שתף קטע נבחר

הפגנה: "זיסר בונה קניון על קברים בצ'כיה"

מפגינים חרדים הגיעו למשרדי איש העסקים, מוטי זיסר, בת"א והם טוענים: "הקניון שנבנה בעיר פילזאן בצ'כיה פוגע בשרידי קברים יהודיים". זיסר מצידו מציג פסק הלכה שקיבל מהרב הראשי המקומי אבל את אנשי "אתרא קדישא" זה לא מספק, והם מאיימים בחרם

הפגנה נגד חילול קברים בצ'כיה, בתל-אביב: כ-20 חרדים הגיעו היום (ג') אחר-הצהריים למשרדי איש העסקים מוטי זיסר ברחוב וייצמן בתל-אביב על מנת להפגין נגד תוכניותיו לבנות קניון בעיר פילזאן שבצ'כיה. המפגינים, חברי הארגון "אתרא קדישא", ארגון הפועל בישראל ושם לעצמו למטרה להילחם כנגד חילול קברים ובתי עלמין, טוענים כי בחלק מהשטח בו מתכנן זיסר להקים את הקניון המתוכנן יש שרידי בית קברות יהודי.

  

זיסר מצידו טוען כי עוד לפני השלמת התוכניות דאג להתייעץ בעניין עם הרב הראשי של צ'כיה, הרב ישראל סידאן, כמו גם עם רב המתמחה בנושא, הרב אליקים שלזינגר, תושב צ'כיה אף הוא. לטענתו של זיסר בחברה שבניהולו "מקפידים על כבוד המתים ובתי הקברות". עוד הוסיף כי "הרבנים עשו בדיקות והוציאו הנחיות לחברה במקום שבו היה חשש להימצאותם של הקברים, וזאת אחרי שהופנינו על ידי אנשי 'אתרא קדישא' עצמם", מדגיש זיסר.


"אתרא קדישא" בפעולה (צילום: דנה קופל)
 
בפסק ההלכה, שהגיע לידי ynet, קובע הרב הראשי סידאן, כי "מבירור הלכה


שהגיע לידי בנוגע לאתר הבנייה בעיר פילזאן, ולאחר שביררתי את כל צדדי העניין, אני מתכוון לאשר את המשך הבנייה לחברה בהתאם לתוכניות וכו'". על פי הרב הראשי, "במקום יהיה משגיח שיפקח על חפירת כל עמוד ואם יימצאו שרידי קברים יופסקו כל כל העבודות מיידית עד להחלטה חדשה בעניין".

  

ב"אתרא קדישא" טוענים מנגד כי הרב שלזינגר כבר הספיק לחזור בו מפסק ההלכה שכתב מאחר ולא כל הפרטים היו חשופים בפניו בעת שכתב אותו. עוד מוסיפים ב"אתרא קדישא" כי הרב דוד שמידל, יו"ר הארגון, כבר היה בצ'כיה מספר פעמים ובדק את הפתרונות האפשריים לבנייה במקום ולשמירה גם על קדושת הקברים. ב"אתרא קדישא" אף מאיימים כי אם וכאשר זיסר לא יישמע לדרישותיהם הם יוציאו חרם על עסקיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה אחר הצהריים
צילום: דנה קופל
מוטי זיסר
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים