שתף קטע נבחר

הנציג הסורי במגעים הלא-רשמיים ביקר ב"יד ושם"

איברהים (אייב) סולימאן, שהיה מעורב במגעים חשאיים לא רשמיים עם ישראל, הגיע לביקור יוצא דופן בירושלים, והתרגש עד דמעות בסיור במוזיאון השואה. "תפילתי היא שהשלום יעזור למנוע זוועות שכאלה", חתם בספר האורחים

איש העסקים האמריקני ממוצא סורי, איברהים (אייב) סולימאן, ביקר אתמול (יום ד') במוזיאון "יד ושם" בירושלים. סולימאן, שהוזמן למסור סקירה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על השיחות שניהל עם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל, סייר במוזיאון כחלק מלוח הזמנים שנקבע לו בביקורו הפומבי הראשון בישראל.

 

במהלך הביקור, שארך כשעתיים, אמר סולימאן כי הוא מתרגש מאוד ומתקשה להאמין שזוועות כאלה התרחשו בימי חייו. "אסור שזה יקרה עוד פעם. קשה לחשוב שכל כך הרבה אנשים נרצחו בתקופה כזאת קצרה", אמר למלוויו. "תפילתי העמוקה היא שהשלום יעזור למנוע שיתרחשו שוב זוועות שכאלה", חתם האורח בספר המבקרים של המוזיאון.

 

ב"יד ושם" סיפרו כי סולימאן הפגין עניין, הרבה לשאול שאלות, ואף נקוו דמעות בעיניו במהלך הביקור. לסולימאן התלוותה במהלך הסיור מנהלת מחלקת חסידי אומות העולם ב"יד ושם", אירנה שטיינפלד.

 

ליאל, שנלווה לסולימאן בביקורו סיפר ל-ynet: "היה ביקור סופר-מרגש. האו עבר את כל המוזיאון החדש ואמר כי 'בלתי נתפס שהדבר הזה קרה בתקופת חיינו'. בתדרוך לכלי התקשורת בסוף הסיור הוא התחיל לבכות, נעצר, נרגע כמה דקות, ואז המשיך. הוא אדם מאד רגיש וחם". לדבריו, גם תקשורת מהעולם הערבי סיקרה את ביקורו של סולימאן.

  

ליאל ציין כי סולימאן כתב בספר המבקרים כי הוא "מתפלל שישרור שלום יציב שימנע אפשרות למעשים ברבריים ובלתי אנושיים בעתיד".

 

מאוחר יותר המשיכו ליאל וסולימאן למפגש עם סטודנטים, וחתמו את הערב בארוחה עם ראשי התנועה לשלום ישראל-סוריה, עם הסופר סמי מיכאל, חברת הכנסת לשעבר אתי לבני, ומנכ"ל חברת סנו, ברונו לנדסברג. היום יגיעו השניים למשכן הכנסת, שם יסקרו בפני ועדת החוץ והביטחון את המגעים שניהלו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סולימאן. הרבה לשאול שאלות
צילום: יצחק בן חורין
מומלצים