שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מתי עובר הופך לאדם?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

  שאלה: האם ידועה נקודת הזמן המדויקת בה נחשב העובר ל"יצור חי"? האם יש תשובה מדעית/משפטית וכן האם יש תשובה הלכתית/דתית?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. קשה להעלות על הדעת סוגיה שנויה במחלוקת יותר מזו שהצגת. ביסודו של דבר, היא כרוכה בהגדרה מדויקת של המושג "חיים",

  וכפי שתראה בערך העוסק בנושא זה באנציקלופדיה, אין בנמצא הגדרה מדעית חד-משמעית ומדויקת של מושג זה, גם אם הוא מובן אינטואיטיבית לכולנו. לית מאן דפליג כי מרגע שיצא יילוד (שאינו נפל, כאן ולהלן) מרחם אמו, הריהו חי. אבל כאן נוכל לאמץ את גישת "המדרון החלקלק" ולשאול: מה דינו של יילוד במהלך הלידה? יום לפני הלידה? יומיים? חודש? חודשיים? מובן מאליו שנגיע בדרך זו לרגע ההתעברות.

   

  לפיכך, דומה כי אפשר לקבוע כי לאור העיקרון המוסרי המכונה "קדושת החיים", ההתעברות היא ראשית קיומו של יצור חי אוטונומי. אבל כנגד זאת עומד עיקרון מוסרי אחר, זכות הבעלים של אדם על גופו, ובמקרה זה, זכותה של האם. למן ההתעברות ועד תחילת הלידה, העובר מצוי בתוך גוף האם ומהווה חלק ממנו לכל דבר, והרי האדם רשאי לעשות בגופו ככל העולה על רוחו, לדעת המחזיקים בעיקרון זה. אני, למשל, נוהג לעשן בעוונותי כי רבו, וגם אם המדינה רואה חובה לעצמה להזהיר אותי מפני הסכנות הכרוכות בדבר, וגם אוסרת עלי לעשן כרצוני במקום שמצויים בו אחרים העלולים לסבול מעישוני, מכל מקום איש לא יעלה על דעתו ליטול לעצמו את הייצוג המשפטי של ריאותי ולתבוע אותי לדין בשמן. 

   

  אבל, יהיו מי שיאמרו, אין גזירה שווה בין שני המקרים, משום שהריאות הן חלק קבוע מגופי, ואילו העובר הוא חלק "זמני" מגוף אמו. גם אם אין הוא חי במלוא מובן המילה בכל רגע נתון במהלך ההריון, יש לו הפוטנציאל להפוך ליצור חי, ולפיכך אוטונומי, ואולי הוא אף זכאי לייצוג משפטי נפרד גם בטרם מימש את הפוטנציאל הזה. מושג "החיים בפוטנציה" מקובל על כמה זרמים פונדמנטליסטיים בנצרות, למשל, וניצב מאחורי התנגדותו של הממשל הנוכחי בארה"ב להפקת תאי גזע מעוברים שהופלו או שנוצרו בהפריית מבחנה ולא הושתלו ברחם, שכן יש להם "חיים בפוטנציה". ואילו המתנגדים לגישה זו טוענים כי אין ממש במושג זה: העובר, שלא כמו החתול של שרדינגר, יכול להיות חי או לא-חי, ואם אינו חי כל עוד הוא חלק מגופה של אמו, אין לאסור עליה להפילו אם תרצה, כפי שאין לאסור עליה לבקש עקירת שן אם תרצה, או לחילופין, העובר הוא רכושם המשותף של תורמי הביצה והזרע, או רכוש המעבדה שבה נוצר, אם קיבלה את הסכמת התורמים.

   

  בין הגישות המנוגדות האלה משתרע ים רחב של גישות ביניים, פשרניות פחות או יותר, כגון: קבלת זכות האם להפיל עובר כדי להציל את חייה שלה; קבלת זכות האם להפיל עובר שנוצר במעשה אינוס; וכיוצא באלה. אבל חשוב לציין, במענה ישיר לשאלתך, כי בכל הסוגיות האלה, אין משמעות מיוחדת לשאלה חסרת התשובה המדויקת "מתי מתחילים החיים": אפילו חסידי "זכות האישה לגופה" אינם טוענים בדרך כלל כי החיים מתחילים רק בלידה, ואף אינם יכולים להצביע על רגע כלשהו לאחר ההתעברות, שבו הופך גוש תאים מדומם לחי. גישת "המדרון החלקלק" אינה מאפשרת זאת. 

   

  למען שלמות התמונה, אציין כי דווקא יש המצביעים על שני רגעים שבהם מתייצב המדרון החלקלק, כביכול: במסגרת ההתייחסות המדעית, יש המעדיפים להצביע, כראשית ההריון, על רגע היקלטות הביצה המופרית בדופן הרחם, חמישה או שישה ימים אחרי ההפריה. בשלב זה, העובר כבר עבר את שלב המורולה ונמצא בשלב הבלסטוציסט; כישלון ההיקלטות מכל סיבה שהיא יביא לשטיפת הבלסטוציסט מן הרחם במועד המחזור הבא של האישה, ואיש לא ידע על כך דבר. מאידך גיסא, מספר גישות דתיות עוסקות בשאלה מתי נכנסת הנשמה, במובנו המיסטי של המושג, לגוף הגשמי. הפונדמנטליסטים האמריקאים מדברים על ensoulment – מושג שניתן לתרגמו כ"התנפשות".

    

  בנקודה הראשונה יש להעיר כי הפרש הזמנים של ימים אחדים בין ההפריה לבין ההיקלטות אינו משמעותי מכל בחינה, משום שבזמן זה אין האישה יכולה לדעת שהיא הרה, וממילא כל השאלות המוסריות, המשפטיות והדתיות הסובבות את ההריון אינן מתעוררות עדיין. לכן אין חשיבות להבחנה בין רגע זה לבין רגע ההתעברות שקדם לו, מבחינת השאלה כפי שנשאלה. בנקודה השנייה, "התנשמות", שיש המציבים את מועדה בסיום השליש הראשון של ההריון או בסמוך לו, ויש המקדימים אותו במקצת, אין שום ראיות מדעיות התומכות בסוגיה זו, שהיא עניין של אמונה ולא של מדע. אך ראוי להעיר כי עוד קודם לכן, יש לעובר "פוטנציאל התנשמות", כך שגם כאן, הגישות הקיצוניות אינן מבדילות בין מה שקדם להתנשמות ומה שבא אחריה. דומה אם כן אנו עוסקים בסוגיה של זכות לעומת זכות, ומכאן הקשיים המוסריים הרבים הכרוכים בה.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן . 

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים