שתף קטע נבחר

שר המשפטים, חייבים דיינים עם מעוף

ביום שני הקרוב מתכנסת הוועדה למינוי דיינים בצל מערכת לחצים אדירה שמטרתה לייצר רוב לאנשי הרב אלישיב. הטוענת הרבנית, טובה אבן חן, מודאגת ופונה במכתב לפרופ' פרידמן: "אם הוועדה תתכנס במתכונתה הנוכחית, בעל כורחך, אדוני שר המשפטים, הרי שתעמוד בראש ועדה לאיתור 'נעדרים' - נעדרי עמוד שדרה ומעוף". מכתב גלוי

אדוני שר המשפטים,

 

כשנשאלתי לפני 14 שנים מה הסקתי מלימודיי בקורס לטוענות בית דין השבתי בלי היסוס ובעיניים בורקות, יש להניח – כי סוף סוף הבינותי מהי מלחמתה של תורה. כיצד ניתן למצוא בהלכה היהודית אומץ של פסיקה, רגישות פסיכולוגית לנפשם של איש ואישה, ודיון משפטי מן המשובחים.

 

למגינת לבי, המפגש עם בתי הדין הרבניים עצמם היה מאכזב. לא תהיה זו גוזמה לומר כי את העובדה שנותרתי שומרת מצוות למרות החוויות המצמררות שאני חווה שם ניתן לזקוף מאז בעיקר ל''זכות אבות', וגם לעובדה שבתוך תוכי אני יודעת שהאשמה איננה בבורא עולם, וגם לא בתורה. האשמה היא באנשים.

 

לכן אני מנסה במעט האמצעים שעומדים לרשותי, להועיל בייצוג בבתי הדין עצמם, וגם לא להניח לניסיון לפתח מגמות שתובלנה לפתרונות יעילים יותר בנושאי המעמד האישי.

 

אני מבקשת ממך בזאת לעשות שימוש ראוי בסמכותך כדי להשפיע על ההון האנושי שיתמנה בקרוב לבתי הדין הרבניים. אני מודעת לכך שאין זו משימתך היחידה בימים אלה.

 

איך יתירו עגונות וימצאו פתרונות הלכתיים?

ביום שני, 19 במרץ למניינם – תתכנס הוועדה למינוי דיינים. לפי מערך הכוחות שלה כעת - רובה, חמישה מתוך תשעה חברים יצביעו לפי התכתיב של הרל"ש בחצרו של הרב שלום יוסף אלישיב. למצער, שרוי הרב הישיש שהוא ללא ספק גדול מאוד בתורה בבדידות מזהרת ואנשי חצרו מנצלים את למדנותו ותמימותו כדי לייצר מכונה משומנת היטב של כוח.

 

אם הוועדה תתכנס במתכונתה הנוכחית, כי אז לא יתמנו "נהדרים" לשמש כדיינים. בעל כורחך, אדוני שר המשפטים, הרי שתעמוד בראש וועדה לאיתור "נעדרים". נעדרי עמוד שדרה, נעדרי מעוף ו/או שיעור קומה. מדובר בשלושה עשר מינויים, כ-15% מכלל התקנים לדיינות בארץ! מקרב אלה שיתמנו איננו צפויים לראות פסיקה אמיצה שתתיר עגונות, שתכפה סרבני גיטין ו/או תמצא פתרונות הלכתיים כדי שלא ירבו ממזרים. 

 

לא, לא עקבתי אחר שיחות סודיות של חברי הוועדה. אני פשוט מתבוננת במינויים הקודמים שאורגנו באמצעות החבורה שמקיפה את הרב אלישיב ויודעת מה יקרה להבא. כל הרבנים שמונו בשנים האחרונות בניצוחו של ראש החצר של כב' הרב אלישיב, ניחנים בעיקר בהשתייכות לציבור אשר פותח בו יחס נפשי של התבטלות בפני האישים העומדים בראש ההיררכיה ביצירה התורנית. באופן שיטתי, מעוניינים אנשי החצר להקיף עצמם בדמויות חלולות, אשר מטבע הדברים מעצימות את שעומד בראש הפירמידה. לצורך המשל, אילו היה מגיע לוועדה מועמד בשיעור הקומה של ר' אלחנן וסרמן זצ"ל. לי ברור שהוא היה נפסל לכהונה כדיין!

 

מגמה זו חונקת כל סוג של יצירה לגיטימית בתוך גבולות ההלכה האורתודוכסית, ומניעה את אנשי כב' הרב אלישיב לפסול מינויים ראויים מקרב כל החוגים. זאת על אף שבתי הדין הרבניים מזמן אינם משמשים את מרבית אוכלוסיית העדה החרדית. זו הרי נדרשת לבתי דין פרטיים.

 

אין זה המקום לנתח את המניעים להשתקת השיח ההלכתי הפורה על ידי הרב אלישיב עצמו. מדובר ביירוט כל סוג של היענות לצרכי השעה של בתי-הדין הרבניים עד כדי אבסורד. למותר לציין כי הקשר בין שיטת הפסיקה האותנטית לבין הפרקטיקה שנוהגת כיום בבתי הדין הרבניים מקרית בלבד.

 

שיטה של איומים

כדי להבין כיצד המנגנון פועל יש להביא בחשבון את הבטן הרכה של הציבור החרדי. אדם חרדי לא יכול להתקיים בלי קהילה. הוא צריך להיות בטוח שיוכל להכניס את בניו ובנותיו למוסדות הדגל של תנועתו, הוא צריך להבטיח כי שמו הטוב לא ייפגע חלילה כדי שיוכל לחתן את צאצאיו עם בחירי החתנים והכלות, וגם, באופן טבעי – כל רב מעוניין שגם צאצאיו יתמנו לרבנות. איום על אלה כוחו לשתק פסיקה עצמאית.

 

כך הצליחו אנשי הרב אלישיב לאיים על חבר ועדה נוסף שהסיר את חברותו לאחרונה. גם את כב' הרב עובדיה יוסף הם הצליחו לכופף לדעתם. הם איימו כי ימנעו באמצעים פוליטיים את מינוי בנו לראשות רבנות ירושלים. תאר לך, כבוד השר, שחבר בוועדת סל התרופות היה מקבל איום מפורש כי במידה ולא יצביע לטובת תרופה מסוימת, בנו לא יקבל לעולם רישיון לשמש רופא?

 

כעת ברור: שר וח"כ מסיעת ש"ס, כב' הרב הראשי ושני חברי בית הדין הגדול (מינויים של הרב אלישיב) יצביעו על פי התכתיב. אלה חמישה, מול ארבעה (שר המשפטים, ח"כ מפד"ל, שני חברי לשכת עורכי הדין).

 

מה עושים?

יש מספר דרכים להתמודד עם הבעיה. אחת – לשנות את מפתח חברי הוועדה. שנייה – כפי שגם אמרת בעצמך – לשנות את הקריטריונים של המינויים (יוצאי צבא ובקיאים במשפט כללי). שלישית – למנות את הטובים מן הזרם הליטאי רק לפי חלקם באוכלוסייה הכללית (כ-15%). רביעית – לדאוג שהבחירות לא יהיו חשאיות. כל הנ"ל תלוי בהצעות חוק פרטיות בשל התחייבות הממשלה לש"ס שלא לחוקק בענייני דת.

 

ואם כל אלה לא יסתייעו, כבוד השר, כי אז אני מאחלת לך המון כוח לנהוג על פי מיטב המסורת החרדית : שב ואל תעשה עדיף!

 

בברכת התורה,

טובה אבן חן

 

הכותבת היא טוענת רבנית ועוסקת בהעצמת נשים. מטעמים השמורים עמה היא לא משתייכת לאף אחד מארגוני הנשים הרשמיים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אלישיב
צילום: זום 77
פרופ' דניאל פרידמן. פנייה אישית
צילום: חיים צח
מומלצים