שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל: לא שוללים פגישות עם הליגה הערבית
  אהוד אולמרט יאמר היום ליו"ר הרשות הפלסטינית בפגישתם בירושלים, כי יהיה מוכן לדון ביוזמה הסעודית עם מדינות הליגה הערבית. "ישראל מבקשת להותיר את הדלת פתוחה כדי לבחון את האפשרות לדון ביוזמה כבסיס למשא ומתן עתידי", אמר גורם בלשכת רה"מ. השרה לבני תעביר מסר דומה לשר החוץ הירדני בפגישתה עימו בעמאן
  עם המבט קדימה במישור המדיני. ישראל אינה שוללת פגישות עם ועדות שיוקמו על ידי המדינות החברות בליגה הערבית, במטרה להניע את תהליך השלום - כך יאמרו ראש הממשלה אהוד אולמרט לעמיתו הפלסטיני בפגישתם בירושלים, ושרת החוץ ציפי לבני לשר החוץ הירדני, עבד אל אילה אל חט'יב בעמאן, בפגישות שייערכו היום בפתחו של שבוע מדיני עמוס.

   

  הפגישה בין אולמרט ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, תיערך בשעה אחת בצהריים במעון ראש הממשלה בירושלים. בימים האחרונים נשמעו הערכות לפיהן הפגישה עשויה להתקיים ברמאללה, ולא מן הנמנע שאחת מהפגישות הדו-שבועיות הקרובות בין השניים תיערך בעיר פלסטינית שטרם נקבעה. גורם מדיני בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר הערב ל-ynet כי הפלסטינים, אשר במהלך השבת דווח כי יציגו בפגישה דרישות להעברת השליטה הבטחונית על מספר ערים בגדה, לא העלו את הנושא בשיחות ההכנה.

   

  הנושאים שיעמדו היום על הפרק יהיו שחרורו של גלעד שליט בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים, הפסקת ירי הקסאם ופעולות הטרור, הפסקת התעצמות החמאס וקביעת מתווה לשיחות הדו-שבועיות, במסגרת יצירת אופק המדיני ליחסים בין מדינה פלסטינית עתידית לישראל. אולמרט צפוי לומר לאבו-מאזן שהוא אינו שולל על הסף פגישות עם אישים ממדינות הליגה הערבית, במסגרת ועדות עבודה אזוריות.

   

  בלשכת ראש הממשלה הבהירו אמש כי כוונת אולמרט היא להותיר דלת פתוחה לדיאלוג עם המדינות הערביות המתונות, זאת על רקע המתינות היחסית שהופגנה בוועידת הפסגה של הליגה הערבית בריאד בירת סעודיה. "ישראל אמנם שוללת את היוזמה הסעודית אשר אושררה מחדש בריאד, אך עם זאת היא מברכת על המתינות שהפגינו המדינות ומבקשת להותיר את הדלת פתוחה. גישה זו מטרתה לבחון את האפשרות לדון ביוזמה הסעודית כבסיס למשא ומתן עתידי, כחלק ממפת הדרכים", הבהיר גורם מדיני בירושלים.

   

  בפגישה בין ראש הממשלה ליו"ר הרשות הפלסטינית צפויים להשתתף שני שרים בכירים נוספים - שרת החוץ ציפי לבני ושר הביטחון עמיר פרץ. השניים ישתתפו בחלקה הראשון של הפגישה ולאחר מכן תצא לבני לעמאן כדי להיפגש עם עמיתה אל-חטיב - זאת לקראת מפגש שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית ביום רביעי הקרוב בקהיר. המפגש בירדן יהיה הראשון בין בכירה ישראלית לגורם ערבי לאחר תום הדיונים בריאד, בניסיון לקדם את המשא ומתן בנושא עתיד האזור.

   

  שר החוץ המצרי: "יצירת קשרים - כן, משא ומתן - לא"

  עוד לפני חג הפסח שוחחה לבני בטלפון עם שר החוץ המצרי אחמד אבו אל ע'ייט. בין היתר אמרה לבני לשר המצרי, כי ישראל מבקשת ללמוד עוד על הוועדות שיוקמו על ידי מדינות הליגה הערבית, בטרם תודיע ישראל על נכונותה להשתתף בהן. ישראל מבקשת ללמוד על המנדט ועל הסמכות של ועדות אלה לקדם את נושאי הדיאלוג המזרח תיכוני ודברים ברוח זו צפויה לבני לומר לעמיתה הירדני בפגישתה עימו. "איננו אומרים לא, אך איננו אומרים כן, בטרם נדע את הפרטים על ועדות אלה", תהיה רוח הדברים של שרת החוץ בעמאן.

   

  בעקבות הדברים שהתפרסמו על נכונות ישראל להידבר עם צוותי מדינות מהליגה הערבית, אמר אמש השר המצרי אבו אל ע'ייט כי קבוצות עבודה אלו עשויות "ליצור קשרים" עם ישראל אך לא לנהל עמה משא ומתן, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. "לקבוצות לא ניתן ייפוי כוח לנהל משא ומתן. איני מאמין שהן ינהלו משא ומתן בשם הפלסטינים, סוריה או לבנון", אמר. "המטרה של קבוצות העבודה תהיה להציג את הרעיון שמאחורי היוזמה הערבית ולהסביר את כוונתה באומרה: 'שטחים תמורת שלום'".

   

  מוקדם יותר אתמול אמר מחזיק תיק המשא ומתן באש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, כי הפגישה היום בין אולמרט לאבו מאזן הינה בעלת משמעות: "חשיבות הפגישה היא העלאת אופק מדיני האפשרי ליישום תפיסת הנשיא בוש להקמת שתי מדינות לשני עמים ותרגום התפיסה הזו הלכה למעשה בשטח".

   

  מנגד גינתה תנועת החמאס את הפגישה בין שני המנהיגים. דובר החמאס, ד"ר פאוזי ברהום, אמר כי פגישות אלה אינן תורמות לאינטרסים של העם הפלסטיני, שכן הן מצטמצמות לעניין הביטחוני בלבד. ברהום קרא לאבו מאזן שלא להיכנע ללחצים זרים, במיוחד של הממשל האמריקני שמטרתו בעיקר לפלג את העם הפלסטיני. לדבריו "בפגישות לא עוסקים בסוגיות האמיתיות של הפלסטינים, כמו סוגיית האסירים, הסרת המצור, סוגיית ירושלים וסוגיית הפליטים.


  פורסם לראשונה 14/04/2007 22:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אהוד אולמרט. נכונות להתקדם למו"מ
  צילום: גיל יוחנן
  אבו מאזן. החמאס לא מגבה אותו
  צילום: איי פי
  לבני. פגישה בממלכה הירדנית
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים