שתף קטע נבחר

בית המשפט: יש חקירה נגד בשארה

בית משפט השלום בפתח תקווה התיר לפרסם שמתנהלת חקירה נגד יו"ר בל"ד, ח"כ עזמי בשארה. עם זאת, הוא לא התיר לפרסם פרטים על החקירה. השופטת: "כל חשיפה שלא בעיתה עלולה לפגוע בצורה ממשית בהתקדמות החקירה וגם בזכויות נחקריה"

בשארה נחקר, אך הפרטים על החקירה יישארו חסויים: צו איסור הפרסום על פרטי החקירה בעניינו של ח"כ עזמי בשארה - לא יוסר. עם זאת התיר בית המשפט לפרסם כי מתנהלת חקירה בעניינו של חבר הכנסת. כך הוחלט היום (א') בבית משפט השלום בפתח-תקווה, שדן בבקשה לביטול הצו שהוגשה על יד עו"ד פז מוזר בשם "ידיעות אחרונות" ו"הארץ" וכן בקשת מפלגת בל"ד.

 

בית המשפט קבע בהחלטתו כי "בשארה אמנם נחקר בחשדות שונים, הידועים לו, אלא שבכך לא תמה בדיקת הנתונים שנאספו עד כה". השופטת ליה לב-און כתבה בהחלטתה: "אנו נמצאים בשלב חקירה שאינו מאפשר פרסום, בפרט שהנחקר לא בא בפני ולא ביקש דבר. לא חרושת שמועות ולא פרסומים בתקשורת זרה ובשפה המובנת רק לחלק מהאוכלוסייה, יכולים לשמש נימוק ולהצדיק פגיעה לא מידתית בחקירה, בזכויות הנחקרים על-אחת כמה וכמה שמדובר בעניין כה רגיש בדרגה גבוהה מאוד".


אחד העתרים, ח"כ ג'מאל זחאלקה (במרכז) (צילום: רונן בוידק)

 

השופטת הוסיפה כי ממסמכים שהוגשו לעיונה, עולה שמדובר בחקירה שהפכה לגלויה בחודש האחרון ומתבצעת בזהירות באמצעות גורמי חקירה בכירים ובפיקוח היועץ המשפטי לממשלה.

 

השופטת לב-און כתבה עוד שהצו הרחב שהוצא במידה מסוימת נעשה לא אפקטיבי, מכיוון שהוא מופר על-ידי ח"כ בשארה. "ד"ר עזמי בשארה אמנם נחקר בחשדות שונים הידועים לו, אלא שבכך לא תמה בדיקת הנתונים שנאספו עד-כה, פרסום הודעות החשדות תוך התייחסות ספציפית אליהם יש בה בשלב זה כדי לפגוע ובאופן מוחשי להתקדמות החקירה. כל חשיפה שלא בעיתה עלולה לפגוע בצורה ממשית בהתקדמות החקירה וגם בזכויות נחקריה. מנגד שיהוי אינו בגדר פגיעה לא מידתית בזכות הציבור לדעת".

 

אחד ממגישי העתירה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר לאחר מתן פסק הדין: "אי ביטול צו איסור הפרסום פוגע חמורות בבל"ד. יש גורמים שדואגים לשתול ידיעות שקריות בתקשורת. אין לנו מה להסתיר - המשטרה הפכה לפוליטית והיא מנהלת רדיפה נגד ח"כ בשארה". לדברי זחאלקה בשארה נמצא בחו"ל וכי הוא נמצא בקשר רציף עימו.

 

בל"ד: מתנהל מסע רדיפה פוליטי-בטחוני

הלשכה הפוליטית של בל"ד מסרה בתגובה להחלטת בית המשפט: "האיפול שמשטרת ישראל והשב"כ מטילים הוא תוכנית מוכנה מראש וחלק אלמנטרי וקריטי ממסע הרדיפה המתוכנן והמחושב שישראל וזרועות הביטחון שלה מנהלים כנגד ח"כ הד"ר עזמי בשארה ונגד בל"ד והתנועה הלאומית הערבית במדינה".

 

לדברי בל"ד, "המשטרה מונעת מבשארה מלפנות לדעת הקהל בגלוי, מונעת ממנו חופש פעולה פוליטי וכן את מימוש זכותו הדמוקרטית להגיב על ההאשמות הפוליטיות החמורות המופנות כלפיו ולהציג את ההאשמות שלו. מאידך, המשטרה נוגת להדליף לעיתונים ולמפיצי ההאשמות". בבל"ד מאשימים את המשטרה ב"מסע של הסתה והתרת דם שלא היה כדוגמתו. בל"ד שוקלת לפנות לבג"צ במסגרת מאמציה להמשיך בניסיונותיו הלגיטימיים להסיר את האיפול המוטל על נסיבות מסע הרדיפה הפוליטי והביטחוני".

   

בשארה התראיין בפעם הראשונה בקולו מאז יצא מהארץ ב"רדיו א-שמס" ביום שישי. בדבריו הוא דחה את האשמות נגדו מכל וכל. "כאשר הן יתפרסמו אוכל לתת עליהן את התשובות", הוא אמר. ח"כ בשארה סיפר למראיין כי הוא שוקל את חזרתו לישראל. לדבריו, "עתה ישנם כללי משחק חדשים ושונים לחלוטין. כשתשמע את ההאשמות תבין שמדובר בחוקי משחק חדשים".

 

בראיונות שהעניק לעיתוני סוף השבוע הערבים היוצאים בישראל, אמר חבר הכנסת כי הוא מופתע מ"מסע ההסתה חסר התקדים והבלתי מובן" נגדו. בשארה יוצא נגד כלי התקשורת בישראל ומי שהוא מכנה "שכירי החרב הערביים אשר משרתים את הממסד השולט" שדיברו בגנותו.

 

בדברים אחרים שאמר לעיתון "חדיס א-נאס" שיוצא בנצרת, אמר ח"כ בשארה כי עוד לפני נסיעתו שקל להתפטר מהכנסת ואילו עתה, לאור הרדיפה המתנהלת נגדו, הוא שוקל זאת ביתר רצינות. "איני יכול להיות חבר כנסת כשאני נרדף פוליטית", אמר בשארה. הוא הדגיש כי הצליח להשריש בישראל תרבות פוליטית חדשה אשר אינה תלויה בציונות והביע אמונו כי יצליח במאבקו הנוכחי.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עזמי בשארה. יש חקירה נגדו
צילום: איי אף פי
ח"כ זחאלקה. אין מה להסתיר
צילום: רונן בוידק
מומלצים