שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרוגים ונעדרים בשיטפון ביוב בעזה
  עשרות בתים הוצפו בשיטפון מי שופכין, לאחר שמערכת הביוב קרסה בעקבות הגשמים. חמישה נהרגו. עשרות נעדרים וצוותי חילוץ מחפשים אחריהם. שר הביטחון, עמיר פרץ, הנחה את צה"ל להעניק סיוע לפלסטינים

  אסון בצפון הרצועה: חמישה בני אדם נהרגו הבוקר (יום ג') בכפר הבדואי אום אל-נאסר הסמוך לעיירה בית להיא בצפון רצועת עזה, לאחר שמערכת הביוב קרסה, אולי כתוצאה מהגשמים. בית החולים בבית להיא מסר כי בהרוגים קשישה, פעוט בן שנה, ילד בן שלוש, נערה בת 15 ואדם נוסף. 15 בני אדם נפצעו ועוד עשרות נעדרים. 

   

  שר הביטחון, עמיר פרץ, הנחה את צה"ל להעניק סיוע לפלסטינים באמצעות מנגנון התיאום בשטחים. בין היתר, הורה פרץ להיערך לפינוי רפואי של נפגעים לבתי חולים בישראל במידת הצורך. 


  גופתו של ילד בן ארבע, שנהרג בשיטפון (צילום: איי.פי)

   

  הפלסטינים מדווחים כי 70 אחוז מהבתים הוצפו בשיטפון מי השופכין, כאשר אחד מקירות מאגר הביוב קרס. גורמי הרווחה והבריאות בכפר סיפרו כי בנוסף להרוגים יש עוד עשרות נעדרים ומספר נוסף של פצועים. תושבים אילתרו רפסודות, כדי לחלץ נפגעים.

    

  ראש מועצת הכפר, זיאד אבו פרייה, תיאר את זירת האירוע כ"צונמי שלנו". חבר מועצת העיירה, אבו עיסאם, אומר ל-ynet כי "זה אסון קשה שגרם לקריסת המערכות בכל הכפר. אנו פונים לכל המוסדות והארגונים ברשות הפלסטינית ומחוץ לרשות הפלסטינית להגיש לנו סיוע דחוף. מאות אנשים ימצאו את עצמם בסוף היום ללא מחסה".  


  מימדי ההרס (צילום: איי.אף.פי)

   

  צוותים הרפואיים ואמבולנסים מנסים לחלץ את הנפגעים, אולם כתוצאה מכמויות הביוב הגדולות הם נתקלים בקשיים רבים. מספר פלסטינים זועמים אף תקפו צוותי חילוץ וגם את השיירה של שר הפנים הפלסטיני שהגיע לאזור האסון. השר, האני אל קסאמי, הגיע למקום תחת אש של ההמון המתלהם. רשות המים הפלסטינית שיגרה למקום צוות שינסה לבחון מה גרם לאסון.

   

  יו"ר הרשות לאיכות הסביבה ברשות הפלסטינית, ד"ר יוסף ספייא, מאשים את ישראל באחריות חלקית לאסון בצפון הרצועה. לדבריו, "שבדיה והאיחוד האירופי העניקו לרשות תקציבים הדרושים להקמת מערכת ביוב מודרנית, והצבת צינור שיוביל את השפכים לים, אולם צה"ל איים שאם יחלו העבודות, יופגזו העובדים ויופגז הצינור".

   

  אום אל-נאסר הוא כפר קטן סמוך לבית להיא שבצפון הרצועה, שבו מתגוררים כ-3,000 בני אדם. כמעט כל תושביו הם בדואים, שפרנסתם מבוססת על חקלאות בעיקר. הפלסטינים אומרים כי נגרם נזק כבד לרכוש בכפר באסון. אמינה עפיף, שביתה נהרס, סיפרה: "איבדנו הכל. הכל כוסה בשיטפון. זה אסון".


  פורסם לראשונה 27/03/2007 11:50

   

  בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  איש הצלה שוחה ברחובות הכפר
  צילום: איי פי
  כפר שלם נהרס
  צילום: איי אף פי
  הכפר שהוצף
  צילום: איי אף פי
  מומלצים