שתף קטע נבחר

עושים סדר: טיפים למציאת מנקה לחג

מחפשים מישהו שינקה לכם את הבית לקראת פסח? כדאי לדעת שהאפשרויות מצטמצמות והמחיר עולה. אז כמה זה עולה באמת, איך מוצאים עוזרת ואיך יודעים שהיא טובה

סקר חדש שפורסם באחרונה גילה כי רק 23.6% מהאוכלוסייה ישתמש בשירותי עוזרת לקראת פסח. אבל מה קורה בתקופה הזו, כשפסח באמת בפתח ואת (או אתה) לחוצים כי הבית לא נקי מספיק ולא תספיקו לפני החג? נכון, מחפשים מנקה.

 

לפני הפסח הלחץ עולה ומספר הידיים הפנויות לניקיון אינו כבכל יום. השיטה המסורתית לא תתאים (מתקשרים לחברים ושואלים אם יש להם עוזרת טובה?), מאחר שבימים שלקראת פסח הלחץ רב. 

 

אילן שמעוני, מנכ"ל ובעלים של חברת הניקיון והשמירה טווס, אומר כי "לקראת פסח הביקוש לעובדים מגיע למימדים אדירים. הדבר מתבטא במעבר של עובדי ניקיון מהסקטור המוסדי והעסקי לטובת ניקיון בתים פרטיים בתנאים אטרקטיביים הרבה יותר עבורם".

 

תוצאות חיפוש לעוזרות בית באתר winwin

 

לדברי שמעוני, "שני גורמים עיקריים גרמו למצב זה: המשך פעילות משטרת ההגירה והאזהרות החריפות מטעמה יצרו ביקוש רב של עוזרות בית במקום העובדים הזרים. בנוסף, התקנה החמורה מטעם המוסד לביטוח לאומי (שנכנסה לתוקף לפני כשנה) המחייבת את משקי הבית הפרטיים לדווח על העובדים למס הכנסה תרמה למחסור של סקטור מסוים מהעוזרות הישראליות שמקבלות דמי אבטלה או הבטחת הכנסה מהמדינה".

 

אז איך בכל אופן מוצאים מישהו שינקה את הבית?

 

אחת השיטות, כאמור, היא לשאול שכנות או חברות אם הם מכירים אחת טובה, ואם היא ממליצה? אם התשובה חיובית, צריך לבקש מספר טלפון, להתקשר, ולקוות שהיא פנויה (בדרך כלל לא...)

 

דרך נוספת היא פשוט לפתוח דפי זהב, ולחפש בערך המתאים: ניקוי או ניקיון, בכרך המתאים לאזור המגורים שלכם. יש גם אתרים רבים שעוסקים בתיווך בין עוזרות הבית לבין המחפשים.

 

אופציה נוספת היא חברות ניקיון. חברות רבות לניקוי משרדים יעבדו גם בבתים פרטיים לפני פסח. התעריפים עובדים על פי שטח הדירה, עם תוספות למכשירים מיוחדים כמו קיטור. במקרה זה, אפשר לשלב את הניקיון עם הדברה.

 

"לפי דרישות הלקוח"

כדי להיות יותר חכמים ולהבין איך זה עובד, דיברנו עם חברת עוזרות (ozrot.co.il). הסמנכ"ל, ליאוניד, אישר כי הם כבר  נערכים למתכונת פסח, ומוסיפים משמרות צהריים וערב.

 

לדבריו, "לעיתים, אם הלקוח לחוץ בזמן, אנו נשלח שניים או שלושה עובדים שיעבדו את מספר השעות הנדרשות, אך בחצי מן הזמן. יש מי שחשוב לו שתגיע רק מנקה אחת, וגם זה אפשרי. הכל לפי דרישות הלקוח. אנחנו משלמים נסיעות וכל מה שצריך מבחינת החוק".

 

עלויות: המחיר הרגיל הוא 45 שקלים לשעה. מחיר מתכונת פסח (כלומר עבודה חד פעמית) הוא 50 שקל. אילן שמעוני מנכ"ל חברת טווס, אומר כי "המחירים השנה עלו ב10 שקלים ויותר לעומת השנה שעברה."

 

ומה קורה אם התמזל מזלכם ומצאתם מנקה טובה בלי תיווך בתצשלום. לפי בדיקה נוספת שערכנו אצל המנקה המדופלמת "לודה" (מנקה בחסד עליון, או כלשונה "אני מנקה עם מצפון"), היא מבקשת 50 שקל לשעה בתקופה שלפני פסח, כשהתעריף הרגיל הוא 40 שקלים לפני נסיעות.

 

ולמה החד פעמי יותר יקר בכזה הפרש שאלתי אותה ,היא ענתה בנחת רוח:"כל השנה את לא לוקחת אותי את מסתדרת ואז אולי לי חסרה העבודה, ,עכשיו צריכה שתשלמי" המשיכה וסייגה "ואם אני טובה ואני ממשיכה אני מורידה לך את המחיר אחר כך".

 

בכל מקרה, רצוי וכדאי בדרך כלל גם להכין את הילדים לבוא המנקה, על מנת למנוע בעיות, ולהשתדל לא לחכות ליום האחרון, כי כשלחוצים המחיר כידוע עולה.

 

עוד כמה דברים חשובים

הגדרת סדר חשיבות וציפיות: חשוב להגיד איך תרצו לחלק את השעות, כמה להקציב לכל חלק בבית ומה הכי חשוב לכם. לא לשכוח בשום פנים ואופן להגדיר כמה שעות עבודה יש לכם בתקציב, ולדאוג שהניקיון יהיה לכל הבית. אחרת, אתם תמשיכו לעבוד גם אחרי שהמנקה היתה.

 

פעם ראשונה עבודה לניסיון ואחר כך...: אם אתם מחפשים עוזרת גם להמשך ולא רק לתקופת הפסח, אל תתחייבו עד שתראו את איכות העבודה.

 

בדיקת אמינות: האם העוזרת הגיעה בזמן שנקבע? האם היא עובדת כקבועה אצל מספר לקוחות? השאלות הללו ינחו אתכם בקבלת ההחלטה הנכונה.

 

בדקו המלצות אל תשכחו - אתם מכניסים אותה הביתה, לתוך החיים הפרטיים שלכם ושל בני המשפחה.

 

תישארו בבית בעת הניקוי הראשון, כדי  להסביר ולהראות איפה חומרי הניקוי, איך מפעילים את השואב, ובכלל לשם התחושה שאתם לא מקלים ראש.

 

בסוף העבודה לא להתבייש לעבור איתה על הפינות החשובות לכם, ולהעיר (בצורה מכובדת ועדינה) אם משהו התפספס.

 

לא להתבייש להגיד לא תודה,לא מתאים לי.

 

לא מרגישים בנוח? אל תשאירו מפתח.

 

במקרה של עובדת עצמאית, לשלם כל מה שנדרש בחוק לא כדאי לחפף בתחום (כדאי להתקשר לביטוח הלאומי ולוודא מה חייבים לשלם עבור המנקה ,גם בעבור עבודה חד פעמית1-700-700331).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
מי ישטוף לכם את הבית?
צילום: דודו בכר
מומלצים