שתף קטע נבחר

הושק Citizendium, מתחרה לוויקיפדיה

אחד ממייסדי האנציקלופדיה החופשית מקים שירות מתחרה המנסה ליישם יותר אמצעי פיקוח על התכנים והכותבים

לארי סנגר, שייסד עם ג'ימי וויילס את האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה, השיק אתמול (א') שירות מתחרה בשם Citizendium ("רשימות האזרחים", בתרגום חופשי). האנציקלופדיה החדשה, שהייתה בחודשים האחרונים בשלבי ניסוי, מכילה כרגע 1,100 ערכים בלבד, לעומת יותר ממיליון וחצי ערכים בוויקיפדיה.

 

Citizendium מבוססת על "מדיה-ויקי", מערכת ניהול התוכן המשמשת גם את ויקיפדיה, ומאפשרת לגולשים לערוך וליצור רשומות ותכנים בעצמם. 

 

המטרה של האתר החדש היא לשפר את המודל של ויקיפדיה באמצעות "פיקוח עדין", על פי העמוד הראשי, ועל ידי חובת הגולשים התורמים להזדהות בשמם האמיתי.

 

כאשר הכריז על הפרוייקט בספטמבר שנה שעברה, אמר סנגר: "אנו מאמינים כי אמצעי הפיקוח חיוניים ומוצדקים, על מנת לאפשר לאנשים רגילים לתרום לפרויקט תחת הנחיית מומחים, הנושאים באחריות על התכנים וכותבים בשמם המלא. עקרון זה חיוני כדי ליצור קהילה אחראית ואזרחים גלובליים טובים".  

 

סכסוך בין המייסדים

סנגר הקים את ויקיפדיה לפני שש שנים עם שותפו לשעבר ג'ימי ויילס, בעזרת כסף מאתר הפורנו של ויילס. סנגר עזב את הפרויקט ב-2002. מאוחר יותר ויילס ערך מחדש את הערך על שמו בוויקיפדיה ושכתב את ההיסטוריה, כך שתרומתו של סנגר נמחקה. בהזדמנות זו ויילס גם השמיט את העניין הפעוט של אתר הפורנו שהפעיל. 

  

בשנים האחרונות גברו חילוקי הדעות בנושא ויקיפדיה, על רקע הגידול העצום בפופולריות של המיזם. במקרים רבים שוכתבו ערכים והוכנסו בהם פרטים שגויים, ועורכי האתר נאלצים לנעול יותר ויותר ערכים כדי למנוע חבלה בהם. לאחרונה אף נחשף מקרה בו סטודנט שנשר מלימודיו, התחזה לפרופסור לתיאולוגיה ושימש כעורך בכיר בויקיפדיה. 

 

סנגר סבור כי ויקיפדיה הבריחה אלפי כותבים, אם לא מיליונים של גולשים שנרתעו מכתיבה לאנציקלופדיה מלכתחילה. לכן, הוא הכריז בספטמבר, 2006, על הקמת המפעל החלופי לוויקיפדיה, אותו הגדיר "מיזם אחראי בו ישתפו פעולה מומחים והציבור הרחב".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים