שתף קטע נבחר

ח"כים מימין תוקפים את השר שלא שר "התקווה"

השר הערבי הראשון, ראלב מג'אדלה, לא מוכן לשיר את ההמנון הלאומי. "איני מבין הכיצד יהודי נאור ושפוי מרשה לעצמו לבקש ממוסלמי בעל שפה ותרבות אחרת משלו, לשיר המנון שנכתב ומדבר ליהודים בלבד", הוא שואל. ח"כ אריה אלדד לא מבין למה הוא עדיין מכהן בתפקיד שר. וח"כ אחמד טיבי מבקש מהימין "להפסיק את ההתחסדות"

חברי כנסת מימין תוקפים הערב (שבת) את השר ראלב מג'אדלה, לאחר שאמר למוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" שהוא אינו שר את ההמנון הלאומי. מג'אדלה עצמו אמר ל-ynet: "כשר בממשלה נשבעתי לחוקי מדינת ישראל ובכוונתי לכבדם ולשמרם. אני מכבד בקימה את שירת התקווה כהמנונה הרשמי של מדינת ישראל".

 

השר הערבי הראשון הוסיף: "למיטב ידיעתי חוק ההמנון אינו מחייב אותי לשיר את ההמנון, אלה לכבד אותו ואיני מבין הכיצד יהודי נאור ושפוי מרשה לעצמו לבקש ממוסלמי בעל שפה ותרבות אחרת משלו, לשיר המנון שנכתב ומדבר ליהודים בלבד".

 

דבריו עוררו תגובות חריפות בימין. ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי-מפד"ל) אמר כי איננו רוצה לראות כשר אדם שלא שר את ההמנון הלאומי. "אני לא רוצה לכפות על השר מג'אדלה לשיר את ההמנון, אבל אינני רוצה לראות בתפקיד שר, את מי שאינו מזדהה עם אופיה של מדינת ישראל ומצהיר שאיננו מזדהה עם ההמנון הלאומי. כזכור, חוק ההמנון הוא אחד מחוקי מדינת ישראל".

 

גם חבר סיעתו של אלדד, ח"כ זבולון אורלב, זעם בעקבות דבריו של מג'אדלה. ח"כ אורלב דורש מראש הממשלה לדרוש ממג'אדלה להתנצל על הדברים. "דבריו של השר מג'אדלה צריכים לעורר דאגה עמוקה. יש בהם הפרה ברורה של הצהרתו כשר, להיות נאמן למדינת ישראל ולחוקיה. אני קורא לראש הממשלה לדרוש ממנו גם הבהרה, כי הוא נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית".

 

ח"כ צבי הנדל מכה על חטא ואומר כי הוא, בניגוד לחלק מחבריו, בירך את מג'אדלה על מינויו, במיוחד לאור העובדה שהוא מגיע מטעם ממפלגה ציונית. "בירכתי אותו כשהוא התמנה לשר, אלא שמג'אדלה חייב להחליט אם הוא מזדהה עם מדינה יהודית או לא. אם הוא לא מזדהה הוא לא יכול להיות שר בממשלה כזו. מה יקרה שמסגרת תפקידו כשר התרבות הוא יגיע לאירוע בו תתנגן התקווה. הוא יקום? לא יקום? ישיר? לא ישיר?"

 

טיבי: תפסיקו עם ההתחסדות

בראיון בסוף השבוע ענה השר הערבי לשאלה "אבל את ההמנון אתה לא תשיר": "כמובן שאני לא אשיר את ההמנון כמו שהוא. אבל לפני שמדברים על סמלים אני רוצה לדבר על חינוך שווה לילד שלי. זה יותר חשוב, שהבן שלי יוכל לקנות בית, שיוכל לחיות בכבוד. אם להוסיף בית להמנון, על זה נחשוב רק בעתיד. עכשיו אין לערבים מצב רוח לשיר כלום".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), שגם הוא ערבי המשמש בתפקיד רשמי כסגן יו"ר הכנסת, מצהיר כי גם הוא לא שר ולא ישיר את ההמנון. טיבי נלחץ לעזרתו של מג'אדלה: "מה מצפים מהשר מאגד'לה, שישיר 'נפש יהודי הומיה'?"

 

"ההתקפות עליו מימין הן צבועות מתחסדות ומגוחכות. המילים של התקווה לא יכולות להיות בפיו של אזרח ערבי כלשהו, ועל כן - די להתחסדות. אמרתי בעבר ואני חוזר על מה שאמרתי: לא שרתי ולא אשיר את התקווה, ואני חושב שכל יהודי ראציונלי יבין זאת, לרבות אנשי ימין הגונים שכבר הביעו הבנה לעובדה שהמילים האלה מכוונות לנפשו של היהודי ולא לנפשו של הערבי, גם אם מדובר באזרח. יש מבול לאחרונה של אמירות אנטי ערביות ויש לקחת את זה בהקשר הזה. אני מקווה שאנשי הימין לא ידרשו מהשר מג'אדלה או מחכ"ים ערבים להשלים מניין, כי לגיחוך הימני אין גבול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
לא שר, אבל עומד. מג'אדלה
צילום: אתר הכנסת
צילום: ניב קלדרון
לא רוצה לראות. ח"כ אלדד
צילום: ניב קלדרון
צילום: גיל יוחנן
אל תתחסדו. ח"כ טיבי
צילום: גיל יוחנן
שיתנצל. ח"כ אורלב
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
"בחוקי המדינה". סמלים והפרדה.
צילום: איי פי
מומלצים