שתף קטע נבחר

אל-קאעידה מגבשת מעוז תמיכה ברצועת עזה

שני בתי אינטרנט קפה וחנות ספרים נוצרית פוצצו בעזה. מה שהפך לכמעט שגרה יומיומית הוא סממן מדאיג להתחזקות האיסלאם הקיצוני מבית מדרשו של אל-קאעידה. גורם ביטחוני ברצועה: הסכנה לאבו מאזן נשקפת מהארגונים המסונפים לאל-קאעידה ולא מהחמאס

שלושה פיצוצים הרעידו לפנות בוקר (יום א') את רצועת עזה. בפיצוצים ניזוקו קשות שני "אינטרנט קפה" וחנות ספרים של פרוטסטנטים אמריקנים. איש לא נפגע ואיש לא קיבל אחריות. זה רק סממן נוסף להתחזקות האיסלאם הקיצוני מבית מדרשו של אל-קאעידה ברצועת עזה. גורם ביטחוני ברצועת עזה מזהיר בשיחה עם ynet כי הסכנה לנשיא אבו מאזן נעוצה בתשתית הזו, ולא בחמאס.

 

הסתה, פיצוץ והשחתה של אתרים ובתי עסק כמו אינטרנט קפה, חנויות ודוכנים למכירת מוזיקה הפכו בחודשים האחרונים לעניין שבשגרה ברצועת עזה. לפעמים זה קורה מדי יום. הדבר אינו מפתיע אם מתבוננים בתמורות שמתחוללות בקרב קבוצה הולכת וגדלה של צעירים פלסטינים ברצועה.

 

גורם איסלאמי ברצועה סיפר ל-ynet כי יותר ויותר צעירים מחפשים אלטרנטיבה רעיונית בקבוצות המזוהות עם אל-קאעידה ובזרם הרעיוני שלה - הג'יהאדיה סלפייה - הקורא למאבק אלים בכל מה שמאיים על האיסלאם.

 

כל מי שמסתובב ברצועה יכול להבחין בנקל בלבוש האיסלאמי של זרמים אלו, לפי האופנה הפקיסטנית - חולצה רחבה שמתחתיה מכנס רחב (שרוואל) מאותו בד. גם הכובע שאותו נהג לחבוש אבו מוסעב אל-זרקאווי, מנהיג אל-קאעידה בעיראק שחוסל אשתקד, הפך ללהיט בקרב יותר ויותר צעירים ברצועה. הנשים מסתובבות כמובן כשרעלה לראשן.

 

הגורם האיסלאמי סיפר ל-ynet כי בעקבות התחושה שתנועת החמאס מתמסדת, מחפשים יותר ויותר צעירים גורמים בלתי ממסודים מבית מדרשה של אל-קאעידה. חלקם מוצאים מקום בארגונים המקורבים רעיונית לאל-קאעידה, כמו "חרבות הצדק", "חרבות האיסלאם" או "צבא המוג'אהידין האיסלאמי" - ארגונים שגם אחראים לשריפה ולפיצוץ של בתי אינטרנט קפה.

 

אין עדיין מסגרת ארגונית מסודרת, והארגונים שפועלים בינתיים קטנים, "אבל אל-קאעידה מעולם לא התבססה על כמות החברים, אלא על איכותם האידיאולוגית והארגונית", אומר אותו גורם איסלאמי. 

 

בתקופה האחרונה דיווחו כלי התקשורת הפלסטיניים והערביים על כך שחייו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ושל בכירים אחרים ברשות נמצאים בסכנה. דווח שבחמאס מכינים מנהרות מתחת לדרכים שבהן נוסע הנשיא הפלסטיני, כדי לפגוע בו. 

 

אבל גורם ביטחוני פלסטיני אומר ל-ynet כי הסכנה לאבו מאזן נעוצה בתשתית של אל-קאעידה ברצועת עזה ולא בחמאס. בקלטות שהשמיעו אוסאמה בן לאדן וסגנו איימן אל-זוואהירי כונה אבו מאזן "משת"פ" ו"בובה אמריקנית וישראלית". גורמי ביטחון ברצועה מאמינים כי איום זה יילך ויגבר. כבר עכשיו סומן אגף בוועדות ההתנגדות העממית כבעל פוטנציאל משמעותי להפוך לקבוצת הבסיס של אל-קאעידה. מתאבדים מהרצועה שנתפסו בסיני בשבועות האחרונים נמנו על התארגנות זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עוד תומכים בעזה. בן לאדן
צילום: איי פי
חמאס מתאמן בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים