שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  סין: נצמצם את מספר ההוצאות להורג

  רשויות החוק במדינה פרסמו קובץ הוראות שמנחה להפחית את השימוש בעונש המוות, וקורא למשטרה להקפיד יותר על חקירה הוגנת ושמירת זכויות החשודים. ההוראות גם אוסרות על עינויים ועל עריכת מצעדים בהם מוצג הנידון למוות לראווה

  רשויות החוק בסין החליטו לצמצם בהדרגה את מספר ההוצאות להורג במדינה - כך דיווחו היום (ב') כלי התקשורת המקומיים. עם זאת, הרשויות הבהירו כי עונש המוות נותר אמצעי ענישה חיוני במדינה, בה מוצאים להורג יותר בני אדם מבכל מדינה אחרת.

   

  ההנחיות החדשות שפרסמו בית המשפט העליון, המשטרה וגופים משפטיים אחרים, אוסרות, בין היתר, על קיום תהלוכות בהן מוצגים הנדונים למוות לראווה, הנהוגות כיום בעיקר בערי הספר. כמו כן, נאסר על המשטרה לענות עצירים, והשוטרים נקראים להימנע מסחיטת הודאות בכוח.

   

  סין ידועה כמדינה שבה מופרות זכויות אדם באופן שיטתי. על פי נתונים של ארגון זכויות אדם אמריקני, בכל שנה מוצאים להורג במדינה כעשרת אלפים בני אדם. על פי הערכות אחרות, נאמד מספר זה ב-5,000 עד 12 אלף בני אדם בכל שנה. עונש המוות בסין ניתן על עשרות עבירות שונות, בהן כאלו אשר אינן קשורות לאלימות, כגון שחיתות ועבירות מס.

   

  "מדינתנו עדיין אינה יכולה לחסל לחלוטין את השימוש בעונש המוות, אבל עליה להפחית בהדרגה את השימוש בו, כך שבכל מקרה שבו ניתן לא להוציא להורג - יש לבחור באופציה הזו", נקבע בקובץ החוקים החדש, על פי הפרסום בסוכנות הידיעות הסינית.

   

  התקנות החדשות נובעות מהחזרת הסמכות הסופית בעניין עונש המוות לידי בית המשפט העליון, לאחר שבעבר ניתנה הסמכות גם לבתי דין מקומיים. בתקופה האחרונה נחשפו בתקשורת מספר ניסיונות טיוח של מקרים שבהם נידונו למוות חפים מפשע.

   

  "עליכם להבטיח את זכותם של החשודים להגן על עצמם ולדאוג לשאר זכויותיהם, כדי למנוע מקרים של חוסר צדק", קובעות ההוראות. המסמך אף מפציר בחוקרים לעשות שימוש בראיות חותכות כגון דגימות DNA וטביעות אצבע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  שוטר סיני. לא לסחוט הודאות
  צילום: רויטרס
  מומלצים