שתף קטע נבחר

גרמניה: מנהיגת 'באדר מיינהוף' שוחררה מהכלא

בריגיטה מונהאופט, ממנהיגות כנופיית "באדר מיינהוף" יצאה מהכלא לאחר רבע מאה מאחורי הסורגים, בגין מעשי רצח שביצע ארגונה בשנות ה-70

צלקות מהעבר: בריגיטה מונהאופט, אחת ממנהיגות "סיעת הצבא האדום" - ארגון טרור שמאלני קיצוני שנודע בכינויות "כנופיית באדר-מיינהוף" - יצאה היום (א') מהכלא, 24 שנים לאחר שהושמה מאחורי סורג ובריח באשמת רצח וסיוע לרצח. היא תהיה כעת משוחררת על תנאי לתקופה של חמש שנים.

 

מונהאופט נעצרה בשנת 1982 והורשעה במעורבות בתשעה מעשי רצח, ביניהם של תובע כללי במערב גרמניה, בנקאי מפורסם וראש פדרציית המעסיקים. בבית המשפט סופר כיצד ירתה בבנקאי שלוש פעמים כשהתנגד לחוטפיו ב-1977. מונהאופט הורשעה גם בגין התקפות טרור שונות, ובית המשפט דן אותה לחמישה מאסרי עולם.

 

בחודש שעבר פסק בית משפט בשטוטגרט כי האישה בת ה-57, שבעבר נחשבה לפעילת טרור מסוכנת, אינה מהווה עוד סיכון וקיבל את בקשתה לשיחרור מוקדם. הבקשה אושרה משום שריצתה את תקופת המינימום שנפסקה לה - 24 שנות מאסר. הפסיקה עוררה סערה בגרמניה משום שבבית המשפט צויין כי עד היום לא הביעה מונהאופט חרטה על מעשיה - גם אם הכירה בכאב קורבנותיה והבהירה כי בעיניה אין עוד טעם למאבק מזויין בשלטונות.

 

שיחרורה מהכלא של מונהאופט, ובקשת החנינה שהגיש חבר אחר בארגון - כריסטיאן קלאר - פתחו מחדש את הפצעים שכבר הגלידו מהשנים הסוערות שעברו על גרמניה בשלהי המאה שעבר, כשעוד הייתה מחולקת בין מזרח ומערב.

 

מונהאופט הייתה ממנהיגות "כנופיית באדר-מיינהוף" לאחר לכידתם של דור המייסדים - אנדראס באדר ואולריקה מיינהוף. הצעירים בני מעמד הביניים בעלי ההשקפות השמאלניות, עלו מתוך תנועות הסטודנטים שהתנגדו למלחמת וייטנאם והשליטה האמריקנית על מערב אירופה בתקופת המלחמה הקרה.

  

הם הגדירו את עצמם "לוחמי גרילה עירוניים" ושאבו השראה מארגוני הטרור השמאלניים בדרום אמריקה במה שהגדירו מאבק נגד האימפריאליזם והקפיטליזם העושק של ארצות הברית. מסע הטרור שלהם נמשך 22 שנה וקטל 34 בני אדם. שיא פעילותם, בספטמבר 1977, היה חטיפת מיקוח של ראש פדרציית המעסיקים הגרמנית, האנס מרטין שלייר, במטרה להביא לשיחרורו של באדר ואחרים שנכלאו.

 

כשהקנצלר הלמוט שמידט סרב לשחרר את באדר מהכלא, חטפו מחבלים ערבים מטוס "לופטהנזה" עם 86 נוסעים למוגדישו, בירת סומליה. אנשי קומנדו גרמניה שפרצו למטוס הרגו שלושה מהחוטפים. למחרת נמצאו באדר ועמיתיו תלויים בתאם בכלא. גם מיינהוף נמצאה מתה בתאה מאוחר יותר.

 

בשנת 1992 הכריז הארגון כי הוא נוטש את המאבק האלים ובשנת 1998 הודיע על התפרקותו, החלטה שעל פי הדיווח מונהאופט תמכה בה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מונהאופט. לא הביעה חרטה
צילום: איי פי
מומלצים