שתף קטע נבחר

אורי זוהר: "ישראלי זה יהודי טיפש"

"יהודי הוא נצחי, ישראלי זה יהודי טיפש" - את האבחנה עשה השחקן לשעבר, הרב אורי זוהר, בכנס באונ' חיפה. הדברים, שפורסמו בערוץ 2, עוררו סערה וכמה מהנוכחים אף נטשו את האולם. זוהר לא התבלבל והסביר מה ההבדל בין עוני לבחירה באורח חיים צנוע

"יהודי הינו נצחי. הוא התגשמות הנצח". אבל מהו ישראלי? "ישראלי זה יהודי טיפש. ישראלי זה יהודי טיפש. זה ישראלי שאומר: 'אני ישראלי ולא יהודי'. אני הייתי עד גיל 40 ישראלי יותר ממך. לא פחות ממך",  כך השיב הרב אורי זוהר לשאלה בכנס אקדמי אליו הוזמן באוניברסיטת חיפה. בתגובה נטשו כמה מהנוכחים את האולם בכעס. הדברים פורסמו הערב (יום ה') על-ידי סיוון רהב-מאיר בחדשות ערוץ 2. 

 

 

הכנס לאחריות חברתית באונ' חיפה עסק בעוני בחברה החרדית. על פי זוהר מדובר בעקרון של בחירה באורח חיים צנוע: "הציבור החרדי מסומן בתו ברור של עוני. זה נקרא בפי כמה אנשים פיגור, נסיגה, הליכה הפוכה. חוזרים לימי הביניים. וזה הפוך לגמרי, כמובן, מפיגור. זו ההתקדמות הגדולה ביותר שיכולה להיות".

 

אבל את העבר אי-אפשר לשכוח. "אני ויתרתי על אומנות", סיפר זוהר, "הייתי אמן לא רע. עובדה. מציגים את השטויות שלי עד היום. שלושים שנה כבר... אבל תראו מה הרווחתי מהחזרה בתשובה. את זוהר הישן בחיים לא היו מזמינים לכנס אקדמי...".

 

"אז בואו נחזור להיות שווים באמת", סיכם זוהר וזכה למחיאות כפיים, "נחזור להיות יהודים בפנימיות שלנו, ונציל את כלל ישראל. אמן ואמן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
זוהר. "עוני?התקדמות גדולה"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים