שתף קטע נבחר

על חתולים ואנשים

החתול שורט את הספות או מעיר אתכם מוקדם בבוקר? כיצד מסיימים מלחמות בין שני חתולים בבית? איך מחנכים חתולה מטורפת שאוהבת לנשוך ולשרוט? יעל צפריר, מומחית להתנהגות חתולים מייעצת לגולשי פורום חיות מחמד

יש לי שני חתולים, בני שנה וחצי שנה, שניהם אומצו מרחוב בגיל כמה שבועות. בהתחלה היתה רתיעה מצד הבוגר אבל אחרי כמה שבועות הם הפכו לצמד חמד, ישנים יחד ומלקקים אחד את השני כל היום. ממש כיף לראות. הצעיר תמיד היה יותר אקטיבי, רץ בבית כמו משוגע, קופץ על רהיטים, קופץ על הבוגר ומשחק איתו. זה נראה לי טבעי עד עכשיו, אבל בשבועות האחרונים אני מוצאת קבוצות של שיער, כאילו הם ממש נלחמים ותולשים שיערות אחד לשני. זה בעיקר שיער של הבוגר, כי הקטנצ'יק נלחם איתו כל היום. בנוסף, הצעיר התחיל לרוץ בבית כמו משוגע כל בוקר בסביבות שש בבוקר, מעיר את כולם, עושה המון רעש, כזה חתול קטן ונשמע כאילו פיל רץ לי בסלון. מה עושים? הוא מתחיל לשגע אותי. נמאס לי מהשכמות כל בוקר ונמאס לי למצוא עציצים הפוכים ודברים שהוא מעיף.  (הילה)

 

"חתולים צעירים מבלים הרבה במשחקים והשתובבות. יש להם הרבה מאד מרץ והם סקרנים ובודקים כל דבר בכפותיהם ובפיהם. ההתנהגות של החתול שלך טבעית בהחלט, אבל כדי שאפשר יהיה לחיות לצידו בשלום ובכיף, צריך להתאים את ההתנהגות שלו לבית בו הוא חי.

 

כדי שהוא לא ישגע אותך ולא יציק לחתול השני, צריך לתת לו אפשרות להוציא מרץ בדרכים מתאימות ולבנות לו מסגרת ברורה וקבועה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא לשחק איתו בצעצוע דמוי חכה במשך 10-20 דקות, פעמיים או שלוש פעמים ביום, בשעות קבועות, כשרק את והוא בחדר, בלי החתול השני. חשוב במיוחד לשחק איתו לפני שאת הולכת לישון, כדי שיתעייף ויישן היטב. כדאי, כמובן, לשחק כך גם עם החתול השני, אבל עם כל אחד לחוד, כדי שלא תהיה ביניהם תחרות על הצעצוע.

 

לעומת זאת, כשהחתול משתובב בשעות הבוקר המוקדמות, את חייבת להתעלם ממנו לחלוטין, לא לגעור בו ולא לדבר אליו. בהתחלה הוא יגביר את הניסיונות לקבל תשומת לב, אבל ילמד במשך הזמן שזה לא מועיל ויפסיק. זה יקרה בתנאי שלא תישברי, אלא תתעלמי ממנו בבוקר כשהוא מתרוצץ בסלון. פשוט תעמידי פני ישנה. כדאי, כמובן, לדאוג שלא יהיו לו יותר מדי חפצים להפיל, להרוס ולהרעיש בהם. אם תתמידי ותתני לו אפשרות להוציא מרץ במשחקי חכה מהנים במקום להשתולל, הוא יתרגל לצורת החיים החדשה" 

 

***

 

יש לנו חתול בן 7 חודשים (לקחנו אותו מהרחוב לפני חודשיים) שלא מפסיק לילל בזמן האחרון. זה קורה גם כשאנחנו בבית ועוזבים אותו. אנחנו לא מכניסים אותו לחדר השינה בלילה ואיך שאנחנו סוגרים את הדלת היללות מתחילות. זה קורה גם כשאנו משאירים אותו לבד כדי ללכת לאמבטיה וכשאנחנו הולכים מהבית. עיקר היללות התחילו להיות באמצע הלילה, יללות חזקות מאד וארוכות ובשעות מטורפות. יש לציין שעברנו דירה לפני שבוע ומאז זה פשוט בלתי נסבל (אני מניחה שזה בגלל שהמקום עדיין חדש לו. היללות משגעות אותנו. יכול להיות שזה קשור לזה שעדיין לא סירסנו אותו (מחכים לבגרות מינית בגיל 8-10 חודשים לפי המלצת הוטרינר)? או אולי לזה שהוא עדיין לא ממש בוגר?

