שתף קטע נבחר

"שביתה איטלקית" באמצע האימון של מגלן

עשרות מלוחמי היחידה המובחרת סירבו להשלים אימון מפרך במיוחד, והעלו טענות קשות נגד המפקדים: "לא אכלנו שלושה ימים". מפקדיהם דוחים את התלונות: "התרגיל נערך על פי הוראות הצבא, החיילים הביעו מרמור - אך סיימו את התרגיל"

האם האימונים שעורך צה"ל כחלק מיישום לקחי המלחמה קשים מדי? עשרות לוחמי יחידת "מגלן" סירבו לפני מספר ימים לסיים אימון מפרך בדרום הארץ, שמטרתו להכשיר את היחידה למקרה של מלחמה בצפון או מערכה בגזרה אחרת. "מתייחסים אלינו כמו חיילים במסלול, לא אכלנו במשך שלושה ימים", קבלו החיילים, שחלקם אף הסירו לאות מחאה את סיכת הלוחם. בצה"ל הבהירו: "לא היה מרד, רק הבעת מרמור".

 

מעדויות שהגיעו ל-ynet עולה כי הלוחמים, שסיימו זה מכבר תקופת "מסלול" מפרכת שנמשכה שנה ושמונה חודשים, החלו שבוע אימונים קשה במיוחד. האימון כלל שהייה ארוכה בשטח, צעידה ארוכות במיוחד, שימוש באמצעי לחימה ונשיאת משקלים כבדים.

 

לקראת סוף האימון נדרשו הלוחמים לטפס על כיפת הר, ומשם להגיע לכיפה נוספת. לטענת אחד החיילים, כשהתברר לו שעליו להמשיך לכיפה נוספת (מרחק של מספר קילומטרים) - פשט את האפוד והקסדה, והודיע כי אינו מוכן להמשיך עוד. מספר חיילים נוספים הצטרפו למהלך המתריס, כולל לוחמים מצוותים אחרים.

 

החיילים מספרים כי המפקדים נדהמו מסירובם להמשיך באימון, ואיימו עליהם בעונשים חריגים מאוד ליחידה, בהם פירוק צוותים ושליחת חיילים לכלא. "כעסנו מאוד", תיאר אחד הלוחמים, "לא אכלנו במשך שלושה ימים, התייחסו אלינו כמו חיילים במסלול, לא אמרנו לנו מתי זה ייגמר, יש גבול לכל דבר".

 

על מה שקרה מכאן ואילך הגרסאות חלוקות: מפקדים ביחידה ציינו כי בסופו של דבר החיילים התעשתו וסיימו את האימון, ואילו הלוחמים עצמם טוענים כי למקום הגיע אוטובוס ואסף אותם בחזרה ליחידה. מכל מקום, האירוע הפך לשיחת היום ביחידה וגרם לכעס רב בקרב המפקדים.

 

"מפקד היחידה אסף אותנו ואמר שההתנהגות שלנו היא ביזיון", סיפר אחד החיילים. לדבריו, מפקד היחידה אמר כי ישלול מהם הטבות שמגיעות ללוחמים. החייל הראשון שהפסיק את האימון הועבר לשיבוץ מחדש מחוץ לפלוגה.  

 

"האימונים הקשים יימשכו"

גורם במגלן אמר כי "החיילים באימון איבדו כיוון. דווקא בגלל שמתייחסים אליהם כל כך יפה, הם התבלבלו. זה דבר חמור שלא היה צריך לקרות, ויטופל בתוך היחידה". עם זאת, ביחידה מודים כי האירוע הוא סימפטום למשבר אמון בין הלוחמים למפקדים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "שבוע האימונים שנערך בשבוע שעבר נשען על הפקת לקחי היחידה ממלחמת לבנון השנייה. האימונים היו קשים ואינטנסיביים, זאת על פי מעטפת הבטיחות הנדרשת, ועל פי פקודות הצבא".

 

בצה"ל מבהירים כי האירוע המדובר אינו מרד: "לקראת סוף האימון נרשמה הבעת מרמור מצד החיילים, אך הם סיימו את התרגיל כהלכתו וכפי שתוכנן. צה"ל ימשיך לשמור על רף אימונים גבוה, ויוודא המשך קיום אימונים סדירים תוך יישום לקחי המלחמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים