שתף קטע נבחר

12 דיינים חרדים נבחרו; "מסורבות הגט הוקרבו"

נציגי המפד"ל ולשכת עורכי הדין עזבו את החדר לפני ההצבעה, אבל הוועדה למינוי דיינים הצביעה. הנבחרים, שיפסקו בשנים הקרובות בדיני המעמד האישי: 12 חרדים ושלושה דתיים לאומיים. יו"ר המפד"ל אורלב: "הממשלה הקריבה את מסורבות הגט על מזבח הישרדותה". שר המשפטים הביע סיפוק מהרשימה, אך בארגוני הנשים מאיימים בבג"ץ

הדיינים נבחרו, בצל הסערה: ישיבת הועדה לבחירת דיינים במשרד המשפטים הסתיימה בצהריים (יום ב'), בהצבעה על מינויים של 15 דיינים חדשים. חששם של רבני הציונות הדתית וארגוני הנשים להשתלטות המפלגות החרדיות על הועדה התאמת: 12 מהפנים החדשות בבתי הדין יהיו דיינים חרדים, הציונות הדתית תסתפק ב"פירורים" – שלושה דיינים חדשים בלבד. יצויין כי מינוי דיין אינו מוגבל בזמן והוא מכהן עד שייצא לפנסיה.

 

שמות 15 הדיינים שנבחרו: הרב דניאל אדרי, הרב בנימין אטיאס, הרב ישי בוכריס, הרב צבי בירנבאום, הרב משה בצרי, הרב יצחק הדאיה, הרב אריאל ינאי, הרב זבדיה כהן, הרב ציון לוז, הרב שניאור פרדס, הרב מאיר קהאן, הרב יוסף רבינוביץ', הרב מרדכי רלב"ג, הרב שלמה שטסמן והרב דוד שני.  


ההצבעה בצהריים (צילום: דודי ועקנין)

 

שר המשפטים, דניאל פרידמן, הביע בתום הישיבה סיפוק מהרשימה שנבחרה. לדבריו היא מגוונת, שומרת על איזונים ומשקפת מגוון של דעות בהלכה. פרידמן ציין כי אחוז בוגרי ישיבות ההסדר ויוצאי הצבא ברשימה גבוה מאלה שבהרכב הנוכחי של דייני בתי הדין הרבניים. "העובדה שבמשך ארבע שנים לא נבחרו דיינים חדשים גרמה לעיכובים ולסבל לציבור" אמר השר, והוסיף: "אני מקווה שעתה יזכה ציבור המתדיינים לשירות טוב יותר".

 

"יותר מדי מקורבים נבחרו"

ח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל) ושני נציגי לשכת עורכי הדין בועדה ניסו לפוצץ את הדיון ויצאו ממנו בטרם החלה ההצבעה. מחאתם של השלושה לא הועילה, ושר המשפטים דניאל פרידמן התעקש על קיום ההצבעה. בארגוני הנשים אומרים כי הם מזהים יותר מדי "מקורבים" בין שמות הדיינים שנבחרו. לדבריהם הדבר מצביע על כך שהבחירה נעשתה משיקולים פוליטיים ולא ענייניים.

 

בין השמות מזכירים שם את אחיו של איש ש"ס, שר התקשורת אריאל אטיאס, אחיו של רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', המקורב לחצר הרב אלישיב, וכן את בנו של מנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי לשעבר, פרופ' יוחנן שטסמן, המקורב לרב עובדיה יוסף.

 

יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, האשים בתום הדיון: "הממשלה הקריבה את מסורבות הגט על מזבח הישרדותה הפוליטית. החלטת הועדה בדבר מינוי 12 דיינים חרדים היא בשורה קשה למסורבות הגט וליחסי דת ומדינה. הממשלה החמיצה במודע הזדמנות לסייע לנשים".

