שתף קטע נבחר

הירוקים: עיר הבה"דים תסכן חיילים

ראש הממשלה וראשי היישובים בנגב מברכים על הקמת המתחם הצבאי הגדול, אבל הגופים הירוקים מזהירים: השרים יישאו באחריות לחיי החיילים. המקור לדאגה: אזור התעשייה רמת חובב

עיר הבה"דים - המרכז הגדול של בסיסי ההדרכה שמקים צה"ל בנגב, סמוך לאתר הפסולת רמת חובב - מעוררת ביקורת בקרב הגופים הירוקים עם אישור הקמתה על ידי הממשלה: כ-20 פעילים של תא הסטודנטים "מגמה ירוקה" באוניברסיטת בן גוריון הפגינו הבוקר (יום א') נגד הקמת העיר, כיוון שלטענתם יש קודם לטפל במפגעים הזיהומיים באזור התעשייה רמת חובב. 

 

דוברת תא הסטודנטים, דידי זילברמן, אמרה: "אנחנו מתנגדים להקמת עיר הבה"דים לפני שטופלו המחדלים הזיהומיים שגורמים לבעיות נשימיתיות, מומים מולדים והפלות אצל בקרב תושבי הנגב והסביבה. לא ניתן שיעשו ניסויים בחיילי צה"ל ויעבירו אותם תשעה קילומטרים בלבד מרמת חובב לפני שמטפלים טיפול הולם בבעיות זיהום האוויר".

 

אזור התעשייה רמת חובב מעורר ביקורת רבה של תושבי הסביבה, עקב זיהום האוויר הכבד שהוא יוצר. תושבי רמת הנגב טוענים כי שיעור התחלואה בקרבם הולך וגדל מדי שנה בעקבות הטיפול הכושל בחומרים המסוכנים במקום.

 

גם עמותת "אדם, טבע ודין" נותרה איתנה בדעתה כי אין להקים את עיר הבה"דים, עד אשר יוכח ללא כל ספק כי האזור נקי מזיהום.


מפגינים נגד הזיהום (צילום: גיל יוחנן)

 

השרים שצפויים לאשר את הקמת המתחם הצבאי החדש, יקבלו מסמך עמדה של העמותה שבו הם מסבירים כי יש להקים את עיר הבה"דים במהלך שיארוך מספר שנים. אביעד אורן, דובר העמותה אמר ל-ynet: "צריך להוכיח ללא כל ספק כי רמת חובב נקייה, ורק אז להתחיל בהקמת עיר הבה"דים. אם לא ינקו את זה כמו שצריך, כשיגיע השלב של אכלוס החיילים כבר יהיה מאוחר מדי. ביקורות במדינתנו הם לא דבר שבשגרה, וצפויים לזלזל בעניין הזה". 

 

אורן הסביר כי יש לבצע סקר בריאות מקיף כדי לוודא מהי ההשפעה של אתר הפסולת על התושבים, וכן דורש להסדיר את מערך פליטות הזיהום לאוויר. "בשנים האחרונות חל שיפור רציני אך לא מספיק", קבע אורן. בארגון אדם טבע ודין לא מכוונים לכך שיעבירו אוכלוסיות ממקומן, כמו לדוגמא את תושבי השכונות הדרומיות של באר שבע או התושבים הבדואים באזור, שסובלים  תכופות מריחות כבדים של זיהום בתחומם. הכוונההיא "לנקות את רמת-חובב ולא לאכלס אף אדם נוסף עד שיוכיחו שאין זיהום באופן חד משמעי". 

 

יו"ר מפלגת הירוקים, פאר ויסנר, קרא לשרי הממשלה שלא לאשר את הקמת עיר הבה"דים. לדבריו, צה"ל פועל משיקולי נדל"ן שגוברים על שיקולי בריאותם של החיילים. "אישור העברת בסיסי ההדרכה הינו מעשה חובבני, ומשמעותו הפקרת בריאותם של חיילי צה"ל שתביא בעתיד להקמתה של ועדת 'שמגר שתיים'". לטענתו, התעלמות מראש מהאפשרות לפיה בריאותם של חיילי צה"ל תיפגע מחומרים מזהמים שמגיעים לאזור, היא שערורייה. "שרי הממשלה יישאו באחריות לחייהם של החיילים".

 

אך ראש המועצה האזורית רמת הנגב שמוליק ריפמן, דווקא מקבל בברכה את הקמת העיר החדשה. לדבריו, זוהי המתנה הכי גדולה שהממשלה והצבא יכולים להעניק לנגב, והוא אף בטוח כי צומת הנגב היא המקום הנקי ביותר במרחב זה. 

 

במשרדי הממשלה המגישים את הצעת ההחלטה אומרים שנתוני איכות האוויר אשר נאספו בשנה וחצי האחרונות בצומת הנגב מצביעים על קרוב לאפס חריגות מהתקנים המחמירים ביותר. "השינוי הסביבתי העצום שעברו המפעלים ברמת חובב וההתחייבויות שניתנו באשר להמשך הטיפול האפקטיבי במפעלים, הם ששכנעו את אנשי המקצוע במשרד הבריאות ובחיל הרפואה. היקף ההשקעות עומד על כחצי מיליארד שקלים, ומטרתו להביא את המפעלים לסטנדרטים הגבוהים ביותר. הציבור מוזמן לראות באתר האינטרנט של מועצת רמת חובב בכל רגע מהי איכות האוויר באזור", נמסר בתגובה ממשרדי הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
רמת חובב. מזהמת?
צילום: חיים הורנשטיין
הפגנת מגמה ירוקה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים