שתף קטע נבחר

ההמלצה: לבטל את הרשעתו של חיים רמון

שירות המבחן המליץ לבית המשפט לבטל את הרישום הפלילי של חיים רמון ולגזור עליו 180 שעות למען הציבור. התביעה דורשת מאסר על תנאי, קלון ופיצויים. השופטת, חיותה כוחן, התייחסה לראשונה להכרעת הדין החמורה והסבירה מדוע נכתבה: "מעט מאוד פעמים נתקלתי במקרים שכך פוגעים במתלוננת". רמון מצידו הביע הסכמה לקיים מפגש גישור עם הנפגעת ה', והתנצל

שירות המבחן ממליץ על ביטול ההרשעה של השר לשעבר חיים רמון במעשה מגונה. בית משפט השלום בתל אביב חידש אחר הצהריים (יום ה') את שלב הטיעונים לעונש במשפטו של רמון, ושמע את ההמלצה. עוד המליץ שירות המבחן כי רמון יבצע 180 שעות למען הציבור. החלטת השופטים בעניין תינתן בעוד כשבועיים.

 

התביעה מתנגדת להמלצת שירות המבחן, ואומרת כי מעמדו של רמון מחייב שלא יופלה לטובה וכי יעמוד לדין על-פי סטנדרטים גבוהים. על כן מבקשת התביעה להשאיר את ההרשעה על כנה, לגזור על רמון מאסר על תנאי ולקבוע לו קלון בעבירה. עוד ביקשה כי רמון ישלם פיצויים לנפגעת בתיק, ה'. רמון, בשלב המילה האחרונה, אמר: "כבר בחקירת המשטרה אמרתי שלא נהגתי כשורה ובאופן לא אתי כשנישקתי את המתלוננת. גם היום אני מתנצל על עצם המעשה ומבקש סליחה על כך שפגעתי במתלוננת".

 

 

השופטת חיותה כוחן, ראש ההרכב בתיק רמון, רמזה כמה פעמים כי ייתכן שההרשעה תישאר על כנה, אך לא יתווסף אליה קלון. כוחן התייחסה גם לראשונה להכרעת הדין החמורה שכתבה יחד עם שני השופטים האחרים בתיק רמון. לדבריה, הכרעת הדין הקשה מתייחסת לעדים שהובאו ושכל תפקידם היה לפגוע במתלוננת. "אם היה מנהל את המשפט על הסכמה או אי הסכמה, הוא בוודאי זכאי לנהל תיק. אך כאשר מנהלים תיק כשכל המטרה היא להשחיר את פניה של המתלוננת, יש פה קושי אמיתי, מהותי".


השופטים דניאלה שריזלי, חיותה כוחן ודניאל בארי (צילום: ניב קלדרון)

 

כוחן ציינה כי הפגיעה ב-ה' היתה מאוד קשה, "אני מנהלת הרבה תיקים, אך מעט מאוד פעמים נתקלתי במקרים שכך פוגעים במתלוננת. בדרך כלל אני לא נותנת לעשות את זה, אבל כאן שיחררתי קצת את החבל".

 

במהלך הדיון אמר עורך דינו של רמון, דן שיינמן, כי רמון הביע הסכמה למפגש "גישור פוגע-נפגע" עם המתלוננת במהלך התסקיר שנערך לו בשבועות האחרונים, ולקראת הדיון בבית משפט. שיינמן הוסיף כי אם המתלוננת תסכים ניתן יהיה להוציא את המפגש לפועל.

 

"התסקיר מתעלם מהמתלוננת"

עם תחילת הדיון הביעה התובעת, אריאלה סגל אנטלר, את התנגדותה לתסקיר, ואמרה כי לשירות המבחן יש תמונה צרה של הדברים וכי חלק מהתסקיר מציג תמונה שונה לחלוטין מזו שהתרחשה באולם בית המשפט. סגל-אנטלר הוסיפה כי לדעתה יש לתת משקל מינימלי לדבריו של רמון בפני שירות המבחן, והוסיפה כי גם בתסקיר, כמו בטיעוניו בפני בית המשפט, הציג את עצמו כקורבן של הנסיבות והתייחס לכך שהאירוע התרחש על רקע אווירה שאליה נגרר, דבר שלטענתה של אנטלר עומד בניגוד גמור למה שידוע היום על מה שאכן קרה ביום האירוע.


חיים רמון מחוץ לאולם בית המשפט (צילום: ניב קלדרון)

 

סגל אנטלר הוסיפה כי צר לה שהתסקיר אינו מתמקד כמעט בכלל במתלוננת, ואמרה כי הפגיעה במתלוננת החלה בנשיקה, אך לא נגמרה שם. "היא התמודדה עם הרס האופי והאישיות שלה, עם הרס מסוים של עתידה. אני בטוחה שזה יעלה וכי יידבק בה אות קין על שהתלוננה".

 

התביעה סיפקה כדוגמה את הראיון שהעניקה מי שבילתה באותו מועדון עם חבר הכנסת מרציאנו, אשר אמרה כי ראתה מה עבר על ה', ולכן אין סיכוי שתתלונן. לטענתה, שירות המבחן בחר לכתוב שלא היתה יוהרה במעשיו של רמון והוסיפה שהיא כן רואה במעשיו יוהרה. "מעמדו מחייב שלא יופלה לטובה. הנורמה צריכה להיות גבוהה יותר והוא צריך לעמוד לדין על פי סטנדרטים גבוהים יותר ולכן אני מבקשת להשאיר את ההרשעה על כנה, למרות התסקיר.

 

מנגד, עורך הדין דן שיינמן המייצג את רמון אמר בדיון כי יש להבין את הפגיעה האיומה לתדמיתו האישית של רמון, בעובדה שהוא מתוייג כעבריין מין. "מישהו יכול לתאר לעצמו איזו תופת עברה עליו? נכון, הוא עשה מעשה שטות, עשה דבר מטופש, אידיוטי. על זה צריך להרוג אותו?"

  

שיינמן הדגיש את העובדה כי רמון הקדיש 30 שנה מחייו לציבוריות, לקח אחריות בנושאים רבים, ותפקד כמנהיג. "מדובר באדם מאוד מוכשר ומאוד חכם שלא ליקק דבש בילדותו. הוא צריך לעמוד היום בפני שוקת שבורה בגלל שטות שעשה באותו יום?", תהה. עוד הוסיף שיינמן כי אם בית המשפט ייקבע שהיה קלון במעשיו, רמון יצטרך להתפטר מהכנסת ולא יוכל לשמש כדירקטור, דבר העלול לפגוע בו בצורה קשה ביותר. במיוחד לאור העובדה כי רמון הוא עו"ד במקצועו.

 

לפני כחודש נעתרו שופטי בית משפט השלום בתל-אביב לבקשתו של רמון, להפנות אותו לשירות המבחן כדי לבחון אפשרות לביטול הרשעתו. הליך שכזה מתבצע לאחר שבית המשפט קובע שנאשם עבר עבירה, אך עם זאת מאפשר את מחיקת הרישום הפלילי - כך שבמקרה של רמון הוא יוכל לשמש בתפקידים ציבוריים.

 

רמון הורשע בחודש ינואר האחרון, בעבירה של מעשה מגונה על שנישק במשרד ראש הממשלה חיילת בניגוד לרצונה. בית המשפט קבע כי גרסתו של רמון בלתי אמינה ומתח ביקורת חריפה על השר לשעבר. לדברי הרכב השופטים, רמון לא בחל אף בהכתמת המתלוננת. "אין מדובר בנשיקה תמימה על הלחי או על המצח מתוך רגש של חיבה אלא בנשיקה שיש בה את כל האלמנטים של עבירת מין", כתבו שלושת השופטים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמון. המלצה לביטול ההרשעה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים