שתף קטע נבחר

תנו ליונים לחיות: מאבק נגד מופעי קסמים עם חיות

ישראל קליוסטרו תיאר כיצד בעלי-חיים מנוצלים במופעי קוסמות, קרא לבטל אותם - ועורר סערה בין הקולגות: "אנו אוהבים חיות ולא מתעללים בהן", מוחים באגודת הקוסמים; "ניאבק להוציא את היונים מעבדות לחירות", מכריזים פעילים; והממונה על חוק צער בעלי-חיים מוסרת כי "האגודה חייבת לבקש היתר למופעים הללו"

שבוע וחצי עבר מאז חשף הקוסם ישראל קליוסטרו ב-ynet כמה מהסודות המכוערים של עולם הקוסמות, תיאר ניצול אכזרי של בעלי-חיים במופעים - ועורר סערה של ממש בין הקולגות. "הכתבה היתה קיצונית והראתה דברים שאנו מתנגדים אליהם בכל תוקף", מתקוממת נשיאת אגודת הקוסמים הישראלית דליה פלד. "אנחנו אוהבים חיות ולא מנצלים אותן או מתעללים בהן. השימוש בבעל-חיים במופעים תורם לאהבתם בקרב ילדים, בני-נוער ומבוגרים", היא מוסיפה. "מופע קסמים טוב עם יונים הוא מופע קלאסי ומדהים, ואם לא מתעללים בחיה אין סיבה להוריד אותו".

 

בדבריה פלד מכוונת לפניית "תנו לחיות לחיות" לאגודה בעקבות פרסום הכתבה, בדרישה לביטול מופעים בהם מעורבים בעלי-חיים בכלל, ובפרט בכנס השנתי של האגודה האמור להתקיים בחולון ב-10 באפריל. לאחר שלא חל שינוי בעמדתה פנה ראובן לדיאנסקי, המנכ"ל והיועץ המשפטי של העמותה, לממונה על חוק צער בעלי-חיים במשרד החקלאות ד"ר דגנית בן-דב. "במידה ולא תתקבל הודעה ברורה וחד משמעית מאגודת הקוסמים על ביטול מופעים בהם נעשה שימוש בבעלי-חיים שלא כדין, אבקשך להפעיל את סמכותך על-פי החוק על-מנת למנוע את קיומם", כתב לדיאנסקי.

 

בהמשך לפנייה שיגרה בן-דב מכתב לנשיאת האיגוד, בו הבהירה את התקנות וההנחיות בדבר קיום מופע בהשתתפות חיות, לפיהן יש לבקש היתר 30 יום לפני מועד האירויםע. פלד מציינת כי לא לא היתה ערה לנושא, ומבטיחה כי "כעיקרון נקפיד מאוד לבקש ולקבל אישורים על אותם מופעים שלא מזיקים ליונים ולחיות אחרות, ואפילו עוזרים לקהל. ילדים אוהבים ללטף בעלי-חיים, ואל הכנס המיועד מוזמנים כאלף ילדים נכים, חולי סרטן וילדים משכבות מצוקה. אנחנו עושים את כל המאמצים להגיש את הבקשה ולקבל את האישור".

 

"היונים הן כמו החברים של הקוסם"

קליוסטרו, שאמור היה להנחות את הכנס השנתי של אגודת הקוסמים, המציינת 25 שנות פעילות, עיין בתוכניית האירוע וגילה כי "מככבים" בה גם בעלי-חיים. את מחאתו הוא הפנה לפלד, וביקש כי תשקול מחדש את השימוש ביונים. "היתה לי תחושה שהאגודה עומדת מאחורי מספר מצומצם של חברים בה המתעללים ביונים. לא יתכן שקומץ קוסמים עדיין משתמשים בחיות ומכתים את כל שאר אוכלוסיית הקוסמים המתנגדים לכך, ושומרים על שתיקה בגלל קוליגיאליות", הוא מתרעם. "בעבר היו ניסיונות לפנות לאגודה ולבטל את השימוש בחיות אך הדבר נחל כישלון. הצעתי להם בצורה מכובדת שיראו סימן של שינוי חברתי אך לצערי, נתקלתי בחומה בצורה".

 

לבסוף, החליט קליוסטרו להתפטר מהאגודה ומהנחיית האירוע. "שוחחתי עם מספר קוסמים שמתכננים להופיע באירוע עם יונים", הוא מסביר. "הם לא חיבבו במיוחד את הבקשה שלי להוציא אותן מהמשוואה, אבל הודו שיוכלו להתמודד עם השינוי. במקום שירימו את הכפפה ויראו כי השרוולים שלהם באמת ריקים ולא מוחבאת בהן יונה מעוכה או ארנבת מבוהלת, מארגני הכנס לא רק פועלים לא נכון רק מול החוק, אלא גם מול התפיסה הרווחת בקרב הצופים", הוא אומר. "יש

קוסמים שמזניחים יונים, אבל רובם הגדול מטפחים אותן כי הם מתפרנסים מהן - אבל זה עדיין לא אומר שהם יכולים לעשות כל מה שהם רוצים על הבמה".

 

"מעטים מהקוסמים מופיעים עם יונים, מאחר והיום לא מחזיקים יונים בבית בכלוב קטן אלא צריך להעניק להן חדר שלם ולאפשר להן לעוף בחופשיות", משיבה פלד. "כל האביזרים הקיימים כיום אינם מסוכנים, לא מכאיבים ליונה ואף מועילים לרווחתה. היונים נמצאות בבתיהם של הקוסמים, הן מטופלות, מקבלות ויטמינים וטיפול וטרינרי, הן כמו החברים של הקוסם. היונה לא סובלת, בטח לא יותר מכלב שמובילים אותו בחשיכה ובקור במטוס". ואילו לדברי קליוסטרו, "אני מבין את הקוסמים שמתרעמים על כך מאחר וזו הפרנסה שלהם וזה מה שהם יודעים לעשות. אבל אם אתה באמת קוסם, תדע לעשות קסמים בלי חיות".

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "מופעים עם בעלי-חיים מחייבים היתר מטעם הממונה על חוק צער בעלי-חיים. ההחלטה האם להעניק היתר תלויה במספר רב של פרמטרים, בהם סוג החיה, תנאי ההחזקה שלה, תנאי ההובלה, משך הזמן בו היא מופיעה ועוד. ברבים מהמקרים ההיתר מוגבל בהתאם לתנאים מסוימים שתפקידם להגן על בעל-החיים מפני פגיעה. התקנות אינן אוסרות מופעים כאלה ולכן כל מקרה נבדק לגופו וההחלטה מתקבלת בהתאם לתוצאות הבדיקה. הכנס השנתי של אגודת הקוסמים בישראל יישקל בהתאם לממצאים אם ולאחר שתוגש בקשה להיתר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
"נבקש אישורים"
צילום: סי די בנק
"אפשר בלי חיות". קליוסטרו
צילום: הנס סטודיו
מומלצים