שתף קטע נבחר

פרץ: אני טוב יותר מקודמיי, מגיע לי "טוב מאוד"

הקולות שמשמיעים אנשיו של ראש הממשלה, על כך שהעבודה היתה זו שהתעקשה על תיק הביטחון, מקוממים את עמיר פרץ, ששוהה בארה"ב. בשיחות עם מקורביו, אמר שר הביטחון שלמרות שנפגע פוליטית מהצבתו בתפקיד, הוא "עושה עבודה טובה בהרבה משרי ביטחון שהיו לפניי"

שר הביטחון, עמיר פרץ, שוהה בארה"ב ומקיים שם שורה של פגישות עבודה, אך הדיווחים מהארץ על טענות אולמרט שפרץ מונה לשר ביטחון, משום שמפלגת העבודה התעקשה על התיק, קוממו אותו. בשיחות סגורות עם מקורביו, דחה פרץ על הסף את הטענות: "היה מו"מ קואליציוני, רציתי את האוצר אבל ראש הממשלה לא הסכים בשום פנים ואופן". שר הביטחון הוסיף שלמרות שנפגע פוליטית מהצבתו בתפקיד, "צריך לתת לי ציון טוב מאוד על תפקודי כשר ביטחון".

 

בשיחות שקיים בימים האחרונים, אמר פרץ שנאלץ לבחור בין ישיבה באופוזיציה וחוסר יציבות שלטונית לבין הקמת ממשלה. "האם סביב נושא תיק האוצר היה צריך לפוצץ את המשא ומתן הקואליציוני?", תהה שר הביטחון. "הגעתי למסקנה באותם ימים שתיק הביטחון מספיק חזק כדי ליצור קשר עם הציבור ולשנות סדרי עולם ולתת תשובה בנושאים חברתיים". 


פרץ והסנאטור ג'וזף ליברמן (צילום: אריק חרמוני, משרד הביטחון)

 

פרץ התייחס גם לטענות של מקורביו, שאמרו בימים האחרונים שהוא מצטער שלקח על עצמו את תיק הביטחון לנוכח הפגיעה במעמדו הציבורי, ואמר: "אני לא עוסק במעשי איוולת, אלא במעשי מנהיגות. ניתוח בדיעבד לא רצוי למנהיגים. היו שיקולים שלקחתי בחשבון וזה לא חשוב שנפגעתי פוליטית מהמהלך. שיפוט בדיעבד זה שיפוט להיסטוריונים.

 

"אני עושה את משימתי נאמנה ומי שישפוט אובייקטיבית, יראה שאני עושה עבודה טובה בהרבה משרי ביטחון שהיו לפני. אין לי כוונה לעבור למגרש של המקטרים. רציתי והחלטתי לקחת על עצמי את התיק הזה והמשימה הזו למרות הפגיעה במעמדי הפוליטי. רציתי להיות שר אוצר אך לבסוף בחרתי בתפקיד שר הביטחון, כדי שתהיה יציבות. לא הכל פוליטיקה בחיים".

 

גורמים בסביבתו הקרובה של פרץ מגלים שבשיחות סגורות הוא הביע צער על שהסכים לקחת על עצמו את התיק. "עמיר מבין את מצבו והפנים עד כמה הוא קשה, אבל זה כבר מאוחר מדי", אמרו מקורבי השר. "אולמרט עשה לו תרגיל. הוא לא היה מוכן לתת לו בשום פנים ואופן את תיק האוצר. אולמרט היה מוכן להעביר לעמיר רק את תיק הביטחון, ועכשיו פרץ מצטער שהוא לקח אותו. אולמרט עשה לו דה-לגיטימציה בציבור".

 

מעריכים שהקרב יהיה מול עמי אילון 

גם מקורביו של שר הביטחון, שהיו בסוד המו"מ הקואליציוני, אמרו שפרץ הבהיר לאולמרט פעם אחר פעם שהוא מעוניין בתיק האוצר בלבד, "אולם ראש הממשלה רצה לשמור את הקופה אצלו. הוא לא הסכים לוותר על שום תיק, חוץ מאשר תיק הביטחון. אחר כך ראש הממשלה עשה הכל כדי לפגוע בתדמית של עמיר בציבור".

 

בנוגע לפריימריז לראשות מפלגת העבודה אמרו בסביבתו הקרובה של שר הביטחון כי למרות הסקרים שפורסמו בשבוע שעבר, המראים כי מצבו של פרץ קשה ולמעשה הוא לא יצליח לעלות לסיבוב השני - מוקדם עדיין להספידו: "לא כדאי לאף אחד לחשוב שזאת המציאות. עמיר פקד קרוב לשלושים אלף איש ולמרות שלא מדובר במתפקדים שהם 'בטון', הוא עוד יפתיע". מקורבי השר, בניגוד לסקרים, העריכו כי פרץ יעלה לסיבוב השני מול עמי אילון וכי ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, לא יצליח להגדיל את בסיס התמיכה שלו במפלגה.

 

"הקרב יהיה בין עמי אילון לבין עמיר", הסבירו אנשיו של פרץ. "הרבה מאוד תלוי במסקנות וינוגרד. אם הדו"ח שיפורסם בקרוב לא ישחט את עמיר, הרי שסיכוייו לעלות לסיבוב שני גדולים".

 

בסביבתו של שר הביטחון מדברים על שתי אפשרויות לחבירה בתוך מפלגת העבודה לקראת הבחירות על תפקיד היו"ר: האחת בין אילון ובין ברק - חבירה שעל פי אנשי פרץ נמצאת ברמת סבירות נמוכה - והשניה בין ברק ובין פרץ.

 

מכל מקום, בשלב זה לא מתכוון פרץ לחבור לאף אחד מהמועמדים והאפשרות אינה עומדת על הפרק גם מבחינת מקורביו ויועציו, גם אם חלקם אומרים ש"חבירה לברק יכולה להיות טובה בנסיבות מסויימות. זה ייתן רגל אחת כלכלית ורגל אחת בטחונית וזה יכול להיות מועיל. בינתיים, זה לא על הפרק".


פורסם לראשונה 13/03/2007 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ. טוב מקודמיו?
צילום: דודי ועקנין
אולמרט לא רצה לתת את האוצר
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
ברק. אפשרות החבירה לא נפסלת
צילום: חגי אהרון
מומלצים