שתף קטע נבחר

טג'יקיסטן: מלחמתו של הנשיא בשמות הסלאביים

בתחילת השבוע, אמר נשיא טג'יקיסטן אימומאלי רחמונוב כי הוא מעוניין שהורים לתינוקות שזה עתה נולדו ישמיטו את הסיומת הסלאבית של שם משפחתם כאשר הם ממלאים את תעודת הלידה של צאצאיהם. היום הבהיר דוברו כי דבריו של הנשיא היו בגדר המלצה בלבד - למרות הנשיא עצמו מתכוון לחזור לשמו המקורי, רחמון

נשיא טג'יקיסטן, אימומאלי רחמונוב, חזר בו היום (ד') מהוראתו כי הורים חייבים לתת לילדיהם שמות פרסיים בלבד. קודם לכן השבוע, אמר רחמונוב, השולט במדינה שבמרכז אסיה מאז שנת 1992, כי תושבי המדינה חייבים להשמיט את הסיומת הסלאבית של שם משפחתם, כאשר הם ממלאים את טפסי תעודת הלידה של התינוקות שלהם.

 

היום אמר דוברו של רחמונוב כי דבריו של הנשיא היו בגדר המלצה בלבד - למרות שרחמונוב עצמו מתכוון לחזור לשמו הפרסי המקורי, רחמון. "יוזמתו של הנשיא היתה רק המלצה, ולאזרחים יש זכות להחליט בעצמם אם הם רוצים להשאיר את שם משפחתם כמות שהוא, או לשנותו. כן הם יכולים לקבוע בעצמם מה יהיו שמות ילדיהם", אמר דוברו, עבדופתוח שריפוב.

 

"הנשיא הכריז על כוונתו לשנות את שמו בחזרה לשם המקורי - אבל זה עניינו הפרטי. הוא לא התכוון לכפות את רצונו האישי על המדינה כולה", אמר שריפוב, והוסיף: "אני, לדוגמה, עדיין לא החלטתי האם בכוונתי לשנות את שמי".

 

סיומות סלאביות, כמו הסיומת -וב, הוספו לשמות לשמות רבים של תושבי הרפובליקות הסובייטיות לשעבר במהלך השלטון האמפריאלי הרוסי, ומאוחר יותר תחת המשטר הקומוניסטי. תושבי טג'יקיסטן דוברים ניב מקומי של השפה הפרסית.

 

שמו של נשיא טג'יקיסטן יישאר באופן טכני "רחמונוב", עד שהוא ישנה את שמו באופן רשמי. עם זאת, באתר האינטרנט של הנשיא הוא כבר מכונה "רחמון". גם סוכנות הידיעות הטג'יקית, חובאר, החלה לכנותו בשמו המקורי, בלי הסיומת הסלאבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא. לא רחמונוב, אלא רחמון
צילום: איי פי
מומלצים