שתף קטע נבחר

ברזובסקי: פוטין אשם ברצח ליטוויננקו

האוליגרך הרוסי, ממבקריו החריפים ביותר של פוטין, מאשים את נשיא רוסיה באחריות להרעלת סוכן הקגב לשעבר בלונדון. "רק בסיועו של פוטין יכולים היו הרוצחים להשיג את החומר הרעיל ולארגן את הרצח"

ידידו של סוכן הקגב המנוח אלכסנדר ליטוויננקו, שהורעל בלונדון על ידי חומר רדיואקטיבי, האוליגרך בוריס ברזובסקי, האשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין באחריות למעשה.

 

בראיון לרשת "סקיי" הבריטית אמר ברזובסקי, איל עסקים שידוע בביקורת החריפה שלו נגד הקרמלין, כי הוא משוכנע שפוטין אישר את ביצוע המעשה, גם אם לא הורה בעצמו על הרצח. "אינני חושב שפוטין נתן את ההוראה לרצוח את ליטוויננקו ברעל מסוג פולוניום-210, אבל אני בטוח שפוטין מאחורי המעשה, ואין שום סיכוי שבלעדיו הרוצחים היו משיגים את החומר או מארגנים את המזימה",

 

עוד אמר ברזובסקי, כי הוא משוכנע שאנדריי לוגובוי, ידידו - גם הוא סוכן קגב לשעבר - ביצע את הרצח. "מבחינה הגיונית צרופה, יש סבירות של 90 אחוז שהוא הרוצח. אולי אפילו יותר מכך. אבל מבחינה אישית ורגשית, אינני מוכן לומר את זה". גם בעבר אמר ברזובסקי דברים דומים. הוא טען בפברואר בראיון לבי-בי-סי כי ליטוויננקו עצמו חשד בלוגובוי.

 

ליטוויננקו הורעל בלונדון לאחר שפגש בלוגובוי וסוכן קגב נוסף - דימיטרי קובטון. הוא אושפז בבית חולים עם תסמינים של מחלת קרינה ומת לאחר שלושה שבועות. על ערש דווי, האשים ליטוויננקו את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בהזמנת הרצח. גם מקורביו הפנו אצבע מאשימה כלפי הקרמלין. נטען כי הביקורת של ליטוויננקו על פוטין ומשטרו, ומידע שהחזיק אודות מעורבות הקרמלין ושירות ביטחון הפנים הרוסי באיומים על מעורבים בפרשיית חברת הנפט יוקוס, הפכו אותו למטרה בעיני המשטר הרוסי.

 

הקרמלין דחה בתוקף את ההאשמות ואיפשר לחוקרים בריטים לנהל חקירה ברוסיה. גם לוגובוי טוען לחפותו. הוא טוען שהוא רק עד בפרשה ואינו חשוד - גם לא בעיני החוקרים הבריטים. הוא טוען שבעצמו ספג קרינה וככל הנראה ליטוויננקו היה זה שהרעיל אותו - כלומר שהחומר היה בגופו עוד לפני הפגישה ביניהם בלונדון.

 

טענותיו של ברזובסקי אינן מפתיעות. הוא ידוע כמבקר חריף של הקרמלין ופוטין. המיליארדר הגולה, שסייע לפוטין לעלות לשלטון בשלהי ימי כהונתו של נשיא רוסיה הקודם בוריס ילצין, הואשם ברוסיה בקשירת קשר להפלת שלטונו של פוטין. הוא נמלט וזכה למקלט מדיני בבריטניה, וטוען שהקרמלין רודף אותו משום שהוא מממן תנועות אופוזיציה ברוסיה.

 

בינואר פורסם כי אנשי ביטחון רוסים נהגו להתאמן בירי על מטרה שנשאה את תמונתו ליטוויננקו. מנהל מטווח פרטי שבו נהגו אנשי הביטחון להתאמן סיפר זאת לתקשורת. הוא אמר כי לא היה מודע לכך שהאדם בתמונה הוא ליטוויננקו. "את העובדה שמדובר בליטוויננקו גילינו רק מאוחר יותר, מהעיתונות", אמר ליסיוק. הוא הסביר כי בכל מקרה: "לא ירינו לעבר ליטוויננקו, ירינו על מטרה".

 

בין ההשערות שהועלו סביב מותו הייתה אחת לפיה חשף בפני הרשויות בבריטניה סוכנים רוסים שריגלו בה, ובכך עורר את זעמם של עמיתיו לשעבר בשירות החשאי הרוסי - שיצאו להתנקש בחייו. לא ברור אם עשו זאת בהוראה מגבוה או על דעת עצמם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פוטין אשם. ברזובסקי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
על ערש דווי האשים את פוטין. ליטוויננקו
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
טוען לחפותו. לוגובוי
צילום: איי אף פי
מומלצים