Mobility Center - מרכז ניידות לניהול כל התכונות הקשורות למחשב נייד, כמו גם Network Center לניהול התקשורת והרשת.

 Performance and Reliability Monitor הוא מרכז פיקוד שמבצע בקרה על בריאות מערכת ההפעלה.

 

רכיב Backup and Restore Center יוצר תמונת כונן בדומה לפתרונות Ghost ו-TrueImage. יש גם מנגנון ניהול גרסאות שמאפשר לעלעל אחורה לגרסה קודמת. משתמשים ארגוניים יפיקו תועלת רבה מיכולות הדיווח המשופרות, מאפשרות הסינון ומכלי הניתוח.

 

חוויית השימוש

איך זה מרגיש להשתמש ב-Vista על בסיס יומיומי? ההתקנה היתה קלה ומהירה, אבל מייד אחריה צצו מספר בעיות. קביעת התצורה של היישומים היתה מתסכלת. גם לוקח זמן להסתגל לממשק החדש. כעת אני חש הרבה יותר בנוח עם מערכת ההפעלה החדשה, אבל הבאגים המזדמנים ממשיכים לעצבן.

 

מנגנון ניהול המשתמשים מאפשר לעבור ממצב של זכויות מוגבלות למצב של זכויות יתר - לפי צורך. בהתחלה הוא קצת מעיק. בטווח הארוך הוא מסייע בהגנה על המחשב.

 

המבחן האמיתי של Vista ייערך לאחר גלי האימוץ בעתיד. לא משנה אם בכוונתכם להגר ל-Vista בקרוב. זו מערכת ההפעלה בה ישתמש העולם במוקדם או במאוחר. לכן, הסיקור של Vista אינו נשלם. הוא רק מתחיל.

 

הכתבה פורסמה במקור בגליון פברואר של PC Magazine. לחצו כאן לרכישת מנוי במחיר הכרות. לאתר הבית של PC Magazine 

 

הצטרפתם כבר לניוזלטר של קטעי קישור? הירשמו באמצעות תיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו את הקישורים הכי מעודכנים בדואר האלקטרוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פי סי מגזין
לא כל אחד זקוק
צילום: פי סי מגזין
תפריט התחל חדש
סרגל הצד החדש
מומלצים