שתף קטע נבחר

מועצת המינהל אישרה את מסקנות דו"ח הבר

המועצה אישרה פה אחד שחלקת מגורים במושב תהיה בשטח של 2.5 דונם, עליה ניתן יהיה לבנות מבנים למגורים בשטח כולל של 375 מ"ר בתמורה לדמי חכירה של 3.75% משווי הקרקע. שר הבינוי והשיכון ל-ynet: "מדובר במהפכה רבתי במגזר ההתיישבותי"

מועצת מינהל מקרקעי ישראל אישרה היום פה אחד את מסקנות דו"ח הבר למגזר ההתיישבותי, המתייחסות לזכויות למגורים ושימוש לתעסוקה לא חקלאית בחלקת המגורים. הצעת ההחלטה שאושרה כוללת את עיגון הזכויות בחלקת המגורים וביטול חובת ההשבה בעת שינוי יעוד.

 

לפי ההחלטה, כל חקלאי יקבל עד 2.5 דונם עליה יוכל לבנות למגורים בשטח כולל של 375 מ"ר, בתמורה לדמי חכירה של 3.75% משווי קרקע. ההחלטה מבטלת למעשה את חובת הרצף הבין-דורי ואת המגבלה על גודל ומספר יחידות הדיור.

 

גם מסקנות הדו"ח בעניין השימוש בחלקת המגורים לתעסוקה שאיננה חקלאית אושרו. מעתה כל משק יוכל להסב עד 500 מ"ר (כולל שטחי קיט) בתוך חלקת המגורים לתעסוקה חליפית בכפוף לאישור מוסדות התכנון.

 

הצעה נוספת שאושרה פה אחד על ידי המועצה היא עיסקת המכירה של נמל יפו לעיריית תל-אביב בתמורה לנכסים בשווי מקביל שיועברו למנהל.

 

שטרית: מהפכה במגזר ההתיישבותי

בצאתו מישיבת המועצה הגדיר השר שטרית את החלטות המועצה כ"מהפכה בכל המגזר, גם במושבים וגם בקיבוצים".

 

שטרית סיפר ל-ynet כי כל ההצעות לסדר היום נדונו וכי מרביתן אושרו פה אחד על ידי מליאת המועצה. בהתייחס למגזר ההתיישבותי אמר שטרית כי "מדובר בתחום שהיה בלתי מוסדר במשך שנים. הוקמו מבנים לא חוקיים, שהקמתם גררה קנסות ופעילויות של מוסדות האכיפה. היום בפעם הראשונה הצלחנו להביא הסדר כולל לרווחת כל הצדדים".

 

בשנה האחרונה נוכח היעדרות נציגי קק"ל לא היה המניין חוקי הדרוש על פי חוק מינהל מקרקעי ישראל לכינוסה של המועצה. לאחרונה, נוכח התערבותו של שטרית שמשמש גם כיו"ר המינהל, אישרה הממשלה 3 נציגים מטעם קק"ל והכשירה בכך את כינוס המועצה. אי כינוס המועצה פגע קשות ביכולתה להתוות את מדיניות המינהל, לבצע רפורמות לקבל החלטות לטובת החוכרים או לבצע כל פעולה משמעותית אחרת הכרוכה באישור המועצה. מהיום, מבטיח שטרית, "אכנס את המועצה ככל שיידרש אפילו מדי שבועיים".

 

לאחרונה פנו גופים שונים אל שטרית ואל יו"ר המינהל יעקב אפרתי וביקשו להוציא מסדר יומה של המועצה נושאים שונים בטענה ש"לא ניתן לקיים דיון רציני על מספר כה רב של נושאים כבדי משקל במסגרת ישיבה אחת". בהתייחס לביקורת זו אומר שטרית כי כל הנושאים שהובאו לסדר היום נדונו והוכרעו לשביעות רצונו. 

 

בנוסף, קיבלה המועצה החלטה המסדירה את זכויותיהם של חוכרים במשקי עזר, נתנה ארכה לישובי הצפון שהושפעו ישירות ממלחמת לבנון להשלים ביצוע עסקאות שינוי יעוד קרקע חקלאית והסדירה את נושא מכירת הזכויות בשכונת רמז שבצפון לוד.

 

כמו כן, דנה המועצה בפיתוח קרקעות לבדואים ולמשרתי כוחות הבטחון ביישובים מיעוטים והחליטה להעניק הנחות בהקצאות קרקע למגורים בגליל. המועצה גם קבעה כי מבצע היוון דירות המגורים במגזר העירוני יימשך.

 

מכה חברתית ותכנונית

באגודה לצדק חלוקתי הגדירו את החלטות המועצה במונחים של מכה חברתית ותכנונית. "משמעותן של ההחלטות הן כינונה של אצולת קרקעות ונדל"ן חדשה על בסיס קרקעות הציבור, תוך כדי פגיעה בכל עקרונות השוק החופשי ושיוויון ההזדמנויות כמו גם בעקרונות חברתיים. מהלכים אלו יובילו בנוסף לתהליך פירבור מואץ של האזור הכפרי בישראל, לפגיעה בערים הגדולות, להוצאות עתק על פריסת תשתיות ולכירסום מאסיבי במצבת השטחים הפתוחים המצומצמת".

 

בהתייחס לקבלת מסקנות דוח הבר אמרו באגודה כי הן "לא רק שאינן מתקנות את הכשלים בהצעה הקודמת (החלטה 979), אלא אף מגבירות אותם בדמות פגיעות נוספות בציבור הכללי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מאיר שטרית - אכנס את המועצה כל אימת שיידרש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים