שתף קטע נבחר

גרמניה סוערת: האם להמית את גור דובי הקוטב שנולד בשבי?

בעל כורחו, הפך הגור הקטן ושובה הלב "קנוט", לשיחת היום במדינה לאחר שארגונים למען זכויות בעלי-חיים דורשים להרוג אותו בשל הניסיון לבייתו בגן החיות בברלין. לטענתם, עדיף להמית את הדוב מאשר לגדל אותו בסביבה אנושית ולהחתים אותו לחיים בשבי. לעומתם, טוענים המתנגדים כי יש לשמור על חייו של גור הדובים - השייך למין הנמצא בסכנת הכחדה ממשית

גרמניה סוערת בשאלת גזר דין מוות שדורשים ארגוני בע"ח לגזור על גור דובי קוטב: בשבועות האחרונים נמצא הגור, העונה לשם קנוט וחי בגן החיות של ברלין, במרכזה של סערה תקשורתית וציבורית במדינה. פעילים למען זכויות בעלי חיים טוענים כי עדיף להמית את הגור, שננטש על ידי אמו וגדל בתנאי שבי מיום הולדתו, מאשר לגדלו בסביבה אנושית. לעומתם, טוענים אחרים, ובהם פוליטיקאים בכירים, כי אסור להרוג את הדוב ויש לנסות להרגילו בהדרגה לחיים בשבי.

 

"המגדלים עברו על החוק להגנת בעלי-החיים, בכך שבחרו להרגיל את הדוב לאכול מידיהם", אמר פעיל זכויות בע"ח, פרנק אלברכט לעיתון גרמני. "גן החיות חייב להרוג את הגור", הוסיף.

 

קנוט נולד בחודש דצמבר האחרון בגן החיות בברלין, וננטש על ידי אמו – תופעה שחוזרת על עצמה במקרים של המלטות בשבי. האם הדובה המליטה גור נוסף, אולם זה מת מעט מאוחר יותר. מנהלי גן החיות קיבלו החלטה לגדל את הדוב הזעיר, והעניקו לו טיפול צמוד, האכילו אותו בידיהם ודאגו למצבו הבריאותי כדי שישרוד.

 

הסיפור משך את תשומת ליבה של התקשורת בגרמניה, ועד מהרה הגיע לכותרות הראשיות בעקבות דרישתם של ארגונים למען זכויות בעלי חיים להמית את הגור. "להריגה של בעל חיים אין שום קשר להגנה על החיות", אמר וולפגנג אפל, ראש המשרד להגנה על בעלי חיים בגרמניה.

 

הפוליטיקאים למען הדוב

פוליטיקאים ירוקים, המזוהים עם מאבקים פוליטיים וציבוריים לזכויות בעלי-חיים וסביבה, אמרו כי בשום אופן לא ניתן לקבל את הבקשה להמית את קנוט. בהתייחסה למקרה אחר בו הרגו ציידים דוב העונה לשם ברונו, שנדד מאיטליה לדרום גרמניה, אמרה פטרה פאו ממפלגת השמאל האופוזיציונית, כי "ברלין אינה בווריה, לכן גורלו של קנוט יהיה שונה מזה של ברונו".

 

בעקבות התגובה הציבורית, שינו חלק מהפעילים הסביבתיים את דרישתם להמית את גור הדובים, ואמרו כי דבריהם הובנו שלא כהלכה. בראיון לסוכנות הידיעות אי.פי אמר אלברכט כי למרות שהוא מאמין שגן החיות שגה בכך שהחליט לגדל את הגור הרך ולאפשר לו לחיות, לא צריך להמית אותו כעת.

 

"אם האם נטשה את הגור, גן החיות צריך היה לתת לאינסטינקטים הטבעיים של בע"ח לעשות את שלהם ולא לתת חיים לגור", אמר אלברכט. "בטבע, הדוב היה מת - וכנראה שיש לכך סיבה".

 

הארגון הגרמני לזכויות בעלי-חיים, "ארבע כפות", העלה טיעונים דומים וטען שאין להעניש את גור הדובים על ההחלטה השגויה שקיבלו המגדלים בגן החיות. לעומתם, ארגונים קיצוניים יותר טענו כי הטיפול הנוכחי בגור מנוגד לחוק, והוא 'לא אנושי' – משום שהוא יגרום לדוב נזקים חמורים כשינסה להשתלב בחברתם של דובי קוטב אחרים בעתיד.

 

"אסור לביית חיות טבע", אמר רודריגר שמידל, העומד בראש ארגון העוסק בדובים, לעיתון הגרמני "דר שפיגל". גם אלברכט צידד בעמדה זו, ונתן כדוגמה את ההחלטה שקיבלו מנהלי גן החיות שבליפציג, לאחר שגור דובים אחר ננטש על ידי אמו בסמוך להמלטה. המטפלים בגן החיות המיתו את הדוב הנולד באמצעות זריקת רעל, משום שחששו להשלכות גידולו על ידי בני אדם.

 

"חשוב להציל את דובי הקוטב - הנמצאים בסכנת הכחדה"

"אלו שמותחים ביקורת על החלטת גן החיות אולי זועמים, אולם הם אינם צודקים ואי אפשר לקחת אותם ברצינות", אמר הווטרינר הראשי בגן החיות של ברלין, אנדרה שול. "דובי הקוטב חיים לבדם, והם אינם יצורים חברתיים, ולכן אין הגיון בטיעונים הקוראים להמית את גור הדובים בטענה שהוא לא יוכל להשתלב בקרב בני מינו", הוסיף.

 

שול אמר כי מספרם הנמוך של דובי הקוטב בטבע והעובדה שהם נמצאים בסכנת הכחדה עקב ציד בלתי חוקי ושינויים בסביבת הגידול שלהם, מחזקים את הצורך להמשיך את חייו של קנוט למרות הביקורות. "דוברי הקוטב נמצאים בסכנת הכחדה ממשית, וכאשר אנחנו מזינים את הגור באמצעות בקבוק, אנו נותנים לו סיכוי גדול יותר לחיות ואולי גם להעמיד צאצאים בעתיד", אמר.

 

מנהלי גן החיות יקיימו בימים הקרובים התייעצויות בנוגע לגידולו של קנוט, ויקבעו האם ימשיכו לטפל בו, או יוציאו אותו להורג בזריקת רעל. בינתיים, עד שתתקבל החלטה בנוגע לגורלו של קנוט, ממשיכים הגרמנים לעקוב בדריכות אחר גדילתו. בגן החיות הפיצו צילומים של הגור שובה הלב כשהוא שותה מבקבוק, מתרחץ ומשחק עם דובי צעצוע וכדורגל, כפי הנראה כדי לגרום לדעת הקהל שלא לתת תוקף לדרישה להמית את הגור.

 

כאמור, אמצעי התקשורת הגרמניים, וכעת גם ברחבי העולם, עוקבים בדריכות אחר ההחלטה, ומדווחים בהרחבה על קנוט – שהפך, בעל כורחו, לגיבורה של סערה ציבורית יוצאת דופן בנוגע לטיפול בחיות בר בגני חיות.


פורסם לראשונה 20/03/2007 17:40

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוב קוטב. נמצאים בסכנת הכחדה
צילום: רויטרס
מומלצים