שתף קטע נבחר

בילעין: הפלסטינים הקימו מאחז מעבר לגדר

תושבי הכפר טוענים כי בניגוד להחלטת בג"ץ ממשיך המנהל האזרחי להרחיב את מודיעין-עילית על חשבון אדמותיהם. כמחאה, הקימו בשעת לילה עשרות מהם מאחז מעבר לגדר ההפרדה

התנחלות - הגרסה הפלסטינית. עשרות פלסטינים תושבי הכפר בלעין הקימו הלילה (ה') מאחז על האדמות הסמוכות שמעבר לגדר ההפרדה, אשר הופקעו מהם לטענתם לצורך הרחבת ההתנחלות מודיעין-עילית הסמוכה והקמת שכונת מתתיהו מזרח החדשה.

 

הלילה התכנסו מעבר לגדר עשרות מתושבי הכפר - ילדים, נשים ומבוגרים - ובנו בשטח את המרכז לחינוך הילד "כדי להוכיח לעולם את הגזענות ואת האפליה של הישראלים", כפי שהסביר ל-ynet חבר הועדה העממית נגד גדר ההפרדה בכפר, מוחמד חטיב. בשעות הצהריים עדיין היו במקום עשרות מתושבי הכפר ומספר פעילי שלום ישראליים.

 

לדברי חטיב, המינהל האזרחי מתעלם מהחלטת בג"ץ וממשיך לתכנן את שכונת מתתיהו מזרח על האדמות שנקבע כי אינו יכול לעשות בהן שימוש והן שייכות לתושבי הכפר. במינהל האזרחי, מסביר חטיב, טוענים כי לתושבי ההתנחלות יש צרכים דמוקרטיים וקיימת התרבות טבעית, "אבל גם לנו יש צרכים טבעיים והתרבות אוכלוסייה. גם אנחנו זקוקים למבנים. שהמינהל יוכיח ויסביר לעולם למה הוא הורס את המבנים שאנחנו בונים לצרכים שלנו בעוד שעל האדמות המוכרות כשלנו על ידי בית משפט ישראלי, הוא אינו מאפשר לבנות".

 

חטיב אומר כי כוח של משטרה ונציגי המנהל הגיעו לאזור בעקבות הקמת ההתנחלות, אולם לדבריו לא היה כל עימות בין התושבים לבין הנציגים הישראליים: "אמרנו להם – אתם יכולים להרוס, אבל בכך אתם עוברים על החוק. אנחנו מתכננים לבקש רישיון לבניין הזה והם לא יכולים להרוס אותו. אם הם לא יאשרו לנו את הרישיון, הם יצטרכו להסביר למה לנו הם לא מאשרים זאת, ולמה למתנחלים הם מאפשרים להתרחב בצורה כזאת פראית".

 

אנשי הכפר בילעין ופעילי שמאל מהארץ ומחו"ל ציינו בחודש שעבר שנתיים להחלטה לצאת במאבק בלתי אלים נגד גדר ההפרדה באמצעות הפגנה שבועית אותה הם מקיימים במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בילעין. המאבק נמשך
צילום: חיים צח
מומלצים