שתף קטע נבחר

הוועדה המחוזית: לבטל פרויקט "געש על הים"

הוועדה החליטה להפקיד תוכנית שתבטל את הקמת הפרויקט שמדרום לקיבוץ געש. טוענת: מכירת הקרקע לגופים פרטיים מסכלת את ייעודה המקורי של התוכנית - פתרון מצוקת הדיור בקיבוץ

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז מרכז החליטה אמש (ב') להפקיד תוכנית שמטרתה לבטל את פרויקט "געש על הים" מדרום לקיבוץ געש, מזרחית לגן הלאומי חוף השרון.

 

הוועדה טוענת כי הקיבוץ מכר את הקרקע לגופים פרטיים ובכך סיכל את מטרתה המקורית של התוכנית - הרחבת הקיבוץ כפתרון למצוקת הדיור של דור ההמשך. בפועל, נטען, בניגוד להיתר שניתן, שינה הקיבוץ את ייעוד התוכנית לאחר אישורה ובכך מנע את השגת מטרותיה ויש לעשות בקרקע שימוש שייתן פתרון אמיתי למצוקת הדיור בקיבוץ.

 

ממצוקת דיור לשכונת יוקרה 

ביוני 1999 הגיש מהנדס המועצה האזורית חוף השרון, ירדן ערמון, תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה בגעש בטענה כי קיימת מצוקת דיור בקיבוץ ונדרשת הרחבה. הוועדה המחוזית אישרה את התוכנית לשינוי הייעוד של הקרקע מחקלאות למגורים והתירה לבנות על 30 הדונם 120 יחידות דיור במתכונת קיבוצית.

 

באוגוסט 2001 רכשה חברת סקום מקיבוץ געש 50% מהקרקע שתוכננה להרחבה והצדדים החלו בשיווק שכונת געש על הים - שכונת יוקרה, ובתוך כך הוגשה, נידונה ואושרה תוכנית מקומית לבנייה של בריכות שחייה פרטיות בשטח.

 

עם היוודע הדבר פנתה מפלגת הירוקים, בינואר 2004, ליחידה הארצית לפיקוח על הבנייה. היחידה פנתה לבית המשפט בנתניה וזה החליט לעצור את הפרויקט. ביוני 2004 הוגשה לוועדה המחוזית תוכנית מתוקנת. התוכנית לא אושרה על ידי הוועדה, אבל הבנייה בשטח נמשכה. ביולי אשתקד מכר קיבוץ געש את שארית חלקו בקרקע לקבוצת משקיעים מקסיקנית

אשר שכרו את שירותיו של האדריכל אילן פיבקו, לתכנון השכונה החדשה.

 

על רקע ההתנהלות האמורה טוענים במשרד הפנים כי יש לבטל לאלתר את הקמת שכונת המגורים משום שמכירת הזכויות בקרקע לגורם פרטי טומנת בחובה פוטנציאל ליצירת יישוב נוסף מבלי שבא על מימושו הצורך בהרחבת הקיים.

 

דרור עזרא רכז פורום השרון במפלגת הירוקים התייחס הבוקר להחלטה :"אנו שמחים שהועדה המחוזית קיבלה את העמדה שלנו אחת לאחת ומנעה הקמת שכונת מיליונרים נוספת דוגמת ארסוף על החוף. אנו לא רואים בהחלטה זו סוף פסוק אנו מצפים שבפרקליטות יסיימו לבדוק את התלונה שהגשנו בנושא וימוצה הדין עם אנשי געש ומ.א. חוף השרון על מעשי הרמייה החמורים שנעשו כאן."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטח המיועד.
צילום: דרור עזרא, מפלגת הירוקים
מומלצים