 

בעיה נוספת שהולכת ומחמירה היא ההתקפות שלו - כמעט אי אפשר לעבור לידו בלי שהוא מתנפל עלינו ונועץ ציפורניים. יש לו כמה צעצועים שהוא אוהב, ואנחנו משתדלים להקדיש לו כמה שיותר תשומת לב, לשחק איתו, ללטף אותו וכו'. בסה"כ אנחנו אוהבים אותו מאד והוא מתוק אמיתי, אבל ההתקפות שלו והיללות האלו באמצע הלילה מייאשות אותנו. אף פעם לא היה לנו חתול ואנחנו ממש לא יודעים מה לעשות איתו. (Kitty3)

 

"לפי התיאור, החתול שלך מרגיש חוסר בטחון בגלל מעבר הדירה ושעמום בגלל שהוא נמצא במשך שעות ארוכות לבד בבית. כאשר אתם חוזרים הביתה הוא שמח ועליז, רוצה לבלות איתכם ולהוציא מרץ. גם היללות שלו וגם ההתקפות הן דרכים לנסות לקבל תשומת לב ולבלות איתכם בדרכו החתולית. כדי לשנות את ההתנהגות שלו, צריך להעשיר את הסביבה שלו עד כמה שניתן, להגדיל את הביטחון העצמי שלו, ולהרגיל אותו לשחק בחפצים בלבד ולא בידיים ורגליים ולתת לו מסגרת ברורה וקבועה.

 

סביבה עשירה כוללת מקומות גבוהים אליהם הוא יכול לטפס, מדפים ליד חלונות מהם ניתן להשקיף החוצה, מקומות מסתור כמו למשל, קופסאות קרטון עומדות על צידן, ואפשר גם להחביא עבורו קצת מזון חתולים יבש במקומות מעניינים שונים כשמשאירים אותו לבד בבית. כדי ללמד אותו לא לנשוך ידיים ורגליים, צריך להתעלם ממנו ולנתק מגע כשהוא תוקף, ולעומת זאת, לשחק איתו במשחקי חכה בזמנים קבועים כמה פעמים ביום. משחק חכה טוב נותן לחתול אפשרות להוציא מרץ בדרך טובה, ומפתח את הבטחון העצמי שלו.

 

לפני השינה כדאי לשחק איתו במשחק אינטראקטיבי ובסיום המשחק לתת לו צ'ופר טעים או את ארוחת הערב שלו. הוא ילך לישון שבע ועייף, ואם הוא יילל בלילה, מתוך הרגל, יש להתעלם מהיללות ולהעמיד פני ישנים. כעבור זמן מה, הוא ילמד שהיללות לא מביאות שום תוצאות ויפסיק. אם תתמידו, הוא יתרגל למסגרת החדשה ויהיה בטוח ומאושר".

 

***

 

יש לנו בדירה 6 חתולים (3 זכרים ו - 3 נקבות) בוגרים. בערך מאז שנולד הילד שלנו לפני שנתיים, אחד הזכרים התחיל לעשות השפרצות פיפי בכל מיני מקומות בבית (דוגמאות - על דלתות ארונות המטבח, על המיטה, על פח האשפה, על דלתות של חדרים שונים, על השיש באמבטיה וכו'). ניסינו לתת לו יותר תשומת לב, לתת לו אוכל טעים יותר וכו' וזה לא עוזר עד היום. אנחנו כבר מיואשים ולא יודעים מה לעשות. נשמח מאוד להמלצות. החתול מסורס. (Igl123)

 

"מהתיאור הקצר שלך עולה תמונה של חתול במצוקה. הוא מסמן את הטריטוריה שלו מתוך לחץ. יכולות להיות סיבות רבות למצוקה של החתול. יתכן שמאז שנולד הילד יש בבית יותר פעילות, יותר אנשים זרים המגיעים הביתה, ופחות זמן להקדיש לחתולים. יתכן גם שיש מתחים בין החתולים לבין עצמם. כדי לפתור את הבעיה, צריך לבדוק מה מלחיץ את החתול ולהשתדל להקדיש לו תשומת לב, לשחק איתו במשחקי חכה בחדר נפרד, בלי הפרעות של יתר החתולים, לפנק אותו מדי פעם.

 

צריך לבדוק אם יש מספיק ארגזי חול במקומות שונים בבית בשביל מספר כה גדול של חתולים (רצוי שיהיה מספר ארגזי חול כמספר החתולים + 1) וצלחות אוכל נפרדות, במקומות אחרים, לא ליד ארגזי החול. כדאי לארגן עבור החתולים מדפים בגבהים שונים אליהם חתול יכול לטפס ולשבת בלי שיפריעו לו ומקומות מסתור, כגון קופסאות קרטון מונחות על צידן, בהן חתול יכול לקחת פסק זמן ולהתכרבל לו בנחת. אפשר להיעזר גם בתרסיס מרגיע אותו מתיזים על משקופי דלתות ועל קירות בגובה פני החתולים. התרסיס פותח במיוחד עבור בעיות סימון בשתן והוא נקרא Feliway. ניתן להשיג אותו אצל וטרינרים"

 

 ***

 

יש לחתולה שלי בעיית התנהגות. היא כמובן לא חושבת ככה אבל אותי זה משגע. יש לה בעית אכילה, היא די שמנמנה - עכשיו אנחנו עושות דיאטה (לא הופחתו כמויות אלא שונה סוג האוכל למשביע יותר) וגם בלי שום קשר היא פשוט שואב אבק לאוכל. לדוגמא, לא יתכן מצב שבו אני שמה לה אוכל בצלחת והיא אוכלת במידה, היא שואבת את הכל, גם אם זו נניח הכמות היומית שלה.

 

הבעיה היא שבזמן האחרון היא נורא רעבה מוקדם בבוקר. בהתחלה הייתי קמה ושמה לה אוכל אבל עכשיו אני פשוט רוצה לחנך אותה שהיא לא תהיה זו שתקבע את החוקים בבית. לפחות לא עד 8 בבוקר. אז מה נראה לכם? האם זה אפשרי בכלל לחנך חתול? כמובן שאם היא לא מקבלת מיד מה שהיא רוצה היא מיד עושה שמות בבית. בקיצור התדרדרתי למצב מאוד לא נוח של חתולה מפונקת. איך אפשר לשנות את המצב. מתחננת לעזרה, (זו שרוצה לישון שינה נורמלית, RQ)

 

"בודאי שאפשר לחנך חתול, אם עושים זאת בדרך מתאימה לחתולים. המלצתי היא לתת לחתולה שלך אוכל בזמנים קבועים, ולהתעלם לחלוטין מהנדנודים שלה בזמנים אחרים. השכם בבוקר, העמידי פנים שאת ישנה. אל תגערי בה ואל תקומי. בהתחלה היא תגביר את הנדנודים, אבל אם תתמידי, היא תלמד שזה לא עובד ותפסיק. כדי לעזור לה לישון טוב, שחקי איתה לפני השינה במשחק חכה במשך כעשר/עשרים דקות. לאחר המשחק, תני לה את ארוחת הערב שלה. היא תלך לישון שבעה ועייפה וזה יעזור לה להמתין בסבלנות עד שתקומי בבוקר.

 

כדי לעזור לה לרדת במשקל ולהתרגל לא "לטרוף" את האוכל, את יכולה גם לתת לה "להרוויח" את האוכל בחלק מהארוחות. במקום למלא לה את הצלחת, קחי גרגר אוכל יבש, תני לה להריח אותו וזרקי אותו למרחק מה על הרצפה כדי שהיא תלך לקחת אותו, וכך, תני לה את הארוחה (או חלק ממנה), גרגר, גרגר. אפשר לשדרג, לגוון ולהוסיף עניין אם תבקשי ממנה לעלות על שרפרף או מדרגה, לקפוץ למקום כלשהו, וכו', כיד הדמיון הטובה עליך ובמידה בה החתולה משתפת פעולה".

 

***

 

החתול שלי עושה לנו דווקא, ועושה פיפי וקקי במטבח, אמנם אין לו ארגז חול בבית אלא יש לו (ולחתולה השניה) אפשרות חופשית להכנס ולצאת דרך דלת חתולים לחצר ענקית, כל חייו הוא עשה צרכים בחוץ כך שאין פה הרעה בתנאים. לפני כמה חודשים הוא שבר רגל ועבר ניתוח אורתופדי קשה שבגללו "אושפז" בבית, עם ארגז חול שגרם לבעליו סבל מיוחד ורב ניחוחות. ברגע שהחתול החלים לחלוטין (כמעט שלושה חודשים בבית!) סולק הארגז והחתול החל לצאת החוצה. ואז התחילו בעיות הפיפי, וזו לא בעיה של דלקת בשלפוחית, הוא לפעמים חוזר מהחוץ והולך לחפש מקום להשתין. אחרי שסילקתי את כל הערמות (בגדים, עיתונים וניילונים) שעושות לו חשק הוא הפסיק להשתין ואז גיליתי הפתעות קקי במטבח. אני אובדת עצות, אם הבעיה לא תפתר אאלץ להפטר מהחתול, ובעצב מאחר והוא חתול מקסים חוץ מהבעיה הזו. אשמח לקבל עצות. (קיציקו)

 

"המצב אותו את מתארת באמת מדכא, אבל לא כדאי להתייאש. לבעיות כאלה דווקא יש פתרון. קודם כל, חשוב לדעת שחתולים לא "עושים דווקא". חתול העושה צרכים בכל מיני מקומות בבית ולא במקום המתאים עושה זאת מתוך מצוקה ולא כדי להכעיס. הוא מחפש פתרון לבעיה שלו ומבקש עזרה בדרך היחידה אותה הוא מכיר. לפי התיאור שלך, החתול סבל מרגל שבורה וכואבת ואז השתמש בארגז חול בבית. זה הפך להרגל, וקשה לו לשנות את ההרגל ולחזור לעשות צרכים בחוץ. נוסף לכך, יתכן שהוא מרגיש חוסר בטחון בחוץ. כאשר הוא עושה צרכים, הוא במצב עדין ורגיש והוא פוחד להיות חשוף לסכנות. 

 

ניתן להרגיל אותו לחזור ולעשות צרכים בחוץ, אבל צריך לעשות זאת בהדרגה. תחילה, כדאי לשים לו שוב ארגז חול בבית. (זה בכל זאת פחות נורא מצרכים בכל מיני מקומות מפתיעים שהחתול בוחר לו בעצמו). אפשר להשתמש בחול מתגבש משובח שממש מונע ריח. אם מוציאים את הגושים מהארגז בכף מחוררת מיוחדת (יש בחנויות ציוד לחיות מחמד)

לפחות פעם ביום, אין ריח. רצוי לבחור בחול בלתי מבושם. הבושם לא מוסיף אלא רק עלול לדחות את החתול. כשהחתול משתמש בארגז באופן סדיר, את יכולה להתחיל להזיז את הארגז בהדרגה, 5 ס"מ בכל פעם, עד שיהיה ממש ליד דלת החתולים, ואז מחוץ לדלת. זכרי שהחתול נמצא במצוקה, ולכן אין לכעוס עליו ולגעור בו אפילו אם הוא מפספס מדי פעם" 

 

  • יעל צפריר , יועצת להתנהגות חתולים, מחברת הספר "שיגעון של חתול" ("ידיעות ספרים")

 

  • החתול משגע אתכם? הכלב נובח בלילות? בואו לקבל עצה בפורום חיות מחמד

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחתולים צעירים יש מרץ רב
צילום: באדיבות צער בעלי חיים ת"א
להתאים את התנהגות החתול לבית בו הוא חי
צילום: באדיבות צער בעלי חיים ת"א
תוקפנות היא לעיתים דרך לקבל תשומת לב
צילום: באדיבות צער בעלי חיים ת"א
שיגעון של חתול סנואו
צילום: באדיבות צער בעלי חיים ת"א
מומלצים