שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  חרף ההבטחות, מילואימניקים לא קרביים - לגדה

  לפני כשנתיים נמתחה ביקורת על צה"ל, שגייס חיילי מילואים ללא הכשרה קרבית ושלח אותם לשרת בשטחים. לאחר בדיקה, פוזרו הבטחות, אבל נראה שהמציאות חוזרת על עצמה. ומה יש לצה"ל לומר? "המגויסים עוברים תוכנית אימונים המותאמת לפעילות"

  מבקר המדינה העיר, הוועדה לענייני ביקורת המדינה דרשה תשובות, סגן שר הביטחון לשעבר בוים הבטיח - אבל בצה"ל חזרו באחרונה לקרוא לאנשי מילואים שאינם בעלי הכשר קרבית לתעסוקה מבצעית בשטחים. חייל מפקדה שקיבל זימון לשירות מילואים שיגר למפקדו מכתב בו הוא תהה: "מה יקרה אם תתרחש תקלה, וחיי יהיו בסכנה?", אבל נראה שבצה"ל לא מתרגשים. בארגוני המילואים זועמים: "נמשכת תרבות ה'סמוך'".

   

  לפני כשנתיים נדרש סגן הביטחון דאז, זאב בוים, להשיב לשאילתא של ח"כ אבשלום וילן, באשר להכשרה הנדרשת לתעסוקות של חיילי מינהלה לשירות מילואים באזור יהודה ושומרון. בוים ענה חייל בשטחים חייב לעבור אימון כשירות תקופתי שכולל הפעלת נשק אישי, תרגילי פרט וחוליה, הפעלת מכשירי קשר, מתן עזרה ראשונה ועוד.

    

  בנפרד מכך, מבקר המדינה החל בבדיקת הנושא, נוכח טענות של חיילים כי אינם מקבלים הכשרה כנדרש. בתום הבדיקה קבעה הוועדה לביקורת המדינה כי היא "רואה בחומרה הצבתם של חיילי מילואים ללא הכשרה מתאימה", וקראה לשר הביטחון לטפל בנושא. גם מבקר המדינה לא חסך ביקורת על הנושא.

   

  בינואר 2006 קיבל פורום החפ"שים התייחסות לנושא מלשכת הרמטכ"ל, שבו נטען כי "הזימונים לשירות מילואים בשנת 2006 לחריגים (נהיגה בגזרות לחימה, אבטחת מתקנים), נעשים לאחר בדיקה מקיפה וכי אין חלופה אחרת שניתן לממשה בשלב זה".

   

  כך או כך, בשבועות האחרונים נראה שהזימונים חזרו, ובגדול. במקביל, האימונים הקצרים והלא מספקים - לא שונו. לפורום החפ"שים הגיעו באחרונה פניות של חיילי מילואים רבים שקיבלו להפתעתם צו מילואים לתעסוקות דומות. כך למשל חייל מגדוד מילואים שנקרא למשימת אבטחה, כאשר הפעם האחרונה שבה אחז בנשק הייתה לפני עשר שנים, וחייל מתמחה  באלקטרוניקה שנקרא להיות נהג בשטחים, למרות שאינו נוהג כלל בחייו האזרחיים.

   

  וכך השיבה נציגת ראש ענף מילואים באגף משאבי אנוש לחייל מינהלה, שדרש תשובות באשר לזימונו המפתיע לתפקיד נהג מבצעי בגדה: "לאור ריבוי המשימות המבצעיות והעומס הרב המוטל על מערך הנהיגה ומערך המילואים בכלל, ניתן אישור לגיוס נהגים בעלי רישיון 02 לתעסוקה מבצעית בשנת 2007".

   

  ומה יהיה עם האימון? גם לכך יש לצה"ל תשובה, וגם כאן אין מה כל חדש: "החיילים עוברים הכשרה של יומיים, שם יועברו תכנים בנושא נהיגה וחיילות". 

   

  "יהיה בסדר"

  מפורום החפ"שים - הפורום למען החיילים המשרתים במילואים, נמסר בתגובה: "בחודשים האחרונים עקבנו אחר הנאומים היפים על התחקירים שנוגעים למלחמה וה"מהפכה" שנרגיש בעקבותיהם. שמענו גם מפי הרמטכ"ל כמה חשובה המקצועיות וההקפדה על הפרטים הקטנים. אך בצה"ל כמו בצה"ל - כנראה שלא למדו דבר, וממשיכים לשלוח חיילים לא כשירים לפעילות מבצעית.

   

  "כל בר דעת יודע שאי אפשר להפוך חייל עורפי לחייל קרבי ונהג מבצעי ביומיים. תרבות ה'יהיה בסדר' ממשיכה לפרוח בצה"ל. מי ששולח מילואימניק עורפי ללא הכשרה קרבית לחזית, ימשיך לשלוח למלחמה טנקיסטים שלא ראו טנק שנים, חי"רניקים ללא ציוד הולם, וחובשים עם תרופות פג תוקף. אנו קוראים לרמטכ"ל לשים קץ להפקרות ולמצות את הדין עם כל מי שנותן יד לתופעה הזאת, ולוועדות השונות לטפל בעניין".

   

  מדובר צה"ל נמסר: "כיעד לשנת 2007 נקבע כי חיילי מילואים בעלי רישיון נהיגה 02 יזומנו למשימות תגבור בתעסוקה מבצעית, נוכח ריבוי המשימות ולאחר בחינת החלופות אשר עומדות לרשותנו, ובכללן העסקת נהגים בקבע ובחובה. כמו כן הוחלט כי יקוימו חמישה ימי אימונים לצוותי מילואים טרם לתעסוקה המבצעית, ושניים-שלושה ימים למגויסים בודדים. אופי ותוכן האימון אושרו על ידי כל גורמי צה"ל הנדרשים לכך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  הפגנות המילואימניקים
  צילום: עופר עמרם
  צילום: צביקה טישלר
  מתחיילים
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים