שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

הילד שמתחבר לאבנים במקום לפלייסטיישן

צוף ליכטמן, ילד בן 9.5, אוסף אבנים מיוחדות ויש לו כבר אוסף מושקע ומסודר של 400 אבנים בבית. "התכונות הגמולוגיות של האבנים מעניינות אותי יותר מהתכונות המיסטיות", הוא מספר

לא בכל יום אתה נתקל במישהו שאוסף אבנים, ובטח לא אספן שגילו המופלג הוא 9.5. אבל כזה הוא צוף ליכטמן, ילד מחונן ומבריק, עם הניצוץ בעיניים שנראה אצל שאר האספנים.

 

"יש לי כ-400 אבנים באוסף. הכל החל כשגיליתי בארגז הלגו שלי אבן מיוחדת, ואז החלטתי להתחיל ולאסוף את חברותיה", מספר צוף תוך כדי סיבוב האבן הסגולה שנצצה לכל הכיוונים. "סיפרתי לכולם על ההחלטה שלי ופתאום התחילו להגיע אלי אבנים מסוגים שונים, וכך האוסף גדל".

 

 

צריך לראות את ההשקעה והסדר באוסף של צוף, כל אבן נמצאת ב"משפחה שלה", ולכל אחת יש את היחס האוהב של האספן הצעיר, השולט באופן מדהים בתחום: "הנה, תראה את האבן הזו", והוא מוסר לי אבן שלא היתה זוכה ממני למבט שני גם אם היתה מונחת מול אפי. "מיכה יניב, המטפס האלפיניסט, איבד שתי בהונות בשביל להביא לי את האבן מפסגת האוורסט, זו האבן הכי יקרה באוסף שלי... בשום חנות אי אפשר לקנות כזו" . ובעודי מדמיין את שתי הבהונות המיותמות, וצוף לוקח אותי מהמקום הגבוה ביותר בעולם לנמוך ביותר, ומראה לי אבן עגולה ומיוחדת שהגיע ממעמקי ים המלח.

 

"חברים שלי בכיתה מכירים אותי ולפעמים אני מביא להם אבנים מעניינות כמתנה, אני למד הרבה על האבנים מאתרים באינטרנט. לכל אבן יש את הסיפור שלה, ומה שמעניין זה מה שהיא עוברת במשך השנים, ואיך אותה אבן נראית שונה לחלוטין אחרי פרק זמן של שנים".

  

לשאלתי למה ילד בן תשע וחצי אוסף אבנים ולא משחק בפלייסטיישן, עונה צוף:" אני מתחבר לאבנים כי לפעמים אבן יפה, לפעמים מיוחדת, ולעיתים היא נדירה. יש אבנים שמייחסים להן תכונות רפואיות אבל אני לא מאמין בזה, אך מכבד את אלו שחושבים כך. התכונות הגמולוגיות (תורת האבנים) של האבנים מעניינות אותי יותר מהתכונות המיסטיות".

 

צוף ממראה לי אבן שחורה שרק בעזרת התזת אור רואים בתוכה צורה של לב מושלם. הוא מראה לי את ההבדל בין ספיר לרובי. גם שני יהלומים גולמיים יש לילד, והכי התרשמתי כשראיתי אבן השזורה במאות פתיתי זהב, אלא שלדברי צוף מדובר ב"זהב של השוטים" - אבן שגרמה למיליוני אנשים צער רב. מדובר באבן פיריט שהברק שלה בלבלה הרבה מחפשי אוצרות".

 

צוף ממשיך ומראה לי אבנים יפיפיות, שחלקן הוא אסף בטבע: "בכל טיול אני מסתכל רק על הקרקע ומחפש אבנים. אני יכול להתלבש על מרבץ אבנים עד שאני אמצא את זו שאני מעוניין בה. אני רוצה להזכיר שישנם דברים שאסור לקחת מהטבע, כמו מאובנים למשל – אותם אני רוכש מדמי הכיס שלי"

 

כשאני שואל את צוף מה צריך כדי לבנות כזה אוסף הוא עונה ישירות :"פשוט בגלל שזה אוסף יוצא דופן לדעתי צריך שאנשים ידעו עליו, אחרת הוא לא יגדל". וכאן טעה הילד בפעם הראשונה והיחידה בראיון שנתן לי – מהסיבה הפשוטה שאתם, גולשים יקרים, יודעים עתה על האוסף של צוף, ואם יש לכם אבן מיוחדת שמחפשת כתובת, ובא לכם לשמח ילד מעניין שמחובר לטבע – הנה המייל שלו: tsuf.lichtman@gmail.com

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל:  money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים