שתף קטע נבחר

מחקר: 82% מילדי הערבים בנגב - עניים

נתונים שיוצגו בכנס של מכון ון-ליר ומרכז עדאלה מציגים תמונה עגומה באשר למצבם הסוציו-אקונומי של ערביי ישראל. שיעור הזכאים לבגרות מבין ערביי הנגב עומד על כ-35% בלבד, וסביב כ-84% מהבתים אין אשפה. עמית בכיר במכון ון ליר: הנתונים מעידים על אפליה מתמשכת

ביותר ממחצית הבתים בכפרים הערביים בנגב אין מקלחת ושירותים, והיקף העוני בקרב הילדים שם עומד על כ-82%, כך עולה ממצאים שיוצגו הבוקר (יום ד') במכון ון ליר בירושלים. הנתונים יוצגו במסגרת יום עיון של המכון ושל מרכז "עדאלה" - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, שייערך תחת הכותרת "חברה, משפט והמאבק על זכויות האזרחים הערבים בישראל".

 

הנתונים מופיעים ב"ספר החברה הערבית בישראל 2", שיראה אור בהוצאת מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד. לפי מכון ון ליר, "ממצאים אלה משקפים את ממדי ההפליה, המצוקה המעמיקה והפערים בכל תחומי החיים בין האוכלוסייה היהודית לבין האוכלוסייה הערבית בישראל".

 

מעיון בנתונים עולה כי היקף העוני בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל הגיע בשנת 2006 ל-56.4% ממשקי הבית ול-64.3% מן הילדים הערבים. חמור במיוחד המצב בקרב ערביי הנגב, שם הנתונים הם 76.6% ו-81.9, בהתאמה.

 

עוד מתברר כי שיעור האקדמאים באוכלוסייה הערבית בנגב מגיע ל-3.1% בלבד, ושיעור הזכאים לבגרות בכיתה יב' הוא 35.6% בלבד. בשנת 2006 שיעורי האבטלה בכפרים הבלתי מוכרים היו 17.1%, ו-22.1% מן המשפחות בכפרים אלה התקיימו מקצבת אבטלה ומקצבות אחרות כהכנסה עיקרית. מלבד הנתונים על המחסור בשירותים ומקלחות התברר כי ב-84.3% מהבתים בכפרים הערביים בנגב לא נמצאה אשפה סביב הבית.

 

ד"ר עאדל מנאע, עמית בכיר במכון ון ליר בירושלים: "במדינת ישראל 2007 קיימת מציאות מחפירה של אפליה מתמשכת, מצוקה מעמיקה ואי-סגירת פערים בכל תחומי החיים, בין יהודים וערבים החיים במדינה". 

 

לדבריו, תמונת המצב בישראל עגומה גם בכל הנוגע לייצוג הערבים במוסדות המדינה. מן הנתונים שיוצגו בכינוס עולה שכמעט אין ערבים המועסקים במשרד ראש הממשלה, במשרד האוצר, בבנק ישראל ובמשרדים אחרים בקריית הממשלה. גם שיעור העובדים הערבים בפקידות הבכירה בחברות הממשלתיות שואף לאפס.

 

כמו כן, מהנתונים מתברר כי כמעט שאין נציגות ערבית בתקשורת או בטכנולוגיה עילית וכי שיעור המרצים הערבים הבכירים באוניברסיטאות בארץ ועובדי המנהלה הערבים באוניברסיטאות מגיע ל-1% בלבד.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל דלומי
כפר אם בטין בנגב. תמונה עגומה
צילום: אריאל דלומי
מומלצים