שתף קטע נבחר

הרב אבינר: כל גבר הוא קצת אוטיסט

בעיתוי מושלם ליום האשה הבינלאומי, בוחר הרב שלמה אבינר לתקוף את הגברים. במאמר שפורסם בעלון פרשת השבוע מכנה אותם הרב "אטומים", וקובע: כל גבר הוא קצת אוטיסט. ארגון זכויות הגבר במשפחה, לטיפולכם

יום האשה הבינלאומי הוא כנראה באמת יום יחיד מסוגו. רק כך ניתן להסביר את הדברים שכתב בסוף השבוע הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, דווקא על ציבור הגברים. רק אחרי שבאחרונה הצליח אבינר למשוך אליו אש מארגוני הנשים, עם טורים בעל ניחוח שוביניסטי.

 

ברשימתו השבועית העוסקת בנושאי זוגיות ומשפחה ומתפרסמת בעלון "ראש יהודי" המחולק בבתי הכנסת, ציטט הרב אבינר פרופסור אנגלי שטען כי "אוטיזם היא גבריות שמועצמת", והסיק: "כל גבר הוא קצת אוטיסט". במאמר שעסק ב"שיחות המפוספסות" שבין בני זוג, מביא הרב כמה דוגמאות לקצר בתקשורת שבין איש לאשתו. כך למשל יכולה האשה להתלונן על כאב ראש, ובמקום לעודד אותה או לתמוך בה יפטיר הבעל: "יש אספירין בארון במקלחת". "היא יודעת איפה יש אספירין" מוכיח הרב אבינר, "היא רק רצתה ממך תמיכה נפשית". בהמשך קורא הרב לגברים שלא להיות ענייניים כל כך, ולנסות להבין גם את מה שמסתתר מאחורי המילה הנשית.

 

אחרי שהביא דוגמא נוספת פונה הרב בנימה אישית אל הגבר וכותב: "אל תהיה כזה אטום. פרופסור מפורסם באנגליה כתב מחקר על אותה מחלה אומללה המכונה 'אוטיזם', כאשר קיר רגשי חוצץ בין האוטיסט והסביבה. הוא כותב שאוטיזם הוא מין גבריות מעוצמת. אם כך, אנחנו נאמר שכל גבר הוא קצת אוטיסט".

 

הסערה הקודמת: "שיתקי, ואל תרגישי מושפלת"

אבל קשה להאמין שהדברים הללו יגרמו לארגוני הנשים לשנות את דעתם על הרב, הנתפס שם כבעל עמדות שוביניסטיות. רק לפני שלושה חודשים פרסם הרב אבינר באותה הבמה מאמר שנוי במחלוקת שהצליח לעורר סערה בקרב נשות המגזר. תחת הכותרת "תני לו מקום" הוא קרא לנשים המוכות להבליג ולהתאפק נוכח ההשפלות, ואף להחזיר כבוד לבעל.

 

"לעיתים קרובות יש המון אלימות מצד הבעל" קרא אז הכותב את המציאות, והמליץ: "הפתרון אינו מפגן כוח של האישה כלפי בעלה. אל תיכנסי למאבק כוחני, בשטח הוא יותר חזק". הרב קרא לנשים לתת "מקום נפשי" לבן הזוג המכה, "כשם שבהריון את נותנת לעובר מקום בתוכך". לטענתו השבת מלחמה רק תהפוך את הילדים בבית לחצופים ומרדנים, והדבר אינו משתלם. הפיתרון שלו, לפיכך, הוא במתן כבוד לבעל. הרב אבינר הבהיר כי האשה אינה אשמה, אך טוען כי האחריות מוטלת עליה. "תני כבוד לבעלך ואז תראי שהוא יחזיר לך" הוא כותב, "אם תתייחסי אליו כמלך הוא יתייחס אלייך כמלכה".

 

בהמשך כתב אבינר: "בעלך מעיר לך כל הזמן ואת נעלבת וכעוסה ונכנסת למריבה. אנא שתקי. אל תרגישי מושפלת, אלא גאה בכך שאת בונה את שלום הבית".

 

בסיום הדברים ביקש הכותב להדגיש כי אין כוונתו לכניעה, אלא רק ליכולת לספוג. "כניעה היא פסיבית, וספיגה היא החלטה לוותר מתוך בחירה" הבחין הרב. "את לא פראיירית אלא אקטיבית לקראת מטרה, יודעת להתעלם מהעלבון עבור הטווח הארוך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב אבינר. גבר, אל תהיה אטום
צילום: דודי ועקנין
מומלצים