 

יו"ר ש"ס, שר התמ"ת אלי ישי, אמר ל-ynet בתום הדיון: "את בנימין אטיאס אני מכיר כדיין מצטיין עוד לפני שהכרתי את אחיו, ובנו של הרב רבינוביץ' הוא בכלל נציג החסידים". על הדיין שלמה שטסמן אמר: "מדובר במשפטן, בוגר ישיבת הסדר. קשה לי להבין מדוע המפד"ל לא רוצים גם אותו".

 

השר ישי מנפנף בשישה דיינים חדשים ששירתו בצבא, וטוען כי כל מה שרצו נציגי הציונות הדתית הוא לפוצץ את הוועדה. "ידענו שיש לנו רוב ברור בהצבעה, ובכל זאת הסכמנו לתת להם ארבעה דיינים לפחות", אמר ישי. עוד הוא סיפר כי שר המשפטים ביקש בחירה מאוזנת, ואף הציע לבחור דיין נוסף, ה-16 במספר, ממועמדי המפד"ל. לטענתו, "נציגי המפד"ל לא הסכימו לאף אחת מההצעות שהבאנו בפניהם".  

 

בארגוני הנשים לא משתכנעים מטיעוניו של אלי ישי, ומאיימים לפנות לבג"צ נגד מה שהם רואים כמינויים פוליטים ולא ענייניים. עם זאת חוששים במפד"ל להותיר בידיהם של שופטי העליון את ההכרעה הסופית על זהות הדיינים, ובמפלגה שוקלים האם להצטרף לעתירה.


ההפגנות מחוץ לדיון (צילום: דודי ועקנין)

 

בארגון צהר אומרים בעקבות ההצבעה כי "ההחלטה על מינוי הדיינים החרדים מהווה פגיעה אנושה בציונות, במעמד האישה ובציבור החילוני. הנהלת צהר רואה בחומרה רבה את הפוליטיזציה של מערכת הדיינות בישראל ואת העובדה שועדת המינויים העדיפה למנות דיינים שלא שירתו בצבא ואינם מחוברים להוויה הישראלית. זה מהלך אנטי ציוני וחיזוק המגמה השיטתית של מחיקת הציונות הדתית בייצוגה במוסדות מדינת ישראל".

 

יו"ר תנועת האישה הדתית-לאומית "אמונה", ליאורה מינקה, אומרת בעקבות הבחירות בוועדה למינוי דיינים: "עצוב מאד ששר המשפטים החדש, והנאור לכאורה, התמסר בקלות רבה כל - כך לסיעות החרדיות, לפטרוניהם ולתכתיבים, שאינם ממין העניין, של הקואליציה הרופסת. הוא צעד בעיניים פקוחות ובמודע אל תוך הפח המלוכלך שטמנו לו".

  

"הבחירות בוועדה למינוי שופטים", אומרת ליאורה מינקה, "צריכות לעורר חרדה אמיתית אצל כל מי שחרד באופן אמיתי למעמד האישה. "אמונה" בוחנת כעת עם יועצים משפטיים את האפשרות לעתור נגד המינויים ונגד תהליך הבחירות כולו.

 

מהמרכז לפלורליזם יהודי נמסר בתגובה כי "החלטת הוועדה היא סטירת לחי מצלצלת לציונות הדתית, שממשיכה בעיוורונה לשתף פעולה עם הפוליטיקאים החרדים. כל עוד ימשיכו אנשי הכיפות הסרוגות לתמוך ללא עוררין במונופול האורתודוכסי ייחתם גורלה של הציונות הדתית להיות אסקופה נדרסת של האינטרסים החרדיים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. "במפד"ל רצו לפוצץ"
צילום: דודי ועקנין
פרופ' פרידמן . הביע סיפוק
צילום: דודי ועקנין
צילום: אריאל בוקובזה
סלומיאנסקי. נטש ולא הצביע
צילום: אריאל בוקובזה
אורלב. מסורבות הגט הוקרבו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים