שתף קטע נבחר

ההסדרניקים מאיימים: לא נתגייס לצנחנים

בני ישיבות ההסדר זועמים על כך שבפעם הראשונה צה"ל לא פותח מחלקה המיועדת להסדרניקים בלבד ומאיימים לא להתנדב לצנחנים, כך נודע ל-ynet. בכיר בישיבות ההסדר: "צה"ל לא עמד בסיכומים שהושגו עם האלוף שטרן ומציב בפני התלמידים בעיה שהפתרון שלה הוא: לוותר על הצנחנים"

מתח בין ישיבות ההסדר לצה"ל: ל-ynet נודע כי בני ישיבות ההסדר שאמורים להתגייס החודש במסגרת גיוס יחידות השדה עשויים לוותר על גיוס לחטיבת הצנחנים לאחר שלראשונה בתולדות צה"ל לא צפויה להיפתח בגיוס מרץ מחלקה הומוגנית של בני הישיבות ורק מחלקות מעורבות בהן גם חיילים חילונים.

 

בכיר בישיבות ההסדר מספר כי "היה סיכום באחרונה ברוח טובה בין ראשי ישיבות ההסדר לבין קצינים בצה"ל בראשות ראש אגף משאבי אנוש, האלוף אלעזר שטרן, כי לא תהיה כפייה על החיילים באשר למחלקה בה ישובצו אבל כמו שהדברים נראים הצבא לא עומד בהסכם ובעקבות זאת החיילים יוותרו על צנחנים וילכו ליחידות אחרות".

 

יצויין כי רק שלשום הבהיר קצין בכיר באגף משאבי אנוש כי למרות השאיפה של הצבא לשבץ את החיילים בני ישיבות ההסדר במחלקות מעורבות עדיין הדבר אינו בגדר חובה וגם בגיוס מרץ 2007 ייפתחו לצד המחלקות המעורבות מחלקות הומוגניות לטובת בני ישיבות ההסדר.

 

האג'נדה של שטרן

אין זה סוד שראש אגף משאבי אנוש, האלוף שטרן, חותר לבטל את המחלקות ההומוגניות של חיילי ההסדר, דבר שהחל לפני כשנתיים וממשיך בהדרגה גם בגיוס זה. כחלק מהתהליך נועדים שטרן וקציניו עם נציגים מישיבות ההסדר ופגישה ברוח זו נערכה גם לפני שבועות ספורים בה סוכם, על פי גורמים בישיבות ההסדר, כי ייפתחו חמש מחלקות משולבות ובין שש-לשבע הומוגניות של חיילי ההסדר.

 

בימים האחרונים התברר לבני"שים המיועדים לגיוס לחטיבת הצנחנים כי התוכנית המקורית לפיה בחטיבה יהיו שתי מחלקות. האחת מעורבת והשנייה הומוגנית, אך בסופו של דבר נקבע כי שתי המחלקות יהיו מעורבות.

  

בעקבות החלטה זו, שלטענת גורמים בישיבות ההסדר, נעשתה בצורה לא הוגנת, נוצר מצב שבו בני ישיבות ההסדר הצפויים להתגייס ביום רביעי הבא נמצאים בדילמה ופנו לראשי הישיבות על מנת להתייעץ עימם בנושא. אחד מראשי הישיבות אומר ל-ynet כי "רוח הדברים מול צה"ל עד כה הייתה שלא תהיה כל כפייה ועכשיו מציבים את החיילים במצב בעייתי".

 

יש לציין כי חטיבת הצנחנים מגייסת בכל מחזור עשרות חיילים מבני הישיבות, ובעקבות ההחלטה שלא לפתוח לראשונה מחלקה הומוגנית עשוי הדבר לגרום לוויתור של חיילים רבים להגיע לחטיבה האדומה. "מה שקורה פה יוצר מתח מיותר בין בני ישיבות ההסדר לצבא ומציב בפניהם בעיה שהפיתרון שלה זה לוותר על הצנחנים וללכת לחטיבה אחרת, בה יוכלו לשרת במחלקה הומוגנית", אומר הבכיר בישיבות ההסדר ל-ynet.

 

גם בני הנוער שצפויים להתגייס בעוד עשרה ימים מביעים זעם על ההחלטה ואומרים כי "זה נראה כמו תרגיל של הצבא שנועד להכריח אותם לעבור את השירות בצורה שונה מהמקובל עד כה".

  

מנכ"ל ישיבות ההסדר, איתן עוזרי אמר ל-ynet כי מתנהל דו שיח מול גורמי הצבא בנושא. "אנו מאמינים כי עד יום הגיוס כל הנושאים שעומדים על סדר היום יסתדרו", אמר. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מצוי בקשר תמידי עם ראשי ישיבות ההסדר. השיבוץ של חיילי ישיבות ההסדר נעשה על פי צרכי הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
חיילים מתפללים. לא בצנחנים?
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
שטרן. לערבב
צילום: גיל יוחנן
צנחנים באימון. רק לחילונים?
צילום: אביר סולטן, דובר צה"ל
מומלצים