שתף קטע נבחר

צה"ל מכר את החמץ לגוי - וגם את הכלבים

קבלן מזון הכלבים של צה"ל הודיע כי לא יוכל לספק השנה מזון כשר לפסח, ובאישור מיוחד של שר הביטחון נמכרו יחד עם החמץ - גם כל כלבי הצבא. ובשורה לחיילים שנשארים לסדר: על השולחן יעלו דג נסיכת הנילוס, מיץ ענבים תירוש במקום יין פטישים ועוגיות ממולאות בשוקולד

פה מכוּר הכלב: כחלק מההכנות לפסח, צה"ל מכר הבוקר (יום א') לראשונה גם את הכלבים שלו - יחד עם כל מלאי החמץ של הצבא - לאלוף משנה (מיל') לביב נסראלדין, דרוזי מדלית אל-כרמל.

 

מדי שנה נמכר החמץ של צה"ל כדי שלא יהיה ברשות יהודים במהלך החג, אך מה נשתנה שהפעם נמכרו גם הכלבים? השנה התברר שהקבלן שמספק להם מזון לא יוכל להעביר לבעלי החיים אוכל שאין בו חמץ, ולכן היה צורך להעבירם לרשותו של מי שאינו יהודי. את טקס המכירה קיים הרב הצבאי הראשי של צה"ל, תת-אלוף הרב אבי רונצקי. במהלך הטקס מסר נסראלדין לצה"ל מקדמה כספית בעבור החמץ, ולאחר צאת החג יחזיר את החמץ לצבא - ותוחזר לו המקדמה.


טקס מכירת החמץ. מבצע 1+1 (צילום: ירון ברנר)

  

ברבנות הצבאית ניסו בתחילה למצוא פתרון אחר לבעיית המזון  של הכלבים, ובין היתר ביקשו לאשר מזון מיוחד כשר לפסח אצל הווטרינרית הצבאית הראשית. אלא שהרופאה קבעה כי המזון עלול לפגוע בכלבים, ולפיכך יש להמשיך ולהאכיל אותם באותו מזון שהם אכלו עד כה.

 

כיוון שמדובר בנושא שלא עלה מעולם על הפרק, היה צריך הרב הצבאי הראשי לבקש אישור למכירה משר ביטחון, עמיר פרץ - דבר שעיכב הבוקר את טקס מכירת החמץ שנערך בלשכתו.

 

בפועל - כפי שהחמץ נשאר במחסני צה"ל, כך גם הכלבים יישארו בידי החיילים. עם זאת, במהלך ימי החג הם יהיו שייכים לנסראלדין והוא בעליהם החוקיים. אם ירצה, על פי ההלכה, יוכל לקחתם עמו. מכירה כזו לגוי נהוגה בקרב היהודים מזה שנים רבות ומסייעת לשמור על כשרות החג, מבלי לגרום להפסדים מרובים.

 

חידושים בתפריט החג

במקביל לכך, מרכז המזון של צה"ל מתכונן לחג הפסח, תוך גיוס אנשי מילואים שמסייעים למאמץ הלוגיסטי המורכב. מפקד מרכז מזון, אלוף משנה יוסי מדר, מסר כי צה"ל רכש כ-100 טון מצות. לדבריו, על-מנת שלא ייווצר מצב שצה"ל ישליך מצות עודפות, כל יחידה תקבל כמויות מדויקות ואם ייגמר המלאי, תוכל לבקש מצות נוספות שצה"ל לא רכש עדיין, אך נשמרו לו במפעל אם יהיה צורך.

 

לדברי מדר, לראשונה יעלה השנה על שולחן החג דג נסיכת הנילוס (במקום דג בקלה), וכמו כן עוגיות קוקוס ממולאות בתמרים ושוקולד. חידוש נוסף הוא חסה כשרה ללא תולעים, שמעולם לא הייתה בצה"ל. ועוד ברשימת החג של צה"ל: 20 טון הודו פרוס, 20 טון ירכי עוף, 5 טון בשר צלי, 32 אלף בקבוקים של מיץ ענבים תירוש שיחליפו את יין הפטישים הותיק, ו-7,000 קופסאות חזרת.

 

"החיילים יוכלו ליהנות בשולחן החג מארבע-חמישה סוגי בשר, כולל פרגיות ובשר בקר. סיפקנו השנה גם רוטב פטריות כדי שהטבחים יוכלו לעשות מנות מיוחדות", סיפר אלוף משנה מדר. "במהלך החג ייצאו 1,800 משאיות שיחלקו לכל יחידות צה"ל את המצרכים לחג, וכוללים תגבור של ממרח שוקולד למריחה כדי שיהיה לחיילים מה למרוח על המצות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליל הסדר. ויש גם חסה!
צילום: שאול גולן
צילום: דובר צה"ל
הכלבים נמכרו. זו לא מתיחה של 1 באפריל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים