שתף קטע נבחר

שר האוצר נחקר במשך 7 שעות בפרשת ניל"י

על פי החשד, בעת שכיהן כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית לפני מספר שנים, לא דיווח הירשזון על מעילה בעמותה. החשד: עמותות הסתדרות העובדים הלאומית שימשו צינור להעברת כספים במרמה לקמפיין פוליטי של הירשזון ולבכירים בארגון, לכיסוי חובות מהימורים לא חוקיים. גם עופר, בנו של שר האוצר, נחקר בפרשה

גם שר האוצר במצעד הנחקרים: השר אברהם הירשזון נחקר באזהרה בצהריים (יום ג') במשך כשבע שעות במשרדי היחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית, בחשד למעורבותו במעילה בעמותת ניל"י. החשדות: קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מנהל ורישום כוזב במסמכי תאגיד. השר הירשזון צפוי להיחקר שוב בפרשה. במקביל נחקר בפרשה גם בנו של השר, עופר הירשזון.

 

על פי החשד, בעת שכיהן כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית לפני מספר שנים, לא דיווח אברהם הירשזון על מעילה בעמותה. החשד שנבדק הוא כי הכספים הועברו לכיסוי חובות מהימורים לא חוקיים שנעשו בידי בכיר בעמותה ולקמפיין פוליטי שניהל הירשזון.

 

גם יצחק רוסו, מי ששימש בעבר כמנכ"ל הסתדרות העובדים הלאומית, נחקר היום והמשטרה תבקש הערב מבית משפט השלום בתל אביב להאריך את מעצרו.

 

לפני כחודשיים הורה פרקליט המדינה, ערן שנדר, למשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט בפרשת הטיית המכרז להפרטת בנק לאומי. היום החל הדיון שלב העדויות במשפטו של השר לשעבר, צחי הנגבי, אף הוא מקדימה.

 

גורמים במשטרה מסרו באחרונה כי יש בידיהם ראיות מספיקות כדי לבסס את החשד נגד שר האוצר אברהם הירשזון על מעורבותו במעשי מרמה בעמותת ניל"י. החקירה של שר האוצר יצאה לדרך עם השלמת התשתית הראייתית בפרשה.

 

בשבועות האחרונים ניהלה הפרקליטות מגעים עם עובדיה כהן, לשעבר גזבר הסתדרות העובדים הלאומית ועמותות הסמך שלה, הנחשב למקורבו ואיש סודו של הירשזון. במקביל האיצה המשטרה את החקירה בחשד להוצאת כספים במרמה מעמותות של הסתדרות העובדים הלאומית שבראשן עמד הירשזון במשך שנים רבות. עד עתה ידוע על חקירה המתנהלת כנ־ גד עמותת נילי, מצעד החיים, קרן וולקר (המעניקה מלגות לסטודנטים נזקקים) וקרן הפנסיה יובלים.

 

המשטרה חוקרת גם חשד לכאורה, למעורבות אישית של הירשזון במעשי המרמה. צוות החקירה ביחידה הכלכלית של המשטרה עסק בהכנת התשתית הראייתית על החשדות למעשי הונאה שביצעו לכאורה בכירים בהסתדרות העובדים הלאומית.

 

חקירת הפרשה החלה בעקבות תחקיר "ידיעות אחרונות" שבו נחשפה השיטה שלפיה עמותות ההסתדרות הלאומית שימשו צינור להעברת כספים במרמה לבכירים בארגון. על פרטי החקירה, שיטותיה, העברות הכספים ומעורבותו של הירשזון קיים צו איסור פרסום.

 

העיתון דיווח כי החשדות לגבי עמותת ניל"י מתמקדים בשנים 2001-2003. על-פי החשד, מספר אישים ובהם בעלי תפקידים בעמותה משכו ממנה סכומי כסף בסך של כ-‭6.5‬ מיליון שקל. לגבי עמותת מצעד החיים החשד הוא ש-7 מיליון שקלים הועברו מכספי ההסתדרות לעמותה כהלוואה, ומאוחר יותר, כאשר הירשזון התמנה ליו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, כספים אלו ניתנו לעמותות מצעד החיים כמענק.

 

לגבי קרן וולקר נבדק החשד כי הוצאו ממנה מלגות פיקטיביות והכספים הועברו במרמה למקורבים לעמותה. לגבי עמותת יובלים נחקר חשד הנוגע לכשרות מכירתן של 51 אחוזים ממניות הקרן לחברה הבורסאית דש איפק.

 

המשטרה גם בודקת את כשרות העברות הכספים לעמותת מצעד החיים מוועדת התביעות העולמית - האחראית על חלוקת הרכוש היהודי שנגזל בשואה. על-פי החשד, בשנת 2005 העבירה הוועדה ‭1.4‬ מיליון דולר לעמותה בתל-אביב, על אף שחדלה להתקיים כבר משנת‭.2003


פורסם לראשונה 20/03/2007 12:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אברהם הירשזון בחקירה
צילום: גלעד קוולרציק
אולמרט ייחקר בפרשת הטיית המכרז
צילום: גיל יוחנן
רוסו בבית המשפט
צילום: ירון ברנר
מומלצים